A nassolástól minden fogyni vágyó menekül, pedig a csipszen és a csokis kekszen kívül is vannak lehetőségek, olyan nassok, amelyeket még a legszigorúbb fogyókúrás étrendbe is beilleszthetünk.

Nasi helye a diétában? Mutatjuk, mikor szabad!

Nem is kell otthon sütni-főzni vagy elmenni a város másik végén található bioboltba, már online is rendelhetünk akár készre összeállított desszertcsomagokat. Lássuk, mit mikor érdemes vagy „szabad” nassolnunk.

A nasi helye a diétában

Egy jól megtervezett étrendben helyet kell szorítani a nassolásnak is, bizonyos keretek között. Erre azért van szükség, mert ideig-óráig természetesen gond nélkül ki lehet bírni, hogy ne csábuljunk el egy kis sütire vagy kekszre, de hosszú távon nem biztos, hogy ez tartható. Első lépésként a diétánkat kell újradefiniálni: rendszerint, aki diétázik, az pár hétben-hónapban gondolkodik, majd a tervezett idő elteltével visszaáll a régi étrendre, és kezdheti is elölről az egészet, szépen megteremtve magának a jojóeffektust. Viszont, ha a diétára úgy tekintünk, mint egy életmódváltásra, egy életen át tartó reformálásra, akkor abba bizony bele kell építeni a nassolást is, hogy hosszú távon fenntartható maradhasson ez az életforma. Persze ilyenkor is lehet hol szorosabbra, hol pedig lazábbra fogni a gyeplőt, ehhez mérten pedig az is változik, hogy mi fér bele az étrendbe és mi nem.

Edzés előtt

Bár sokan választják az éhgyomorra való edzést, valójában azért napszaktól függetlenül érdemes bekapni mozgás előtt pár falatot. Ugyanis a szervezetünk akár ájulással is reagálhat az ingadozó vércukorszintre. Mozgás előtt mindenképp figyeljünk arra, hogy a vércukrunk a megfelelő szinten legyen és tartsuk is ott, ne legyünk éhesek, töltsük fel a máj glikogénraktárait. A gyakorlatban ez úgy néz ki, hogy magas szénhidrát-, közepes fehérje- és alacsony zsírtartalmú ételt kell magunkhoz venni, persze már 1–2,5 órával edzés előtt (az edzés típusától függően), hogy az energiánk ne az emésztésre koncentrálódjon az edzés helyett. Ha időhiány miatt csak bekapni tudunk valamit, ehetünk aszalt gyümölcsös snacket, zab- vagy energiaszeletet, szendvicset.

Tudta? A szervezetünk a szénhidrátokat bontja fel a legkönnyebben, utána a fehérjét, és végül a zsírokat, ezért fontos a szénhidrátban gazdag, de zsírban szegény étkezés edzés előtt.

Edzés után

Jöjjön egy jó hír. A hiedelmekkel ellentétben edzés után igenis kell a szénhidrát, méghozzá sok! Konkrétan 1 g/testtömegkilogramm, ami egy 60 kilós nő esetében 60 gramm szénhidrátot jelent (ennyi található 250 gramm főtt barna rizsben). Ez a szénhidrát nem zsírként fog raktározódni a szervezetben. Edzés után ugyanis megkezdődik a regeneráció és az izom építése, így az elfogyasztott szénhidrátot visszatölti a szervezetünk. A szénhidrátok mellett a fehérjebevitelre is figyelni kell, természetesen.

Tudta? Nem edzés közben nő az izom, hanem az edzés során szerzett mikroszakadások gyógyulásakor, pihenő időszakban. Ezért fontos a sok alvás és a pihenőnapok beiktatása.

MUTATJUK A LEGJOBB TIPPEKET:

1. Sajtkrémes pirítós eperrel

Nincs is finomabb a friss epernél! Kenj a pirítósra sovány krémsajtot, pakold meg eperrel. Ha ínynec vagy, kipróbálhatod friss bazsalikommal is.

2. Sült grépfrút

Vágd félbe a grépfrútot, kevés kókusz olajon pirítsd meg. Így még intenzívebb lesz az aromája. Szórhatsz rá kókuszreszeléket is, tompítja a savasságát és jobban laktat.

3. Natúr joghurt étcsoki cseppekkel

Ha édességre vágysz, tökéletes választás a natúr joghurt. Reszeld le az étcsokit, tedd kis tálba a joghurtot és szórd meg a csokireszelékkel.

4. Édes krumpli chips

Vegyél egy nagy édesburgonyát. Szeleteld fel, amilyen vékonyra csak tudod. Tedd tepsibe, locsold meg kevés olívaolajjal. Ha megsült, tengeri sóval ízesítsd.

5. Mézes-fahéjas pirított csicseriborsó

Kevés kókuszzsíron pirítsd meg a csicseriborsót. A végén önts rá kis mézet és szórd meg fahéjjal.

6. Kelkáposzta chips

Mosd meg és tépkedd fel a kelkáposzta leveleit. Tedd tepsibe, locsold meg olívaolajjal és süsd ropogósra.

7. Szeder vagy más bogyós gyümölcs

Csipegess a gyümölcs mellé pisztáciát vagy bármilyen magvat, úgy sokkal laktatóbb lesz. És később leszel éhes.

8. Zöld turmix eperrel

Tegyél a turmixgépbe minden olyan zöld levelű növényt, amit szeretsz. Lehet sóska, saláta, spenót. Dobd fel egy kis gyümölccsel, banánnal, eperrel. Turmixold össze, és kész is a laktató, finom ital. Nyáron, jól behűtve kiváló frissítő lehet.

9. Datolya pisztáciával ás kókusszal

Szórd meg a datolyát pisztáciával és kókusszal. Ez a természetesen édes gyümölcs segít leküzdeni a csoki utáni vágyakozást.

10. Répaszeletek humusz mártogatóssal

Nincs finomabb rágcsálnivaló a friss, ropogós répánál! A gyerekek is nagyon szeretik.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink