Az egészséges táplálkozás és a fogyás egyik alappillére a makrotápanyagok megfelelő mennyiségű bevitele. De vajon mi az ajánlott arány, valamint melyek a legkiválóbb szénhidrát-, zsír- és fehérjeforrások? A Diéta és Fitnesz összeállításából kiderül!

Szénhidrát, zsír, fehérje: milyen arányban fogyaszd a makrotápanyagokat?

Minden makrotápanyag – azaz a szénhidrát, a zsír és a fehérje – helyes arányú bevitele rendkívül fontos a szervezet számára. Vajon miért? Nos, némelyik diéta hatásos, mások egészségesek, de tarthatatlanok, megint mások pedig kifejezetten egészségtelenek. A végeredmény azonban a legtöbbször ugyanaz: ahogy abbahagytad a fogyókúrát, és visszatértél a korábbi étrendedhez, a leadott kilók sokszorosan jöttek vissza…

Mert bár ezek a diéták különbözőek, egyvalami közös bennük: bizonyos ételcsoportokat kizárnak az étrendből. Legyen ez a zsír, a fehérje vagy a szénhidrát – a szigorú tiltás soha nem vezet tartós eredményre. Nemcsak a jojóhatással kell majd megküzdened, de hosszú távon nem is egészséges, ha bizonyos fontos tápanyagokat teljesen megvonsz a szervezetedtől. A leghatásosabb fogyókúra, ha nem fogyókúrázol, hanem életmódot váltasz, és csupa-csupa egészséges alapanyaggal táplálod a szervezeted. A megfelelő arányban, a megfelelő mennyiségben. Lássuk, mire van szükséged!

 

Ajánlott napi tápanyagbeviteli arány

  • 55% szénhidrát: rostban gazdag élelmiszerek
  • 30% zsír: magvak, halak
  • 15% fehérje: növényi és állati eredetű egyaránt

 

Mit mond a szakember?

Egészséges táplálkozásról beszélünk, ha az étrend változatos, kiegyensúlyozott és mértékletes. A mértéktartó fogyasztással elkerülhetjük a testsúlygyarapodást. Minél többféle élelmiszerből, nyersanyagból, különböző ételkészítési módok felhasználásával javasolt összeállítani az étrendünket. Ez biztosítja, hogy minden tápanyagból megfelelő mennyiség kerüljön a szervezetünkbe. A három fő makrotápanyag optimális aránya számokban is kifejezhető. (Lásd feljebb.)

– A különböző divatdiéták gyors sikert ígérnek, de legtöbbször nincs tudományos alapjuk, és a tápanyagarányok (olykor extrém) eltolásában látják a fogyás sikerét. Ez a gyakorlatban akár működhet is, mert mindenképpen csökken a bevitt táplálék mennyisége, csak nem egészséges módon – véli Kreisz Andrea dietetikus. – Ha egyes tápanyagokból a szükségesnél kevesebbet, másokból a kelleténél többet viszünk be, az egészségügyi kockázatot hordoz magában. Nemcsak arról van szó, hogy kicsit kellemetlenebb lesz a lehelet, hanem akár hiányállapotokat, laborérték-eltolódásokat, fizikai tüneteket is okozhat, legrosszabb esetben az egész anyagcsere felborul. A divatdiéták alkalmazása különösen veszélyes lehet addig fel nem ismert vagy már meglévő egészségügyi problémákkal küzdőknél, például cukorbetegség, keringési probléma esetén.

Mi az optimális megoldás a fogyásra? Érdemes szakember segítségét kérni ez ügyben. Egyénre szabottan, fizikai állapotunknak, szokásainknak megfelelő tanácsot kaphatunk, amellyel okosan fogyhatunk, hosszú távon megtartva az elért testsúlyt. Hangsúlyozni kell a rendszeres testmozgás fontosságát is az ideális testsúly megtartásában vagy visszanyerésében!

 

Makrotápanyag: A szénhidrát

szénhidrát, makrotápanyag

Fotó: Shutterstock

Miért fontos?

Ha a gyors fogyás érdekében teljes mértékben megvonod magadtól a szénhidrátot, hosszú távon ellenkező hatást érsz el. A teljes értékű szénhidrátokra szüksége van a szervezetednek, hiszen energiát biztosítanak a mindennapi életben, a munkában, a sportban.

Mennyit kell belőle fogyasztani?

Ajánlott naponta testtömegkilogrammonként 4-6 grammot bevinni. Egy 60 kilós nő esetében 240–360 gramm az ideális – a pontos mennyiség a fizikai aktivitástól is függ! A legjobb, ha rostokban gazdag szénhidrátokat fogyasztasz. Ilyenek a teljes kiőrlésű gabonafélék, a hüvelyesek, az édesburgonya, a gyümölcsök – mindezekből összesen a dietetikusok szerint legalább napi 10 adagot kellene fogyasztanod (hogy a 10 adag miként jön ki, lásd a napi szénhidrátbevitelnél). Egyél belőlük minden főétkezéskor nagyobb adagot, de két étkezés között is majszolhatsz egy-egy adagnyit

Ajánlott napi szénhidrátbevitel – Mintaétrend

  • Reggeli: 1 tálka görög joghurt 50 g áfonyával és egy banánnal (2 adag szénhidrát)
  • Tízórai: 1 db körte vagy 1 db alma vagy 2 db mandarin (1 adag szénhidrát)
  • Ebéd: 1 nagy adag saláta 50 g koktélparadicsommal és 50 g roston sült édesburgonyával (3 adag szénhidrát)
  • Uzsonna: 1 marék dióféle vagy magvak, 2 db nagy sárgarépa (2 adag szénhidrát)
  • Vacsora: 90 g főtt quinoa dupla adag párolt zöldséggel (2 adag szénhidrát)

 

Makrotápanyag: A zsír

makrotápanyag, zsír, olajok, magvak

Fotó: Shutterstock

Miért fontos?

A zsírok – ideértve az olajokat is – alapvetően energiát biztosítanak a hétköznapi és sporttevékenységeinkhez, de ezenfelül fontos szerepet játszanak a vitaminok felszívódásában. Hozzájárulnak a szervezet, az idegrendszer egészséges működéséhez.

Mennyit kell belőle fogyasztatni?

E makrotápanyag ajánlott mennyisége a napi kalóriabevitel 30 százaléka. Lényeges azonban, hogy milyen zsírt fogyasztasz!

A zsírok három nagy kategóriába sorolhatók: telített, egyszeresen telítetlen és többszörösen telítetlen zsírsavak. Nevük arra utal, hogy hány hidrogénatom, illetve kettős kötés található a zsírban.

  • A telített zsírsavakban a szénatomok egyenes láncot alkotnak, nincs bennük kettős kötés, minden szénatomhoz kapcsolódik hidrogénatom. Azok a zsírok, amelyekben nagy a telítettség aránya, szobahőmérsékleten szilárdak, és főleg állati eredetűek, de idetartozik a pálmaolaj és a kókuszolaj is. A telített zsírok megtalálhatók például a húsokban és tejtermékekben (vaj, zsír, sajt), de a kétszersültekben, süteményekben, kalácsokban is. Ajánlatos a teljes kalóriabevitelnek legfeljebb 10 százalékát felvenni telített zsírsavakból. A telített zsírsavakat tartják a szívbetegségek okozóinak, mert növelhetik a teljes koleszterin és az LDL-koleszterin szintjét a vérben, illetve szív- és érrendszeri betegségekhez vezethetnek.
  • Az egyszeresen telítetlen zsírsavakban kevesebb a hidrogén, mert dupla vagy telítetlen szénláncot tartalmaznak. Azok az olajok, amelyek gazdagok egyszeresen telítetlen zsírsavakban, szobahőmérsékleten folyékonyak, de hidegben megszilárdulhatnak. Legnagyobb mennyiségben az olíva-, repceolajban, avokádóban és diófélékben találhatók meg. Csökkentik a teljes koleszterinszintet és az LDL-koleszterin szintjét anélkül, hogy a HDL-szintet befolyásolnák. Ajánlott a teljes kalóriabevitel több mint 10 százalékát egyszeresen telítetlen zsírsavakból bevinni.
  • A többszörösen telítetlen zsírsavakban van a legkevesebb hidrogén – a szénláncban kettő vagy több kettős kötés található. Azok az olajok, amelyek többszörösen telítetlenek, folyékonyak szobahőmérsékleten és hidegen is. Ilyenek a növényi olajok és a tengeri halak olajai. Csökkenthetik az LDL-koleszterin szintjét, azonban csökkenthetik a „jó” HDL-koleszterinét is. A teljes kalóriabevitel 10 százalékát kellene adniuk a többszörösen telítetlen zsírsavaknak.

 

Fontos!

Habár egészségesek, az olajok energiatartalma kifejezetten magas: 1 evőkanálnyi olíva-, repce- vagy szezámolajban, éppúgy, mint a többiben, 110-130 kalória bújik meg.

 

Szuper zsírforrások

Tökmag: Remek antioxidáns, telítetlen zsírsavakban gazdag mag. Edd magában uzsonnára, vagy szórd krémlevesekre, salátákra.

Kendermag: Ha ropogtatnivalót keresel a salátádra, kevés finomabbat találsz a kendermagnál. Omega-3 és omega-6 zsírsavakban gazdag.

Makadámdió: Koleszterincsökkentő finomság. Fogyaszd pirítva: törd össze, és szórd a salátádra vagy a reggeli zabkásádra, müzlidre.

 

Makrotápanyag: A fehérje

fehérje, makrotápanyag

Fotó: Shutterstock

Miért fontos?

