A rendszeres edzés segít megőrizni az egészséget, fitten és fiatalon tart. Ám akad néhány olyan sportbaki, amit fontos lenne elkerülni, hogy az edzéseid továbbra is hatékonyak maradjanak.

5 hiba, ami ronthatja az edzés hatékonyságát

A sportolás során vannak olyan alapszabályok, amik kötelezőek és kihagyhatatlanok: a bemelegítés, a nyújtás, a hidratálás például sosem maradhat el. De akadnak az edzés szempontjából további megszívlelendő tanácsok is: ha az alábbi bakikat kiiktatod, akkor nemcsak az egészségedet óvod meg, de az öregedés bizonyos jeleinek felbukkanását is késleltetheted.

edzés fáradtság

Ha nem adsz időt a testednek a regenerálódásra, azzal azt kockáztatod, hogy könnyebben lesérülhetsz
Fotó: Shutterstock

1. Nem tartasz pihenőnapokat

Nagyon klassz, hogy tartod magad a terveidhez, és rendszeresen sportolsz – de ne feledd, a pihenőnapokra legalább akkora szükség van, mint a testmozgásra, különösen akkor, ha már nem vagy tizenéves. Pihenőnapok nélkül nincs lehetősége a testnek regenerálódni, ezáltal pedig jelentősen megnő a sérülések kialakulásának kockázata.

 

2. A testtartásod nem megfelelő

Függetlenül attól, hogy sportolsz, sétálsz vagy dolgozol, fontos a helyes testtartás. A rossz testtartás bizony könnyen rögzül, ami akár végleges elváltozásokat is okozhat a gerincen. Ha a korosztályodnak, fizikai állapotodnak, edzettségi szintednek megfelelő mozgásformát választasz, nincs baj, ám sokan nem gondolnak arra, hogy a vázrendszerüknek kímélésre van szüksége. A testtudatossághoz segítséget kaphatsz jóga- vagy pilatesórán. Az is előfordulhat, hogy gyógytornász segítségére lesz szükséged, ezt ne szégyelld, a gyógytorna hasznos és hatékony edzés.

 

3. Egysíkú az edzés

Érdemes néha nehezebb súllyal, kevesebb ismétlésekkel is dolgozni, a futóedzésbe rövidebb sprinttávokat illeszteni. Az egyenletes, kihívást nem jelentő edzések nem fejlesztenek, sőt egy idő után már a szinten tartásra sem elegendők. Fontos egy kis színt, némi változást vinni néha az edzésekbe, különösen akkor, ha nem tapasztalsz fejlődést, vagy esetleg visszaesést észlelsz.

 

4. Kizárólag kardiózol

Van, aki nem szereti, mások viszont legszívesebben csak kardióznának. Az erősítő tréningektől való tartózkodás hátterében legtöbbször az az indokolatlan félelem áll, hogy túl nagy izmok alakulnak ki. De emiatt nem kell aggódni: a nagy izomtömeghez nem elég súlyokat emelgetni, mellette megfelelő edzéstervre, étrendre, tápanyag-utánpótlásra és pihenésre is szükség van. A rendszeres súlyzós, valamint saját testsúlyos erősítő gyakorlatokat tartalmazó edzés segítségével formálható, alakítható a testkép, javíthatók a genetikai és élettani aránytalanságok.

 

5. Kimarad a magas intenzitású intervall edzés

Noha valószínűleg hallottál róla, de úgy gondolod, hogy túl kemény dió a HIIT-edzés, azaz a magas intenzitású intervall tréning? Pedig amellett, hogy kiváló zsírégető edzésforma, fejleszti az állóképességet és sok izomcsoportot megdolgoztat, akár az öregedés késleltetésében is szerepet játszhat. A Cell Metabolism folyóiratban közzétett tanulmány szerint azoknál az idősebb embereknél, akik HIIT-edzéseken vettek részt, javult az energiatermelés és az inzulinérzékenység, amely csökkentheti a cukorbetegség kockázatát, és segíti az anyagcsere egészséges működését. Ami ennél az edzéstípusnál kiemelten fontos, hogy egyrészt igényel egy megfelelő szintű alapedzettséget, másrészt pedig a HIIT után meg kell adni a szervezetnek a kellő időt arra, hogy pihenjen, regenerálódjon!

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink