Töretlen népszerűségnek örvend a paleo diéta. Sikere nem csak abban rejlik, hogy valóban hatékonyan olvasztja le a felesleges kilókat, de abban is, hogy bizonyos betegségek tüneteit – mint például az allergia – jó hatásfokkal enyhíti.

Kipróbálnád a paleot? Így vágj bele!

A valódi, szigorú paleo diétát azonban elég nehéz betartani. Nem csak azért, mert sok élelmiszert, alapanyagot csak bio- vagy kifejezetten paleoboltokban lehet megvásárolni. De azért is, mert nagyon nehéz a mai világban mindig friss, teljesen adalékanyag-mentes élelmiszerhez hozzájutni. Az egyik napról a másikra való váltás a paleo diétára is nehézkes lenne. Éppen ezért, mielőtt teljesen átadnánk magunkat a paleo életmódnak, kezdjük egy könnyedebb, ha úgy tetszik, light verzióval.

Milyen a valódi paleo?

Egyszerű: a paleo étrend nem tartalmaz cukrot, gabonákat, tejet és hüvelyeseket. A paleohívők szerint ilyen az ősi étrend. Elvégre annak idején, amikor híre-hamva sem volt lisztnek, malmoknak, az ősember nem jutott gabonához. A cukor még néhány évtizeddel ezelőttig is luxusnak számított, a finomított cukorban semmi nincs, ami természetes lenne.

A tej és a hüvelyesek sem képezték az ősember menüjének részét, ezek is a későbbi, a modern kor vívmányai. Így azonban a mai ember szemében eléggé leszűkülnek az étkezési lehetőségei. Hús, zöldség – azokból sem minden –, és gyakorlatilag bezárult a kör.

Paleo light

  • Kezdjük a kúrát kicsit kevésbé szigorúan. Érthető, hogy a módszer a gabonaféléket a glutén miatt hagyja ki az étrendből, a bulgur azonban nem tartalmaz glutént, így az fogyasztható. sokaknak nehezére esik lemondani a kenyérféleségekről, ezért naponta egy-két szelet teljes kiőrlésű kenyeret bátran engedélyezhetünk magunknak. A zöldségek közül próbáljuk kerülni a hüvelyeseket, de a burgonyáról egyelőre ne mondjunk le.
  • Magas keményítő- és káliumtartalma miatt jót tesz a szívnek és az idegrendszernek egyaránt, de a szervezet elsavasodását is segíthet megakadályozni. A legtöbbet a tejtermékek közül érdemes kerülni. Nem csak laktóz-, de zsírtartalmuk miatt is. A kemény- vagy félkeménysajtokon kívül azonban alkalmanként egy natúr joghurtot bátran megehetünk.
  • Friss gyümölcsökkel vagy zöldségekkel fogyasztva remek étvágycsökkentő. Valóban kerüljünk azonban mindent, ami finomított cukrot, illetve adalékanyagokat tartalmaz. Ez a mindennapi gyakorlatban elég nehéz, hiszen szalámi- és felvágottféleségeken nőttünk fel, májkrémet eszünk virslivel és szénsavas üdítőkkel öblítjük le. Mindezeket most kerüljük, elsősorban az üdítőket, szörpöket, mesterséges gyümölcsleveket. Igyunk tiszta vizet, amelyet ízesíthetünk citrommal vagy lime-mal. Facsarjunk narancslevet és öntsük fel ásványvízzel. Kell ennél jobb és frissebb gyümölcslé?
  • Kerüljük a konzerveket, a félkész ételeket, a zacskós leveseket. Ha nem sikerül hozzájutni friss zöldség- vagy gyümölcsféléhez, akkor keressünk valamit a fagyasztószekrényekben. A mélyhűtött zöldségek jó alapanyagai lehetnek leveseknek vagy köreteknek. Ha nincs friss, még mindig a fagyasztott a legjobb, mert például a zöldségeket a leszedés és tisztítás után azonnal lefagyasztják, így őrzik meg a lehető legtöbb rostot és vitamint.
  • A tésztafélékről próbáljunk lemondani, de tartsuk meg étrendünkben a barna rizst. Kiváló vér- és májtisztító hatással rendelkezik, magas a rosttartalma és hosszú időn át tartó teltségérzetet biztosít.

Így soha ne diétázzon! 3 nagy hiba

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink