Akinél már megállapították a 2-es típusú diabéteszt, az tudja, hogy megfelelő étrenddel sokat javíthat az állapotán. Azoknak pedig, akik eltévedtek a szénhidrátok és kalóriák útvesztőjében, sosem késő megtalálni a kiutat. Ez pedig a tápanyagok megfelelő arányainak betartása.

Cukorbetegek kiegyensúlyozott étrendje

Mivel egyre több elhízottat érint a 2-es típusú cukorbetegség, a tudomány folyamatosan keresi a megoldásokat. egy berlini kutatóintézet hathetes kísérletében azt figyelték, hogy a fehérjékben gazdag étrend miként hat az anyagcserére. Két csoportba osztották az önkénteseket, az egyik csoport állati eredetű fehérjéket evett, a másik csoport növényi eredetűeket. Mindkét csoport étrendje 40%-ban tartalmazott szénhidrátot, 30%-ban zsírt is.

Azt tapasztalták, hogy hat hét elteltével minden résztvevőnek javult a glükózanyagcseréje, javult az inzulinérzékenység, és a növényi fehérjéket evők jobb vesefunkciókat mutattak. Az eredmények nem lepték meg a területen vizsgálódó tudósokat.

Más tanulmányok is megerősítették, hogy ha száműzzük a tányérunkról a magas glikémiás indexű szénhidrátokat (cukros, lisztes ételek, burgonya, rizs), akkor javulnak az anyagcsere értékei, csökken a súly, és csökken az esélye a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának.

Minden felnőttnek javasolják a magasabb fehérjetartalmú és szénhidrátban szegényebb étrend bevezetését, és különösen azoknak, akiknél már megállapították az inzulinrezisztenciát vagy akik túlsúlyosak.

Mit érdemes enni?

A zöld színű, a tápanyagban gazdag, a leveles és a keresztes virágú zöldségek nagyon fontos alapélelmiszerek a cukorbetegség megelőzésében és visszafordításában. Mindennap legyen az étrendünkben friss saláta, a levesekbe tegyünk karfiolt, a húsételek mellé brokkolit, cukkinit, vajbabot. a magyaros ízek kedvelői készítsenek rakott ételeket, rakott kelt, karfiolt, brokkolit, arra ügyelve, hogy a fehér rizs helyett barnát használjanak, és felezzék meg a szokásos mennyiséget. Ugyanígy beleférhet az étrendünkbe a töltött és a székely káposzta is, természetesen kenyér nélkül.

A gombák, a hagymafélék, a fokhagyma, a padlizsán, a paprika mind hasznosak, mert alacsony a szénhidrát tartalmuk, viszont laktatóak. Tehát nem kell lemondanunk a töltött paprikáról sem, csak édesítésre használjunk nyírfacukrot. A zöldségekben gazdag étrend magas rosttartalmának köszönhetően nem emeli meg a vércukorszintet, és nem következik be a falási roham akkor, amikor épp lezuhanna. A hüvelyesek is ideális szénhidrátforrások, mivel a glikémiás indexük alacsony, ehetünk mértékkel babféléket, sárgaborsót is.

Ropogtassunk magvakat!

A diófélék rendszeres fogyasztása szintén csökkenti az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség esélyét, emellett gyulladáscsökkentő hatást is tulajdonítanak neki. A dió, a mandula és a brazil dió a legjobb erre a célra.

cukorbeteg, cukorbetegség, étrend

A friss gyümölcsök csökkentik az édesség iránti sóvárgást, gazdagok vitaminokban és tápanyagokban
Fotó: shutterstock

Gyümölcsöt módjával!

A friss gyümölcsök csökkentik az édesség iránti sóvárgást, gazdagok vitaminokban és tápanyagokban. Alacsony glikémiás indexűekből (50 alatti) válogassunk, szerencsére a többség idetartozik. Kivétel a dinnye, és annak most nincs is szezonja.

30-40-30 étrend

Ezt a diétát a ’90-es években dolgozta ki dr. Barry Sears. Az ő neve után Sears-diétának és zónadiétának is nevezik. Az elfogyasztott ételek 40%-a szénhidrát, 30%-a egészséges zsír és 30%-a fehérje. Ez az arány biztosítja a stabil vércukorszintet és a megfelelő tápanyag-ellátottságot. A nehézsége annyi, hogy alapos számolást kíván. A jó hír viszont az, hogy csak egyszer kell nekiülni, és megnézni, hogyan tudjuk a napi 1500 kalóriát e szerint az arány szerint bevinni. Érdemes a neten böngészni az előre összeállított étrendeket.

Cukorbetegség és mozgás

Duci vagyok, mit sportoljak?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink