BIBLIA-DIÉTA
A diéta alapelve, hogy bizonyos ételek „tisztátalanok”, tehát tiltottak, mások Isten számára elfogadhatók, azaz „tiszták”, így fogyaszthatók. A Biblia-étrend fő támogatója Jordan S. Rubin, aki állítása szerint ezzel a diétával enyhítette Crohn-betegsége kínzó tüneteit. (A betegség tüneteinek csökkenése és a diéta között semmiféle tudományos bizonyítékot nem találtak.) A diéta a növényi alapú élelmiszerekre összpontosít. Megengedett a teljes kiőrlésű gabonák, a bab, a hüvelyesek, a gyümölcsök, a diófélék és a magok fogyasztása, illetve a legtöbb zöldséget is engedélyezi.
Ez a diéta lehetővé teszi bizonyos hústípusok fogyasztását, beleértve a sült vagy grillezett halat, a marhahúst, a vadhúsokat, a pulykát és a csirkét. A Biblia-étrend alapján a rovarok, például a szöcskék, a sáskák és a tücskök fogyasztása is megengedett. A sertéshús minden formában tilos, és nem lehet enni finomított lisztet, cukrot tartalmazó, feldolgozott élelmiszereket, tenger gyümölcseit. A diéta fontos eleme a spiritualitás. A diétázók minden nap elején és végén imádkoznak: Rubin az imádságot tartja a legfontosabb eszköznek a stressz enyhítésében.
UTOLSÓ ESÉLY DIÉTA
Dr. Robert Linn módszerének lényege, hogy követői nem ettek semmi mást, mint egy Prolinn nevű proteinturmixot. Ez a készítmény nagyjából 400 kalóriát tartalmazott, és olyan összetevőkből állt, mint előemésztett állati bőr, inak, vágóhídi melléktermékek – megbolondítva némi édesítőszerrel és mesterséges aromákkal. Jó néhányan belehaltak a fogyókúrába, Linn „doktor” pedig börtönbe került.
FÉREGDIÉTA
A diéta lényege röviden: le kell nyelni pár, erre a célra tenyésztett bélférget, amelyek megeszik a gyomor tartalmát, meggátolva a zsírok és kalóriák felszívódását. Ugye, milyen egyszerűnek tűnik a dolog? A probléma pusztán az, hogy az élősködők rengeteg betegséget okoznak a szervezetben, a kiirtásuk pedig bonyolult és nagyon kellemetlen.
SHANGRI-LA DIÉTA
A diéta Seth Roberts pszichológiaprofesszor találmánya, lényege az íztelen kalóriák bevitele. Azok számára, akik szeretnek enni, tulajdonképpen egy nagyon jó módszer, hiszen alapvetően mindent lehet enni, majd a normál (ízletes) étkezések közötti időben naponta 100–400 kalória íztelen étel fogyasztása javasolt. Roberts szerint az emberek azért híznak, mert szoros az összefüggés az élelmiszerek és az íz között, ez pedig megtartja az étvágyat és az ember még több és több kalóriát igényel, csak az íz érzése kedvéért. A diéta szabályai egyszerűek: a diétázónak napi két-három alkalommal kis mennyiségű cukros vizet vagy extra light olívaolajat, repceolajat, dióolajat kell inni legalább egy órával azután, hogy valami ízleteset evett. Roberts szerint az olaj vagy a cukros víz kalóriát juttat a diétázó szervezetébe – tápanyaggazdag, de íz nélküli dolog, vagyis ezzel megtöri a tanult összefüggést az íz és a kalória között.
RÁGCSÁLÓ DIÉTA (FLETCHERIZMUS)
Horace Fletcher „a nagy rágcsáló” néven vonult be a történelembe. A 19. század közepén született amerikai azt javasolta követőinek, hogy minden ételt legalább harminckétszer, de leginkább százszor rágjanak meg, mielőtt lenyelik, és a fejüket közben döntsék előre. Rágás után a fejet aztán hátra kell hajtani, és az ételnek le kell csúsznia. Minden olyan élelmiszert, amely nem csúszik le „magától”, ki kell iktatni. A diétával több szakember is egyetért. Dr. Hendrik Smith például egy kísérletben bizonyította, hogy azok, akik a falatokat harminckétszer megrágják, 12 százalékkal kevesebbet esznek, mint azok, akik csak tízszer.