Ne csak a nagyobb izmok képe lebegjen a szemed előtt, ha a fehérjére gondolsz! E makrotápanyag persze fontos szerepet játszik az izomépítésben és az izomsérülések regenerációjában. Emellett viszont hozzájárul a csontok, inak egészségéhez, valamint elengedhetetlen az immunrendszer és az agy megfelelő működéséhez is.

Mennyit kell belőle fogyasztani?

Az általános ajánlások szerint jó, ha naponta testtömegkilogrammonként 0,75 grammot fogyasztunk. Vagyis egy 60 kilós nőnek 45 gramm fehérjére van szüksége naponta. Remek fehérjeforrások a fehér húsok, a hüvelyesek, az olajos halak.

Szuper fehérjeforrások

Mozzarella (85 g-ban 24 g fehérje): Legjobb, ha friss mozzarellát választasz. Saláta vagy szendvics mellé is finom, de akár uzsonnára is elmajszolhatod némi zöldséggel. Jóval kevesebb kalóriát tartalmaz, mint a többi sajtféle, ugyanakkor a fehérjetartalma kifejezetten magas.

Csicseriborsó (200 g-ban 38 g fehérje): Ne csak hummusz formájában edd! A csicseriborsó önmagában is finom, de isteni kencéket készíthetsz belőle, és levesbetétnek is kiváló, vagy ízesítheted vele a ragut, salátát. Ráadásul a fehérje mellett rostokban is gazdag. Nem csak vegánoknak ajánlott a gyakori fogyasztása!

Lazac (100 g-ban 20 g fehérje): Ha nem szereted a húsokat, próbálj minél több omega-3 zsírsavakban gazdag halat enni. A lazac szuper választás, ám csak akkor, ha megfelelően készíted el. Ne bő olajban süsd ki, tökéletesen átfő a sütőben is, icipici olajjal átkenve, de meg is párolhatod. Az izomépítésedet is támogatja, illetve hosszan tartó teltségérzetet biztosít étkezés után.

 

Gyors fehérjepótlás

Amennyiben gyorsan szeretnéd pótolni a fehérjét, igyál egy nagy proteinshake-et! Kerüld viszont a fehérjeszeleteket, amelyek gyakran sok cukrot és felesleges adalékanyagokat tartalmaznak.

 

A cikket szakmailag ellenőrizte: Kreisz Andrea, dietetikus

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Ezek is érdekelhetnek

15 perces otthoni edzésterv, ha nincs időd semmire
Nincs időd órákig edzeni? Nem gond! Ez a 15 perces otthoni edzésterv tökéletes, ha gyorsan, eszközök nélkül szeretnél formába lendülni. Csak a saját testsúlyodra és egy kis kitartásra lesz szükséged!
5 étel, amit este is nyugodtan ehetsz fogyókúra alatt
Este rád tör az éhség, de nem akarod tönkretenni a diétádat? Nem kell éhezve lefeküdnöd! Mutatunk 5 egyszerű és finom ételt, amit bátran ehetsz este is, ha fogyni szeretnél – bűntudat nélkül.
Életmódváltás 40 felett - Zoltánnak sikerült, neked is fog!
Az életmódváltás ne legyen egy távoli terv, kezdd el most, Zoltán példája alapján! Sosem késő elkezdeni. Mutatjuk hogyan csináld!
Nincs időd edzeni? Íme a trükk, amit bárhol bevethetsz
Nincs időd hosszú edzésekre? Egy orvos szerint már napi néhány perces mozgással is látványos eredményt érhetsz el – ha jól illeszted be a napirendedbe.
A legjobb diétás nyári limonádék
Ha nyáron is figyelsz az alakodra, de nem szeretnél lemondani a hűsítő finomságokról, akkor ez a diétás limonádéválogatás neked szól. Könnyű, frissítő, kalóriaszegény italok, amelyeket pár perc alatt elkészíthetsz otthon – és még a diétádat sem veszélyeztetik.
Menopauza, puffadás, fájdalom? A lepkeszegmag lehet a válasz
A keleti gyógyászatban évezredek óta ismert – az ayurvéda szerint melegítő, nyákoldó, gyulladáscsökkentő és anyagcserét serkentő hatású, de számos más kincset érő hatással büszkélkedhet.
Így fogyhatsz edzés és szenvedés nélkül – csak lélegezz tudatosan
El sem hinnéd, de egy japán színész véletlenül fedezte fel azt az egyszerű légzéstechnikát, amellyel mozgás és koplalás nélkül is látványosan fogyott. A módszerhez mindössze napi néhány perc tudatos légzésre van szükség – és máris beindulhat a változás.
Több jó baci, kevesebb kiló – a bélflóra-barát diéta titkai
Nézd meg, hogyan támogathatod a jó baktériumokat az étrendeddel – és hogyan segíthetnek ők téged.

Ajánlataink