Lassacskán érkezik a tavasz, levehetjük a téli ruhadarabjainkat és újakra, könnyedebbekre cseréljük őket. De mi lesz akkor, ha észrevesszük, hogy nem férünk bele kedvenc nadrágunkba? Ilyenkor nem árt egy átgondolt diéta! A drasztikus megoldások helyett, a könnyen alkalmazható zöldség-gyümölcs kúrát ajánljuk.

Elérkezett a böjt időszaka: hogy kell ezt ügyesen csinálni?

Téli étkezésünk sokkal megterhelőbb szervezetünk számára, mint a tavasztól őszig tartó gyümölcsben, zöldségben gazdag időszak. Ilyenkor sokkal több egészséges, könnyen emészthető, tisztító hatású ételt eszünk meg, mint a hideg, fagyos időkben. Gondoljunk csak például a töltött káposztára, zsíros pörköltökre, sültekre, és az ezek mellé elfogyasztott kevéske savanyúságokra, majd vessük össze ezeket a nyári menükkel, például a könnyű és ízletes vegyes tavaszi-nyári salátákkal. Ráadásul a mindennapok során számos méreg rakódik le a szervezetünkben (szmog, stressz, adalék- és színezék anyagok). Mindez rendkívül sok betegség forrása lehet. Évente 2-3 alkalommal szükség van a testben összegyűlt mérgek eltávolítása. Mikor is lenne aktuálisabb mindez, mint tavasszal. A túlzásba vitt diéta vagy böjt azonban, többet árt, mint használ. A folytonos diétázásnak a szervezet látja kárát, nem jut elegendő vitaminhoz, ásványi anyaghoz, megterheli a szervezetet. Hatásosabb az egyhetes kúraszerű méregtelenítő diéta, majd egy egészséges táplálkozásra való átállás.

A tökéletesen egészséges diéta

A zöldségek, gyümölcsök rengeteg vitamint, ásványi sót, nyomelemeket és sok-sok immunerősítő anyagot tartalmaznak. Szervezetünk gyakorlatilag minden létfontosságú anyaghoz hozzájuthat a diéta során, így két-három hét alatt sem kell tartanunk a hiánytünetektől, legyengüléstől. A gyümölcsökben és zöldségekben található rostok alaposan kitisztítják, végigsöprik a bélnyálkahártyát, így könnyedén segítik az emésztőrendszer kitakarítását. Ráadásul ezek az ételek segítik a szövetek sav-bázis háztartásnak kiegyenlítésében is, hiszen lúgosítanak.

Kezdjünk hát neki: a böjt!


Már a kúra előtti napon érdemes felkészíteni a szervezetünket. Nem szabad azonnal, mindent megvonni magunktól. Lehetőleg csak könnyen emészthető ételeket együnk, vacsorára például csak natúr zöldséglevest, vagy könnyű zöld salátát főtt krumplival. A kúra alatt folyamatosan igyunk sok folyadékot, de ne fogyasszunk kávét, vagy alkoholt. A diéta előestéjén még vacsora előtt két evőkanál egész lenmagot keverjünk bele két deciliter vízbe, majd igyuk meg. Mindez segít kitisztítani a bélrendszert. Lefekvés előtt pedig vegyünk egy kellemes illóolajos lazító fürdőt, például levendula, citromfű és gerániumolajjal. A kúra napján igyunk meg 2-3 dl. savanyú káposzta levet .


Reggelire igyunk meg 3 deciliter zöld teát, majd együnk egy kevés gyümölcsöt (de ne szőlőt és banánt!)

Délelőtt folyamán ehetünk még gyümölcsöket, ha kívánjuk, majd igyunk a megszokottnál több folyadékot (cukor nélküli gyümölcsleveket, gyógyteát, ásványvizet, lúgos gyógyvizet). A legjobb, ha egy nagy vizes palackból csak mi iszunk, így könnyedén nyomon követhetjük, hogy megisszuk-e a napi három liter folyadékot, ami a tisztítókúrához elengedhetetlen.

Ebédre Friss vagy párolt zöldségsaláták következzenek. A salátaöntetet joghurtból, hidegen sajtolt olajból, kevés citrom levéből készítsük. Lenmaggal, szezámmaggal, dióval, mandulával is megszórhatjuk.

A délutáni étkezés hasonlít a délelőttire, majd zárjuk a napot zöldséglével, vagy levessel.

Az is segít, ha nem eszünk húst!

Hummusz és zöldségek

Fotó: Shutterstock

Ha valaki a „drasztikusabb” böjtölésre nem vágyik, elég, ha kerüli a húsokat és az állati zsiradékokat. Együnk könnyű tejtermékeket, és igyekezzünk minél több növényi eredetű ételt fogyasztani. Ilyenkor a napot kezdjük sok gyümölccsel és joghurttal vagy kefirrel, amibe tehetünk gabonapelyheket is. Ebédre zöldséglevest, uzsonnára együnk zsírszegény túrót retekkel, paradicsommal, hagymával, ízlése szerint. Ugyancsak hatásos, ha kihagyjuk az esti étkezéseket. Ha mégsem bírunk lemondani a vacsoráról együnk tengeri halat párolva párolt zöldségekkel, héjában sült burgonyával, amelyeket zöldfűszerekkel ízesíthetünk. A böjt ideje alatt mindig igyekezzünk kerülni a sót. Fehérkenyér helyett barna, több magból készült, teljes kiőrlésű lisztből sütött kenyeret vásároljunk. Nassolásra tartson otthon például „bulátát”, korpa-kekszet, amik egyrészt elveszik az étvágyat, másrészt rendkívül egészségesek.

Új élet, új szokások

A kúrát követő napokon csak lassan, fokozatosan térjünk vissza a bonyolultabb ételek fogyasztásához akárcsak egy betegség utáni lábadozás vagy gyomorrontás után. Az első napon reggelizzünk gabonapelyhet, müzlit, gyümölcssalátát, esetleg joghurtot, másnap pirított barnakenyeret kevés vajjal, sovány sajttal. Ebédre zöldségleves, a következő nap főzelék, hal, friss saláta kerülhet az asztalunkra. A vacsora legyen még néhány napig továbbra is szegényes: gyümölcs, saláta, esetleg egy pohár joghurt.

szőlő, Waldorf saláta

Gyors és tápláló fogás a Waldorf saláta: alma, zeller, szőlő, dió, kéksajt és kevés joghurtos öntet
Fotó: Shutterstock

Tippek az egészséges élethez!

  • Ne éhezz, fogyassz sok vizet és minél több gyümölcsöt étkezés előtt.
  • Reggel kezdheted egy, vagy akár két pohár vízzel, facsarj a vízbe egy fél citrom levet. A szakemberek szerint rendkívül jó hatással bír a víz reggel éhgyomorra. Kávé helyett sokkal jobban talpra állít egy alma vagy akár egy grapefruit. Reggelire fogyassz egy két szelet pirított rozskenyeret.
  • Ne tarts olyan élelmiszereket otthon, amik kísértésbe ejthetnek!
  • A cukrozott gyümölcslevek helyett inkább a százszázalékos, rostos levekkel, gyógyteákkal, otthon „centrifugált” gyümölcsitalokkal csillapítsd szomjadat.
  • Egy céltudatos, fegyelmezett étkezéssel, ha képes vagy hosszabb időn keresztül megvonni magadtól a nassolnivalót, és naponta sportolsz, de legalább sétálsz egy nagyot, pár héten belül látványos súlycsökkenést érhetsz el.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink