Minden nő életében elérkezik a pillanat, amikor a test megkezdi az átmenetet a menopauzába. Ezt az időszakot perimenopauzának nevezzük, és általában a negyvenes évek közepén kezdődik. A perimenopauza során az ösztrogénszint csökkenésével egy sor kellemetlen tünet – izzadás, szabálytalan vérzés, szexuális vágy csökkenése stb. – jelentkezik. Noha ezek a tünetek zavaróak, az egészségre ártalmatlanok. Előfordul azonban, hogy valami más okozza a problémát.

A perimenopauza becsapós jelei

Hőhullámok, éjszakai izzadás

A nők 75-80 százaléka találkozik ezekkel a nagyon kellemetlen tünetekkel, bár az, hogy kinél milyen erősen és milyen időtartamban jelentkezik, egyénenként eltérő. De a hirtelen hőhullámok és az erős éjszakai izzadás utalhat a pajzsmirigy megbetegedésére, illetve Hodgkin-limfómára is. (Ez utóbbi a nyirokrendszer rosszindulatú daganatos burjánzása.) Honnan tudható, hogy mi okozza a kínzó panaszokat? Ha a pajzsmirigy a „hibás”, más tünetek is jelentkeznek, például heves szívdobogás, fogyás, extrém fáradtság. A Hodg kin-kór egyik legjellemzőbb tünete pedig a nyirokcsomók duzzanata, a tartós fáradtság, láz, hidegrázás, megmagyarázhatatlan, gyors fogyás. És még egy fontos dolog: ha a tüneteket nem a perimenopauza okozza, az életmódbeli változások és a különféle gyógynövények nem enyhítik a panaszokat.

Alacsony libidó

Az ösztrogénszint csökkenésével a hüvely szövetei kevésbé képesek nedvesedni, és a rugalmasságukból is veszítenek, ami miatt a nemi élet kellemetlenné, kényelmetlenné válhat. A hormonális változások miatt ebben az időszakban a nők libidója is gyakran csökken. (Egy nemrégiben készült tanulmány szerint azok a nők, akiket leginkább sújtanak más tünetek is, még jelentősebb mértékű vágycsökkenésről számolnak be.) De a hangulatváltozásokhoz hasonlóan az alacsony szexuális érdeklődés néha a depresszió tünete. Szakemberek szerint a depresszió lehet a szexuális gondok oka és következménye is. Ha más depressziós tünet is jelentkezik – különösen a tartós szomorúságérzet, ami hatással van a mindennapi tevékenységekre –, fontos az orvosi segítség.

Szabálytalan menstruációs vérzés

A hormonszintek ingadozásának köszönhető a szabálytalan menstruációs vérzés. Előfordul, hogy megváltozik a vérzés hossza, erőssége, de ki is maradhat, esetleg hosszabb idő eltelhet a két menstruáció között. Noha a szabálytalan ciklus teljesen normális ebben az időszakban, mindenképpen orvoshoz kell fordulni akkor, ha a vérzés nagyon erős, több mint 2 hétig tart, vagy ha két menstruáció között nem telik el három hét, illetve, ha szex után vérzés lép fel. Ezek ugyanis más betegségek, endometriózis, ciszta, polip, kismedencei gyulladás, méhnyakrák tünetei is lehetnek, nem feltétlenül menopauzát jelent.

Hangulatingadozás

A menopauzához közelítve a nők közel egynegyede érzi úgy, mintha egy érzelmi hullámvasúton ülne. A hormonszintek ingadozása, a munkahelyi, otthoni stresszhelyzetek, az éjszakai izzadás miatt megszakított éjszakai alvás, a megváltozott test, az öregedés lelki és fizikai tünetei okozhatnak érzelmi zavarokat. Sok esetben azonban semmi köze a menopauzához a kialakult depressziónak, ezért mindenképpen érdemes felkeresni egy pszichológust. Bármi legyen is az ok, napjainkban már sokféle hatékony kezelés áll rendelkezésre a depresszió elleni harcban.

Heves szívdobogás

A perimenopauzában fellépő heves szívdobogás valószínűleg a nagy mennyiségben termelődő stresszhormonokhoz, például az adrenalinhoz köthető, és néhány perccel a hőhullám előtt jelentkezik. A folyamat a meneküléshez hasonló: heves szívdobbanás, szapora légzés és megemelkedett vérnyomás jellemzi. A szakemberek mindezek ellenére azt tanácsolják a nőknek, ne feltételezzék azt, hogy a heves szívdobogás ártalmatlan és minden esetben forduljanak orvoshoz. Néhány egyszerű vizsgálattal kizárható például a szívritmuszavar, a szívelégtelenség vagy a pajzsmirigy megbetegedése.

Ezért hasznos a szervezetnek az izzadás

Vékony lányok titkai

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink