EGYEN MAGNÉZIUMBAN GAZDAG ÉTELEKET!
Tanulmányok azt mutatják, hogy a magnéziumban gazdag étrend erősíti a szívet és védi az erek egészségét. A magnézium egyrészt segíti, hogy az érfalak rugalmasak maradjanak, mivel erősíti az elasztin felépítését, másrészt támogatja a szövetek, így a sérült érfalak gyógyulását. A magnézium megakadályozza, hogy a kalciumból és a koleszterinből lerakódás keletkezzen. (Magnéziumhiány esetén a „szabad” kalcium a zsírsavakkal és a koleszterinnel lép reakcióba, segítve a lerakódás növekedését.)
CSÖKKENTSE A CUKORFOGYASZTÁST!
A túlzott cukorbevitel hozzájárulhat az elhízáshoz, többféle krónikus betegség kialakulásához, és a túlsúly révén növeli a szív- és érrendszeri betegségek kockázatát. Egy 2014-ben közzétett tanulmány szerint összefüggés mutatható ki a cukorfogyasztás és a koleszterinszint között. Megállapították, hogy napi 100 gramm feletti cukorbevitel esetén emelkedik az összkoleszterinszint, a trigliceridszint és a „rossz koleszterinként” is emlegetett LDL-szint is. A jelenség hátterében az állhat, hogy a nagyobb cukormennyiség hatására a máj fokozza saját trigliceridtermelését.
ÁLLÍTSON ÖSSZE MAGAS ROSTTARTALMÚ ÉTRENDET!
A magas rosttartalmú ételek lassan, de viszonylag könnyen emészthetők, és gátolják a koleszterin felszívódását a belekből, ráadásul specifikusan az LDL-koleszterin szintjét csökkentik. Magas rosttartalmúak a teljes kiőrlésű gabonák, a hüvelyesek, a zöldségek, a gyümölcsök és a diófélék.
LEGYEN VEGÁN!
Persze csak akkor, ha szeretné kipróbálni ezt az életformát. A vegetáriánus és vegán étrend ugyanis a kizárólag növényi alapú, feldolgozatlan élelmiszereknek köszönhetően, bizonyítottan csökkenti a koleszterinszintet és a szív- és érrendszeri problémákat.
MONDJON NEMET A CIGARETTÁRA!
A dohányzás csökkenti a HDL-szintet és növeli a koszorúérbetegség kockázatát. Az egyik legrosszabb dolog, amit az egészsége ellen elkövethet – nem beszélve a bőrre és a fogakra gyakorolt káros hatásokról. Az orvosok szerint már napi egyetlen cigaretta is növeli a szívbetegségek és a stroke kialakulásának kockázatát.
KÖVESSE A MEDITERRÁN DIÉTÁT!
Az ómega 3 zsírsavak a kardiológusok többsége szerint hatékony fegyvert jelentenek a magas koleszterinszint elleni harcban. A mediterrán diéta – számos jótékony hatása mellett – megfelelő arányban biztosítja a szervezet számára szükséges ómega 3 és ómega 6 zsírsavakat, melyek növelik a HDL-szintet, csökkentik a szívbetegség, a rák, az ízületi és egyéb gyulladás kialakulásának kockázatát.
MARADJON AKTÍV!
A testmozgás pozitívan befolyásolja a szív és az érrendszer állapotát, egyebek között azért is, mert hozzájárul az összkoleszterinszint csökkenéséhez. Kutatásokból kiderül, hogy a rendszeresen mozgó emberek „jó”, HDL-koleszterinszintje magasabb, ami a szív és az érrendszer jobb védelmét biztosítja. Az is bizonyítást nyert, hogy a „rossz”, LDL-koleszterin pedig alacsonyabb értéket mutat azoknál, akik legalább hetente 2,5 órát töltenek könynyű vagy közepes intenzitású mozgással, például gyaloglással, úszással, kerékpározással.
SZEDJEN GYÓGYSZERT!
Több koleszterinszint-csökkentő gyógyszer van forgalomban. Leggyakrabban úgynevezett sztatinokat, például szimvasztatin, atorvasztatin, roszuvasztatin, fluvasztatin hatóanyagú gyógyszereket rendel az orvos, de szóba jöhet más hatóanyag is (nikotinsav, fibrátok, ezetimib). Minden esetben tájékoztassa kezelőorvosát a jelentkező mellékhatásokról, hogy az önnek leginkább megfelelő készítményt kaphassa.
TARTSA A DIÉTÁT!
Ha túl sok felesleges kalóriát visz be a szervezetébe, nemcsak a súlya növekedhet, hanem a koleszterinszintje is. Ahhoz, hogy ne fogyasszon több kalóriát, mint amennyire szüksége van, fontos, hogy gondosan állítsa össze az étrendjét, tartsa magát a napi ötszöri étkezéshez és figyeljen az adagok méretére.
S. O. S. – Azonnali életmódváltás, hogy visszanyerje egészségét!
A másnapi ruhában fekteti le gyermekeit az anyuka, hogy elkerüljék a reggeli rohanást