Ma már egyre több minden okos körülöttünk, éppen ideje, hogy az edzésmódszerünk is „megokosodjon”. A SmartFit gépek ezt vállalják: személyre és a céljainkra szabottan mozoghatunk, ráadásul a feladatok helyes végrehajtására is „ügyelnek”, így a sérüléseket is elkerülhetjük.

Okos világban okosfitnesz

Miért okos?

A sportkutatások eredményeit felhasználva kifejlesztett, német gyártmányú gépekkel az életkor, a testsúly, a testmagasság, a testösszetétel és a testszkenneléssel megállapított értékek alapján edzhetünk. Személyre szabott az üléshelyzet, a mozgástartomány és az ellenállás is. Így biztos, hogy a feladatokat precízen, a nekünk megfelelő terheléssel végezzük, ezáltal az állapotunknak és a célunknak megfelelően edzünk és elkerüljük a sérüléseket. – Például a melltől toló gép éppen a nekünk megfelelő magasságba áll be és addig engedi hátra, illetve előre a kart, amíg nem terheljük túl az ízületeket – mondja Gombos Zoltán edző. A lábgépek forgáspontja is éppen ott van, ahol az a feladatok helyes kivitelezéséhez szükséges, ezáltal megfelelően terheljük az izmot.

Az edző vezérel

A gépnek vannak sablonjai, amelyeket az edző egyénre szab. – Már a vendég kézfogásából érzem, hogy milyen erőben van, a szorítóerő ugyanis beszédes mutató. Van egy kérdőív: mi a cél, van-e sportolói múlt, műtét, sérülés, fájdalom, az edző ezek alapján állítja be az értékeket, de ezeken bármikor lehet és kell is finomítani és módosítani – teszi hozzá Gombos Zoltán. – Az első alkalommal az edző felmér, beállít, figyel, majd kapunk egy chipkártyát, amit minden következő edzés alkalmával a gépekbe helyezünk, amelyek beállnak a nekünk megfelelő méretre, erősségre, egészen addig, amíg az edző nem módosít bármelyik értéken. A chipkártya az edzések minden részletét tárolja, így azok később visszakereshetők, értékelhetők.

– Meg lehet például nézni, hogy egy egyperces feladatot milyen intenzitással végeztünk, tehát például látható, ha a 40. másodperctől fáradás miatt romlott a gyakorlat végrehajtásának minősége, vagy, hogy a 26. másodpercben mennyi a pulzus – mondja az edző. Ha túl gyorsan ver a szív, a kardiogép automatikusan lassabb fokozatra kapcsol, csökkenti a terhelést. Vagy éppen fordítva: ha kell, emeli. Ezáltal mindig a céloknak megfelelő pulzustartományban történik az edzés. Ha romlik a technika, az edző csökkentheti a súlyt, ha folyamatos és hibátlan a mozgás, emelhető a terhelés. Nagyon sok múlik a gyakorlat végrehajtási sebességén, a chipkártyánk ezt is folyamatosan „figyeli”. Más képességet fejleszt ugyanis, ha ugyanazzal a terheléssel gyorsan, és mást, ha lassan végezzük a feladatot.

Hatékonyabb fejlődés

Nagy előny, hogy az edzés közbeni izommunka koncentrikus és excentrikus fázisát, az izom összehúzódását és megnyúlását külön lehet terhelni. – Egy melltől toló gépnél lehet például 20 kilónak megfelelő ellenállást tolni és 25 kilogrammnak megfelelő nyomóerő elleni fékező erőkifejtést végezni. Ez sokkal hatásosabb a fejlődés és a zsírégetés szempontjából is, ugyanis előbb szaporodik fel a növekedési hormon, illetve az izomtömeg növekedéséhez szükséges sérülések, az úgynevezett mikrotraumák is sokkal hamarabb következnek be.

Az edzés során a szervezet oxigénhiányos állapotban dolgozik, aminek hatására tejsav termelődik az izomban és ezáltal a vérben, ettől megemelkedik a növekedési hormon szintje. Ez pedig beindítja és edzés után 6-7 órával is aktívan tartja a zsírégető folyamatokat és segít beépíteni az edzés után elfogyasztott fehérjéket, aminosavakat – mondja Gombos Zoltán.

Sérülés: kizárt

A gyakorlatok az összes izomcsoportot átmozgatják; van egy térdfeszítő és -hajlító, egy melltől toló, egy evező-, egy has- és egy mélyhátizmot erősítő gép, valamint a kardiók: az elliptikus tréner, amely a sífutás mozgását imitálja és a bicikli. – A felsőtestnél nincsenek külön gyakorlatok a váll, a bicepsz és a tricepsz izmaira, mert a legújabb felfogás szerint nem feltétlenül szükséges izolálni minden izomcsoportot. Jó példa erre a húzó-toló mozgás, aminél együtt dolgoznak a kar és a váll izmai – magyarázza Gombos Zoltán.

Okostányér – Így a legegyszerűbb követni a diétát

Fogyókúra kisokos

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.
Marianna 26 kilót fogyott: „Újra érzem, hogy nő vagyok”
Fontos, hogy a gyerekek, kamaszok milyen környezetben nőnek fel, és milyen nőképet látnak maguk előtt. Marianna (50) ebből a szempontból is gondos anya, aki még a fogyásnál is ügyelt arra, hogy jó példát mutasson.
Hogyan ehetünk birsalmát, ha diétázunk?
Savanykás ízű, nehezen tisztítható gyümölcs – mégis, a birsalma az egyik legegészségesebb őszi csemege. Érdemes esélyt adni az illatozó, aranysárga almának.
A legjobb trükkök, amivel megerősítheted a gyerek immunrendszerét
Nagyon fontos, hogy a hűvösebb hónapokra alaposan és tudatosan állítsuk össze a gyerekeink étrendjét, hogy megerősítsük az immunrendszerüket.
Ez az ősz legjobb zsírfaló itala, éjszaka segíti a fogyást
Maradj formában ősszel is. A legjobb, ha mindig frissen készíted el és minden nap iszol belőle egy keveset. Hidd el a látványos hatás nem marad el.
Hihetetlen, milyen egészséges! Nagyanyáink titkos alapanyaga: Jászvaj
Folyékony arany, amelynek nem csak az íze mennyei, de az egészségünkre is fantasztikus hatással van.
3 remek őszi recept, ami felgyorsítja a fogyást
Itt az ősz, és vele együtt a gombás, padlizsános, almás, fahéjas finomságok szezonja. Válogatásunkban olyan diétás fogásokat gyűjtöttünk össze, amik nem csak segítik a fogyást, de igazi őszi ínyencségekkel készültek. Érdemes őket kipróbálni!

Ajánlataink