1. Zabpehely
Vízben nem oldódó rostban gazdag, csökkenti a koleszterinszintet, védi az ereket, így rendszeres fogyasztása csökkentheti a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát. Legjobb, ha nem a boltban kapható, már elkészített, cukros müzlikeveréket fogyasztjuk, hanem magunk főzzük otthon zsírszegény tejből vagy növényi italból és zabpehelyből zabkását. Bogyós gyümölcsükkel, kevés magfélével dúsíthatjuk, így lesz igazán szíverősítő étel.
2. Citrusfélék
Nemcsak a trombózis kialakulásának lehetőségét minimalizáló flavoidokban, de C-vitaminban is gazdag gyümölcsök, amelyek segíthetnek csökkenteni a szívbetegségek kialakulásának esélyét. A boltban kapható levet helyett inkább magunk készítsünk gyümölcslevet a gyümölcs kipréselt levélből, szükség szerint vízzel hígítva.
3. Paradicsom
Szívbarát káliumban és antioxidánsokban gazdag. Például likopinban, ami segít csökkenteni a koleszterinszintet, tágítja az ereket, és ezzel csökkenti a szívinfarktus esélyét. Kalória és cukortartalma alacsony, így bármelyik diétába illeszthető ez a szíverősítő étel. Mivel a likopin hőkezelés hatására nem tűnik el, így bátran főzhetjük, és használhatjuk a feldolgozott paradicsomkészítményeket (passzírozott változat, konzerv hámozott-darabolt) is.
4. Diófélék/olajos magvak: mandula, dió, pisztácia
Rost- és vitamintartalmuk igen magas. E-vitamint tartalmaznak, ami csökkenti a koleszterinszintet, emellett pedig ómega-3 zsírsavakban gazdag ételek. Natúr, sózatlan formában együk az olajos magvakat, és figyeljünk oda a mennyiségre!
5. Hüvelyesek: bab, borsó, lencse
Kiváló fehérjeforrások! Azok, akik hetente legalább egyszer-kétszer esznek valamilyen hüvelyes zöldséget, kisebb eséllyel betegszenek meg valamilyen szív- és érrendszeri betegségben. A cukorbetegeknek is érdemes minél gyakrabban enniük, ugyanis segítenek a vércukorszint kordában tartásában.
Szívkímélő étrend
- Fogyasszunk el napi 4-5 adag zöldséget és gyümölcsöt!
- Próbáljuk ki a magasabb rosttartalmú gabonaféléket: fogyasszunk fehér kenyér helyett rozskenyeret, tészta helyett kölest vagy bulgurt.
- Főzzünk zsírszegényen – az étel készüljön sütőben, agyagedényben, esetleg pároljuk, kevés olajon pirítsuk a fogásokat, mellőzzük a rántás, a bő olajban sütést.
- Ne sózzunk és cukrozzunk feleslegesen, élvezzük az alapanyagok természetes ízét!
- Fogyasszunk minimum 1,5-2 liter vizet a nap során.
6. Extra szűz olívaolaj
Telítetlen zsírokban gazdag, amelyek segítenek alacsony szinten tartani a koleszterin- és vércukor szintet. Ízesítsük rendszeresen olívaolajjal és -bogyókkal a salátáinkat.
7. Zöld tea
Nem csak öregedésgátló és „pörgető” hatása miatt érdemes fogyasztani. Azok, akik naponta négy vagy több csésze zöld teát isznak, 20 százalékkal csökkentik a szív- és érrendszeri betegségek kialakulásának kockázatát.
8. Brokkoli, spenót, kelkáposzta
Aki egészséges étrendet követ, amúgy sem hagyja ki a diétájából ezeket a zöldségeket, de másoknak sem érdemes: szívbarát, karotinoidokban (antioxidáns) gazdag, rostdús ételek. Vitamin- és ásványianyag-tartalmuk magas.
9. Magas kakaótartalmú étcsokoládé
Az étcsokoládé jótékony hatását már számos tanulmány bizonyította, egy 2012-es kutatás egyenesen azt állítja, hogy a naponta fogyasztott, magas kakaótartalmú csoki csökkenti a nem halálos kimenetelű szívinfarktus kialakulásának esélyét azoknál, akik szív- és érrendszeri betegségre hajlamosak. Polifenol nevű flavonidokat tartalmaz, ami segít a vérnyomás, a véralvadás és a gyulladások csökkentésben.
10. Lazac
A lazac a többi, ómega-3 zsírsavban gazdag halhoz (szardínia, makréla) hasonlóan igazi szíverősítő étel. Csökkenti a szívritmuszavar kialakulásának esélyét, illetve az érelmeszesedés ellen is kiváló „fegyver”.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Mit ehet egy szívbeteg? A dietetikus válaszol
- Mikor jelent problémát, ha úgy érezzük, hogy majd’ kiugrik a szívünk?
- Árulkodó szív