De húst feltétlenül enni kell – szokták mondani az aggódó nagymamák, ha a húsmentes étkezés kerül szóba. És a tudományos megközelítések is a vegyes táplálkozás fontosságára figyelmeztetnek. A megszállott vegák meg boldogan élnek. Fehérjére tényleg szükség van, lássuk, miben találunk még a húson kívül.

Mit tegyek, ha nem kívánom a húst?

Egy kis biokémia

25 aminosavat ismerünk, ebből 9 esszenciális, mondjuk úgy, hogy nélkülözhetetlen – gyermekeknél 9-10, felnőttek esetében 8. Ezeket a szervezetünk nem tudja előállítani, így táplálék útján jutnak be. Egyetlen esszenciális aminosav átmeneti hiánya is súlyosan befolyásolhatja a fehérjeszintézist. Ha egyetlen esszenciális aminosavból kevesebb van, akkor az összes többi aminosav hatékonysága is arányosan csökken.

A fehérjék tehát rendkívül fontosak a szervezetünk számára. A fehérjehiány jellemző öt fő tünete: jelentős súlyvesztés (saját fehérjéit bontja, fogyasztja a szervezet), vérszegénység, májkárosodás, negatív nitrogénegyensúly, a vérsavó fehérjetartalmának csökkenése. A vérnyomáscsökkenés is jellemző tünet.

Jó tudni, hogy ezek tudatos, kiegyensúlyozott táplálkozással kiküszöbölhetők. A mindenevő étrendek (állati és növényi eredetű táplálékot is tartalmaznak) a fejlett világban megfelelő mennyiségű fehérjét tartalmaznak.

A nagy trükk: a társítás

A közhiedelem csak a húst, a tejet, a tejtermékeket tekinti fehérjetartalmú ételeknek, pedig a babféléknek és olajos magvaknak is magas a fehérjetartalmuk, és a gabonafélékben, valamint a zöld leveles zöldségekben is található. Azt persze tudni kell, hogy a növényi fehérje más, mint az állati, és mennyisége is kevesebb. Viszont az élelmiszerek megfelelő társításával elérhetjük, hogy a húst nem fogyasztók se szenvedjenek fehérjehiányban.

A tönkölybúza, a barna rizs, az olajos magvak, a szója, a gombafélék (fedezzük fel őket újra), a gabona- és magcsírák valamennyi alapvető aminosavat tartalmazzák. A köles egészen fantasztikus gabona, hiszen 7 aminosav is van benne, de a hüvelyesek is hasonló kiváló tulajdonságokkal rendelkeznek. A gabonafélék általában 8-12% fehérjetartalommal rendelkeznek.

A táplálkozásban is fontos a tudatosság, azaz, ha úgy társítjuk ezeket az alapanyagokat, hogy a hüvelyesekhez (25-40%) és az olajos magvakhoz (2530%) adunk például barna rizst meg zöldségeket, akkor valóban tökéletesen kielégítjük a szervezet fehérjeigényét. Tehát ha nem mondunk le a tejtermékekről, a joghurtról és a kefirről se, az olajos magvakkal, a hüvelyesekkel, gombával teljes értékű fehérjéhez juthatunk a növényekből is, nincs szükségünk feltétlenül az állati fehérje fogyasztására.

A gabona hüvelyessel ideális párosítás, ha azonban több az ételben például a bab, mint a rizs, akkor a jótékony összetétel csökken. Fontos, hogy a fehérjetartalmú étel mindig kevesebb legyen. Ez a gabonákra is vonatkozik, melyek mennyisége minden esetben több legyen, mint a fehérjét pótló étel, azaz kevesebb legyen a hüvelyes, a sajt vagy a tej. A gabona és a sajt vagy a tej is nagyszerűen kiegészítik egymást. Így egy szelet barna kenyér sajttal vagy egy adag cukormentes tejbedara is maximálisan teljes fehérjeforrást jelent.

6 vega para – ÉRDEMES ÖRÖKRE ELHAGYNI A HÚST?

Pirult zöldség, omlós hús

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.

Ajánlataink