Az edzőtermekben sokan előnyben részesítik a kardiogépeket. A zsírégetés nagyuraiként tekintenek rájuk, és nem is tévednek nagyot. Ám akad néhány egészen téves elképzelés ezekkel a csodamasinákkal kapcsolatban, amelyeket nem árt helyre tenni.

4 mítosz kardiogépre – és a valóság

1. Fogyni csak a „zsírégető program”-mal lehet igazán

Sok, kardiogépen – futópad, elliptikus tréner, kerékpár – edző ember azt gondolja, azzal teszi a legjobbat, azáltal égeti el a legtöbb zsírt, ha edzéskor a „zsírégető program”-ot választja. A zsírégető program többnyire közepes intenzitású edzést jelent, nem túl magas pulzusszámmal. Ez azonban leginkább szívkímélő program, nem feltétlenül ezzel fogja a legtöbb zsírt elégetni. Természetesen nagyon előnyös, kíméli a szervezetet és égeti is a zsírt, de minél keményebben edz, annál több zsírt fog elégetni, így ne dőljön be a gépeken található hangzatos elnevezésű programoknak.

Akcióterv: A zsírégetőnek minősített programokat tarkítsa intervall edzésekkel. Ez azt jelenti, hogy időről időre dolgozzon nagyon magas intenzitáson, magas pulzusszámmal, majd térjen vissza a közepes intenzitáshoz. Hogy néz ki ez a gyakorlatban? Például futópadon fusson közepes intenzitáson 2 percig, majd fusson nagyon magas intenzitáson 30 másodpercig, ezek után pedig térjen vissza az újabb 2-3 perces közepes intenzitáshoz

2. Ne higgyen a számoknak!

A kardiogépeken, a kijelzőn megjelenő elégetett kalória számszerűsített összege nem feltétlenül fedi a valóságot. Sőt! Hiába programozza be a nemét, korát, testsúlyát, a kijelzőn megjelenő szám mindössze egy tipp, valamiféle becslés. Ugyanis azok az emberek programozzák, állítják be a gépeket, akik összeszerelik. Sőt ők is tesztelik. Így magukhoz képest állítják be a gépeket is, ami ezáltal nem fogja az elégetett kalória pontos mennyiségét kiírni. Tehát, ha úgy gondolja, hogy a kijelzőn látott szám alapján simán elégette egy sajtburger kalóriamennyiségét, és az edzés után ezzel jutalmazná magát, gondolja át a tervét még egyszer. A látott szám többnyire 10–30 százalékban eltér a valóságtól, többnyire pluszban.

Akcióterv: Legyen óvatos! A kardiogépeken kijelzett számok a legtöbb esetben nem jelentenek többet puszta becslésnél. 1,5 kilométer közepes intenzitású futás vagy kocogás során körülbelül 100 kalóriát éget el a szervezet. Ha ehhez képest túl magas számot lát a kijelzőn, akkor kezdjen gyanakodni. A legjobb, ha beruház egy megbízható pulzusmérő órába.

3. Futópadon pont olyan

Hasznos futni, úgy a szabadban, mint a futópadon. A futópad rendelkezésre áll akkor, amikor rossz az idő, szakad az eső, hullik a hó, vagyis nem éppen barátságos az időjárás a kocogáshoz vagy gyalogláshoz. De a gép semmiképpen nem helyettesíti a természetet. Gondolja csak végig, a padon a szalag gyakorlatilag húzza a lábat, mintegy lerövidíti a lépéseket és csökkenti az edzés hatékonyságát. ráadásul a pad egy bizonyos szintre van beállítva, nem biztosít kellő változatosságot. szemben a természettel, ahol nem segíti gép a futást vagy a gyaloglást, és ahol mindenféle lejtők, emelkedők nehezítik az edzést.

Akcióterv: Amikor csak teheti, menjen és fusson a szabadban. Változtassa a környéket, parkokat. Amikor pedig erre végképp semmi lehetőség, akkor állítson a pad magasságán. Időnként emelje jó magasra, máskor pedig állítsa lejtőre.

4. A szívritmuskijelző alapján kell változtatni a mozgást

Nem szabad elfelejteni, hogy a kalóriaszámlálókhoz hasonlóan a szívritmust kijelzők is csak becsült értéket jeleznek. Kiindulópontnak persze nagyon jók, de ezek a kijelzők szórványos adatokra támaszkodnak. Sokkal erőteljesebb a szívverés a mellkasnál, mint a kézen keresztül. Ezek a gépek ugyanis úgy mérik a szívritmust, hogy meg kell fogni rajtuk egy kart vagy kapaszkodót. Így azon is múlik a mért érték, hogy milyen erősen szorítjuk a kart vagy hogy sovány, illetve húsosabb a kezünk.

Miért ne viseljünk 100%-ban pamutból készült ruhát az edzésen?

„Nyomják a vasmamik!” – Babakocsis futás

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink