Mivel egyre több elhízottat érint a 2-es típusú cukorbetegség, a tudomány folyamatosan keresi a megoldásokat. egy berlini kutatóintézet hathetes kísérletében azt figyelték, hogy a fehérjékben gazdag étrend miként hat az anyagcserére. Két csoportba osztották az önkénteseket, az egyik csoport állati eredetű fehérjéket evett, a másik csoport növényi eredetűeket. Mindkét csoport étrendje 40%-ban tartalmazott szénhidrátot, 30%-ban zsírt is.
Azt tapasztalták, hogy hat hét elteltével minden résztvevőnek javult a glükózanyagcseréje, javult az inzulinérzékenység, és a növényi fehérjéket evők jobb vesefunkciókat mutattak. Az eredmények nem lepték meg a területen vizsgálódó tudósokat.
Minden felnőttnek javasolják a magasabb fehérjetartalmú és szénhidrátban szegényebb étrend bevezetését, és különösen azoknak, akiknél már megállapították az inzulinrezisztenciát vagy akik túlsúlyosak.
Mit érdemes enni?
A zöld színű, a tápanyagban gazdag, a leveles és a keresztes virágú zöldségek nagyon fontos alapélelmiszerek a cukorbetegség megelőzésében és visszafordításában. Mindennap legyen az étrendünkben friss saláta, a levesekbe tegyünk karfiolt, a húsételek mellé brokkolit, cukkinit, vajbabot. a magyaros ízek kedvelői készítsenek rakott ételeket, rakott kelt, karfiolt, brokkolit, arra ügyelve, hogy a fehér rizs helyett barnát használjanak, és felezzék meg a szokásos mennyiséget. Ugyanígy beleférhet az étrendünkbe a töltött és a székely káposzta is, természetesen kenyér nélkül.
A gombák, a hagymafélék, a fokhagyma, a padlizsán, a paprika mind hasznosak, mert alacsony a szénhidrát tartalmuk, viszont laktatóak. Tehát nem kell lemondanunk a töltött paprikáról sem, csak édesítésre használjunk nyírfacukrot. A zöldségekben gazdag étrend magas rosttartalmának köszönhetően nem emeli meg a vércukorszintet, és nem következik be a falási roham akkor, amikor épp lezuhanna. A hüvelyesek is ideális szénhidrátforrások, mivel a glikémiás indexük alacsony, ehetünk mértékkel babféléket, sárgaborsót is.
Ropogtassunk magvakat!
A diófélék rendszeres fogyasztása szintén csökkenti az inzulinrezisztencia és a cukorbetegség esélyét, emellett gyulladáscsökkentő hatást is tulajdonítanak neki. A dió, a mandula és a brazil dió a legjobb erre a célra.
Gyümölcsöt módjával!
A friss gyümölcsök csökkentik az édesség iránti sóvárgást, gazdagok vitaminokban és tápanyagokban. Alacsony glikémiás indexűekből (50 alatti) válogassunk, szerencsére a többség idetartozik. Kivétel a dinnye, és annak most nincs is szezonja.
30-40-30 étrend
Ezt a diétát a ’90-es években dolgozta ki dr. Barry Sears. Az ő neve után Sears-diétának és zónadiétának is nevezik. Az elfogyasztott ételek 40%-a szénhidrát, 30%-a egészséges zsír és 30%-a fehérje. Ez az arány biztosítja a stabil vércukorszintet és a megfelelő tápanyag-ellátottságot. A nehézsége annyi, hogy alapos számolást kíván. A jó hír viszont az, hogy csak egyszer kell nekiülni, és megnézni, hogyan tudjuk a napi 1500 kalóriát e szerint az arány szerint bevinni. Érdemes a neten böngészni az előre összeállított étrendeket.