Alig akad olyan, akit ne érintene meg a végtelen kékség, a hullámok végeláthatatlan morajlása vagy az óceánok mélyének titkos világa. A víz maga a megfoghatatlan csoda – mégis festők, szobrászok, építészek és tervezők egész sora az idők kezdete óta igyekszik megragadni egy-egy apró elemét.

Az örök múzsa: a víz a művészetek kimeríthetetlen ihletforrása

Egyszerűségében olyan nagyszerű! A színtelen vízmolekulák utánozhatatlan tisztasága, elemi ereje és megkerülhetetlen volta évezredek óta megihleti az embert. Kit a tengerek mélykék színe és csillogása, kit a folyók megállíthatatlansága és a hullámok ereje ragad magával, de olyan is akad, akit épp a tavak csendes békéje ejt rabul. Nem csoda, hogy a víz, mint őselem, mindig is jelen volt a művészetekben.

Míg az ókori Egyiptomban leginkább a kékségen és a Nílus életető erején keresztül jelent meg, a barokk festészetben már központi témaként dominált, az impresszionista irányzatba pedig főként játékosságával itta be magát a víz, miközben minden korban a legnagyobb festők múzsája volt. Ott van például Sandro Botticelli Vénusz születése című alkotása, amely az istennőt ábrázolja, amint egy kagyló héjában lebegve kiemelkedik a tengerből. Nem kevésbé lenyűgöző a francia impresszionista, Calude Monet Vízililiomok című műve, ami egy közel 250 olajfestményből álló sorozat, valamint Augustin Feyen-Perrin Cancale-i halászlányok című alkotása, amely a hagyományos halászélet idealizált képét ábrázolja.

Ahogy igazán gazdag víz inspirálta repertoárral büszkélkedhet az építészet is, hiszen a természet és az épített környezet összekapcsolódása mindig is izgalmas kihívást jelentett a tervezők számára. Mind közül kétségtelenül az egyik legismertebb a modern építészet egyik szimbolikus alkotása, a Sydney-i Operaház. A vitorla formájú épületet a dán Jørn Utzon tervezte, ihletadói pedig a város kikötőjében horgonyzó és a vízen ringatózó árbócos hajók voltak. De nem kell ilyen messzire utaznunk, idehaza is találhatunk víz ihlette épületeket. Ott van például a 2017-ben átadott Duna Aréna, amelynek ezüst hullámokkal játszó homlokzata igazi látványosság a Duna bal partján, vagy a Szabadság híd mellett a víz fölé emelkedő Bálna a maga tekintélyes méreteivel.

A páratlan vízi világ gyakran bírja alkotásra a divattervezőket is. Az utóbbi időkben Versace, Elie Saab és Grimes is kifutóra vitte az óceán kincseit. A hullámminták, a halpikkelyek, a flitterek és gyöngyök, a türkizes és mélykék árnyalatok mind páratlan ízlésességgel idézik fel a tengerek és óceánok nyugodt, titokzatos világát.

A víz erejét tehát évezredek óta ismerjük és tiszteljük. Nem csoda, hogy sokan szeretik minél közelebb tudni magukhoz. Miközben pedig gyönyörködünk benne, ne felejtsük el: víz nélkül nincs élet. Erre hívja fel a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Aqua Challenge kihívása is. Az immáron harmadik alkalommal útjára indított és egészen augusztusig tartó próbatétel célja, hogy minél több embert ráébresszen a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás fontosságára, valamint annak áldásos hatásaira.

Csatlakozz te is a kezdeményezéshez, és tapasztald meg a víz igazi erejét! A részletekért és hasznos tanácsokért keresd az esemény Instagram és Facebook oldalát!

Isszuk és csodáljuk egyszerre

A víz ősidők óta a művészetek kimeríthetetlen ihletforrása

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink