A jó megjelenés része az ápolt kéz és köröm, előfordul azonban, hogy a köröm színe, formája megváltozik. Összegyűjtöttük a leggyakoribb tüneteket, amik akár valamilyen szervi elváltozásra, vitaminhiányra, stresszre is utalhatnak, de elváltozást okozhat a köröm betegsége vagy a nem megfelelő ápolás is.

Mi üzen a körmünk?

TÜNET: Fehér foltok a körmön

A körmön megjelenő fehér foltoknak, pöttyöknek számos oka lehet. Gyakori elváltozás, a foltok kiterjedése eltérő. A köröm teljes kifehéredése bizonyos antibiotikumok mellékhatásaként jelentkezhet, az egy-egy körmön megjelenő pötty a köröm sérülésére utal, míg az összes körmön észlelhető elváltozás inkább vitaminhiány következménye. Előfordul, hogy ez a körömprobléma öröklődik.

MIT TEHETSZ?

Ha a szüleidtől örökölted a hajlamot, nem sokat tehetsz ellene. Jobb, ha elfogadod, hogy az idő múlásával az elváltozás egyre erőteljesebb lesz. Ha sérülés következménye a fehér folt, vigyázz a körmödre, mert ezeken a területeken a köröm többnyire puha és gyenge. Használj színtelen körömerősítőt, és mindenképpen kerüld az agresszív kezeléseket – pl. a műköröm nem oldja meg a problémát és polírozni sem szabad ilyenkor. Vitaminhiánynál törekedni kell a megfelelő táplálkozásra, ha szükséges, szedj étrendkiegészítőket, illetve erősítsd a körmeid olajos pakolással (olívaolaj, argánolaj, jojobaolaj stb.) és körömerősítők használatával.

 

TÜNET: Száraz köröm és körömágy

Legtöbbször a hideg szárítja ki ezeket az érzékeny területeket, de a vegyi anyagok – mosogató- és mosószerek, hígítók, festékek stb. – is erősen szárító hatásúak, így alakul ki ez a körömprobléma.

MIT TEHETSZ?

A körömlemez teljes hidratálása kulcsfontosságú, különösen hideg időben. A körömágy bőrét kend át tápláló olajokkal, és ha mégis beszakad, óvatosan vágd le. Vigyázz, hogy teljesen ne távolítsd el, mert ez egy élő szövet, amelynek a feladata megakadályozni a baktériumok bejutását a bőrbe. A megelőzés a legjobb módszer: takarításhoz, mosogatáshoz használj gumikesztyűt, télen pedig mindig védd a kezed a hideg ellen meleg kesztyűvel. Ne feledkezz meg a hidratáló, vitaminokban gazdag kéz- és körömápolók használatáról sem, és a kézkiszáradást is megakadályozhatod, ha elegendő folyadékot fogyasztasz a nap folyamán.

 

TÜNET: Piros, gyulladt körömágy

A körömágy gyulladását baktériumok okozzák, melyek apró, helyi sérüléseken keresztül jutnak a köröm alá.

MIT TEHETSZ?

Megfelelő körömvágási technikával elkerülheted a gyulladás kialakulását. Ha már megtörtént a baj, helyi párakötéssel, antibiotikumos kenőccsel csökkenthető a gyulladás. Előfordulhat, hogy sebészi beavatkozásra is szükség van.

 

TÜNET: A köröm elvékonyodása

A folyamatos lakkozás, műkörmök, zselék használata – és az ezek eltávolítására használt vegyi anyagok – gyakran vezetnek a köröm elvékonyodásához. Meglepő módon a gyakori kézmosás is vékonyítja a körömlemezt.

MIT TEHETSZ?

A körömmel rendszeresen érintkező vegyi anyagok eltávolítják a nedvesség megőrzését segítő természetes zsírréteget. Adj néhány csepp olajat a körömlakklemosóhoz, hogy csökkentsd a szárító hatást, és a műköröm, zselé eltávolítása utána is szánj időt egy olajos bedörzsölésre, így megelőzheted e körömprobléma kialakulását.

 

TÜNET: Sárga körmök

Az intenzív, erős színű körömlakkok sárgára színezik a körmöt, de a nikotin is okozhat sárgás elszíneződést. (Ez utóbbi általában a középső és mutatóujj körmét színezi meg.)

MIT TEHETSZ?

Ha erős színű körömlakkot – vöröset, kéket, feketét, bordót, lilát – használsz, érdemes tápláló, ápoló hatású alapozó lakkot felvinni a szín alá. A sárga körmöket széppé varázsolhatod különböző fehérítő ecsetelők segítségével. És persze, ha dohányzol, hagyd abba!

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink