D-vitamin-hiány
Ha a szervezet nem jut elég D-vitaminhoz, az jelentősen lelassítja az anyagcserét. Ráadásul minél kevesebb a D-vitamin, annál inkább nő az úgynevezett ghrelin hormon mennyisége. Márpedig ez a hormon felelős az éhségért, így minél több van belőle, annál többet kívánunk enni. És lássuk be, ez sincs éppen jó hatással sem az anyagcserénkre, sem a testsúlyunkra. szakértők szerint novembertől márciusig, míg nem jutunk hozzá természetes úton, a napfény által, érdemes étrend-kiegészítőkkel pótolni ezt a fontos vitamint.
Esti zugevés
Az utolsó étkezésnek lefekvés előtt 3 órával meg kell történnie. Az éjszakai nasik, az esti csipegetések lelassítják az anyagcserét. A szervezetnek legalább 10-12 óra éhezésre, pihenésre van szüksége ahhoz, hogy másnap üres gyomorral vágjon neki a napnak és kezdjen bele az optimális emésztésbe. Éppen ezért lehetőleg este 7 óra után már ne nyitogassa a hűtőajtót és a chipseszacskókat.
Nem iszik kávét
Na, nem arra biztatjuk, hogy naponta igyon meg egy liter feketét. De semmi értelme kiiktatni étrendünkből a koffeint. Kivéve, ha várandós kismamák vagyunk. Naponta egy-két csésze feketekávé tejjel vagy ugyanennyi koffeintartalmú zöld tea nagyon jó hatással van az emésztésre, érezhetően serkenti az anyagcserét. Úgyhogy ébredjen reggel bátran kávéillatra.
Kardiokirálynőt játszik
Nagy szerencse, sőt igen dicséretes, ha rendszeresen sportol, hiszen a sport valóban jótékony hatással van az anyagcserére. Ha azonban csak fut, úszik, kerékpározik, és a kardiogépeket nyüstöli, azzal még nem tett meg mindent. Lehet, hogy zsírt éget, ám nem épít izmot. Márpedig az izmok is zsírt égetnek, fokozva ezzel az anyagcserét. Tehát ha nem csak sovány, de tónusos, izmos is szeretne lenni, ragadja meg a súlyzókat is és erősítsen.
Nem alszik eleget
Kutatások bizonyítják, hogy aki nem alszik eleget, annak jelentősen lassul az anyagcseréje és ezzel arányosan nő az étvágya is. Rossz párosítás! Az anyagcsere lassul, mivel a szervezet és az idegrendszer egyaránt fáradt, ezért csak úgy tombolnak az éhezésért felelős hormonok. S mivel a testnek és az agynak energiára van szüksége, semmi másra nem vágyik, mint energiát adó szénhidrátra. Mindez együtt cseppet sem kedvez az alaknak. Gondoskodjon róla, hogy naponta aludjon legalább 7 órát.
Stresszel
Talán zűrök vannak a magánéletében vagy a munkahelyén? Nos, hiába, hogy a stressz egyik jele az étvágytalanság, ennek ellenkezője is jelentkezhet. Amikor az ember ideges, a kortizol nevű stresszhormon elszabadul a szervezetben. Ennek hatására pedig a test ijedtében azonnal raktározó üzemmódba kapcsol, és mindent zsírként tárol el. Próbáljon relaxálni mindennap legalább 40 percet vagy járjon el jógázni, esetleg vezesse le a feszültséget sporttal.
Túl sok műanyagot eszik
Ha úgy érzi, hogy a fenti jelzők egyike sem jellemző önre, akkor gondolja végig, miket eszik. Ha túl sok gyorsételt fogyaszt, illetve túl sok konzerv vagy félkész ételt, akkor ez is lehet az oka annak, hogy miért nem működik rendesen az anyagcseréje. Az ilyen ételekben többnyire túl sok só, adalékanyag, tartósítószer, műanyag található, amelyek lassítják az endokrinrendszert, és ennek mellékhatása az indokolatlan súlygyarapodás. Egyen több friss ételt, zöldséget, gyümölcsöt, természetes rostokat, és gyorsétterem helyett tanuljon meg főzni.