Alig akad olyan, akit ne érintene meg a végtelen kékség, a hullámok végeláthatatlan morajlása vagy az óceánok mélyének titkos világa. A víz maga a megfoghatatlan csoda – mégis festők, szobrászok, építészek és tervezők egész sora az idők kezdete óta igyekszik megragadni egy-egy apró elemét.

Az örök múzsa: a víz a művészetek kimeríthetetlen ihletforrása

Egyszerűségében olyan nagyszerű! A színtelen vízmolekulák utánozhatatlan tisztasága, elemi ereje és megkerülhetetlen volta évezredek óta megihleti az embert. Kit a tengerek mélykék színe és csillogása, kit a folyók megállíthatatlansága és a hullámok ereje ragad magával, de olyan is akad, akit épp a tavak csendes békéje ejt rabul. Nem csoda, hogy a víz, mint őselem, mindig is jelen volt a művészetekben.

Míg az ókori Egyiptomban leginkább a kékségen és a Nílus életető erején keresztül jelent meg, a barokk festészetben már központi témaként dominált, az impresszionista irányzatba pedig főként játékosságával itta be magát a víz, miközben minden korban a legnagyobb festők múzsája volt. Ott van például Sandro Botticelli Vénusz születése című alkotása, amely az istennőt ábrázolja, amint egy kagyló héjában lebegve kiemelkedik a tengerből. Nem kevésbé lenyűgöző a francia impresszionista, Calude Monet Vízililiomok című műve, ami egy közel 250 olajfestményből álló sorozat, valamint Augustin Feyen-Perrin Cancale-i halászlányok című alkotása, amely a hagyományos halászélet idealizált képét ábrázolja.

Ahogy igazán gazdag víz inspirálta repertoárral büszkélkedhet az építészet is, hiszen a természet és az épített környezet összekapcsolódása mindig is izgalmas kihívást jelentett a tervezők számára. Mind közül kétségtelenül az egyik legismertebb a modern építészet egyik szimbolikus alkotása, a Sydney-i Operaház. A vitorla formájú épületet a dán Jørn Utzon tervezte, ihletadói pedig a város kikötőjében horgonyzó és a vízen ringatózó árbócos hajók voltak. De nem kell ilyen messzire utaznunk, idehaza is találhatunk víz ihlette épületeket. Ott van például a 2017-ben átadott Duna Aréna, amelynek ezüst hullámokkal játszó homlokzata igazi látványosság a Duna bal partján, vagy a Szabadság híd mellett a víz fölé emelkedő Bálna a maga tekintélyes méreteivel.

A páratlan vízi világ gyakran bírja alkotásra a divattervezőket is. Az utóbbi időkben Versace, Elie Saab és Grimes is kifutóra vitte az óceán kincseit. A hullámminták, a halpikkelyek, a flitterek és gyöngyök, a türkizes és mélykék árnyalatok mind páratlan ízlésességgel idézik fel a tengerek és óceánok nyugodt, titokzatos világát.

A víz erejét tehát évezredek óta ismerjük és tiszteljük. Nem csoda, hogy sokan szeretik minél közelebb tudni magukhoz. Miközben pedig gyönyörködünk benne, ne felejtsük el: víz nélkül nincs élet. Erre hívja fel a figyelmet az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet (OGYÉI) Aqua Challenge kihívása is. Az immáron harmadik alkalommal útjára indított és egészen augusztusig tartó próbatétel célja, hogy minél több embert ráébresszen a megfelelő mennyiségű vízfogyasztás fontosságára, valamint annak áldásos hatásaira.

Csatlakozz te is a kezdeményezéshez, és tapasztald meg a víz igazi erejét! A részletekért és hasznos tanácsokért keresd az esemény Instagram és Facebook oldalát!

Isszuk és csodáljuk egyszerre

A víz ősidők óta a művészetek kimeríthetetlen ihletforrása

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Mire jó az orvosi masszázs? A kéz gyógyító ereje
Az orvosi masszázsként is emlegetett fizioterápiás módszer a mozgásszervi betegségek kezelésére, önállóan vagy gyógytorna kiegészítéseként, de a megelőzés tekintetében is fontos lehet. Eláruljuk, hogy pontosan milyen problémáknál érdemes szakembert felkeresni.
Jógázz a felhők felett!
A jóga egyik szépsége, hogy szó szerint bárhol végezhetjük.
Íme az ősz kedvenc diétás vacsorája: marhahúsos karfiolpite
Számos remek karfiolos recept után most egy újabb szuper ötlet! Így kápráztasd el a családodat ezzel az ínycsiklandó étellel!
Ezért használd a kókuszt, ha diétázol
Az egzotikus gyümölcs, és annak felhasználásával készült készítmények rendszeres fogyasztása nemcsak az érzékszerveinket kényezteti: szervezetünkre gyakorolt pozitív hatásai az egészségünket is fokozzák.
Mit szimbolizál a jegygyűrű?
A jegygyűrű évszázadok óta fontos szimbóluma a házasságnak és az elkötelezettségnek. Ahogy az idők során a szokások és hagyományok változtak, úgy alakult a jegygyűrű jelentése is, azonban alapvető szimbolikája ma is megmaradt. Ebben a blogban áttekintjük, mit jelképez a jegygyűrű, és hogyan illeszkedik ez a mai kor elvárásaihoz.
Mónika fitt nagyi akart lenni: 4 hónap alatt 18 kilót fogytam
Borda Mónika évtizedekig el sem tudta képzelni, hogy sportolásba kezdjen. Életmódváltása után, 55 évesen kezdett el futni. Azóta minden hétköznap hajnalban megtesz 10 km-t, hétvégén pedig a dupláját.
Kifinomult ízléssel, stílusosan megkomponálva közeleg hazánk legszebb Borfesztiválja
A Borfesztivál látogatói újra megcsodálhatják Magyarország gazdag örökségét és felfedezhetik hazánk borkiválóságait a hagyományokat őrző épületek között sétálva.
A nyár végén sem késő megszabadulni a narancsbőrtől
A nyár beköszöntével újra előtérbe kerül a kérdés: vajon idén sikerül-e végre elérni a sima, narancsbőrmentes bőrt a bikini szezonra? Lehet, hogy már mindent kipróbáltál – krémek, pakolások, különféle kezelések –, de a makacs narancsbőr még mindig nem adta meg magát. Az idő sürget, és attól tartasz, hogy ismét lemaradsz a vágyott alakról ebben a strandszezonban is. Ismerős érzés, ugye?

Ajánlataink