1. hiba: Csak a has egyik részére koncentrálsz
A kezdők gyakori hibája, hogy az első lendülethullám során csinálnak egyszerre 100-200 felülést. Ugyanabból a típusból. Ezzel akár nem is lenne semmi baj, de egyféle gyakorlattal csak a has egyik izmát dolgozzák át. A has nem csak egyetlen nagy izomból áll! Külön kell dolgoznunk a felső és alsó hasizomra, és ha a lapos has mellett esetleg egy kis derekat is szeretnénk faragni magunknak, akkor nem árt az oldalsó hasizmokat is edzeni. Szuper hasizomgyakorlatokat találsz ebben a cikkünkben!
3 hatékony hasizomgyakorlat túlsúlyosoknak
2. hiba: Minőség helyett a mennyiségre mész
Nem feltétlenül hasznos, ha elvégzel több száz felülést. A gyakorlatok csak akkor hatásosak, ha koncentráltan, megfelelő módon hajtják végre őket. Ha sokat akar a szarka, nem bírja és megrándul a nyaka, megfájdul a háta, és még a hasa sem lesz laposabb. Végezz annyi felülést, amennyit még biztonsággal, megfelelően kivitelezve tudsz megcsinálni.
Amire ügyelj:
- Ne csak az álladat emeld, hanem a mellkasodat is úgy, hogy legalább annyira elemelkedjen a talajtól, hogy a lapockáid és a föld közé elférjen egy kisebb méretű labda.
- Ne rángasd a fejed és a nyakad.
- A derekad maradjon szorosan a talajhoz szorítva – ellenkező esetben fájni fog a hátad és a derekad.
3. hiba: Nem elég változatos a hasformázó programod
Ha napról napra csak sima felüléseket végzel ugyanabban a mennyiségben, akkor jobb, ha nem számítasz csodákra. A hasizmok – az őket fedő zsírréteg ellenére – igen nagy és erős izmok, éppen ezért változatos és kemény program szükséges ahhoz, hogy látványos változáson menjenek keresztül. A gyakorlatokat legalább kéthetente váltogasd. Minden egyes alkalommal dolgoztasd meg az összes hasizmot, időnként pedig iktass be egy-egy extra gyakorlatot!
6 erősítő plankgyakorlat, amit imádni fogsz!
4. hiba: Csak a hasizomgyakorlatoktól várod a javulást
A szép, feszes, lapos has érdekében nem csak helyesen végzett felülések tucatjaira lesz szükség. Ahhoz, hogy a zsírréteg eltűnjön a felszínről, és az izmok láthatóvá váljanak, bizony zsírégetésre és kardioedzésre is szükség lesz. Az olyan kardió- vagy aerob edzések, mint a futás, a taposás, az úszás, a kerékpározás, mind remek kiegészítői a has formázásának. Mielőtt nekiállnál felüléseket és lábemeléseket végezni, kocogj legalább 20-30 percet vagy pattanj (szoba)kerékpárra. Plusz sikerélményre számíthatsz, hogy e mozgásformák hatására nem csak a hasad, de az egész tested formálódni fog.
5. hiba: Túl sokat eszel
Hiába edzel, sportolsz, izzadsz, ha mozgás után legyűröd a jól megérdemeltnek vélt nagy adag reggelit, ebédet, vacsorát. Ahhoz, hogy a hasad lapos és feszes legyen, nem elég rendszeresen mozogni, a táplálkozásra is figyelni kell. Igyekezz edzés után fehérjét és kevés szénhidrátot fogyasztani. Napközben is fektess kiemelt hangsúlyt a fehérje- és a rostfogyasztásra. Ezek kombinációja ugyanis telít, serkenti az emésztést, segít elkerülni a puffadást és a székrekedést. A szénhidrátokkal és zsírokkal légy óvatos! Fogyassz mértékkel teljes kiőrlésű és értékű szénhidrátokat, valamint jó minőségű, telítetlen zsírokat.
FitPercek: has- és hátizom gyakorlatok