Amikor életmódváltáson gondolkodunk, sokszor csak a végső cél lebeg a szemünk előtt, és nem látjuk az utat, amelyen lassan, de tudatosan végig kellene mennünk. A tartós életmódváltás lényege, hogy nem sprintelni kell az úton, hogy minél hamarabb célba érjünk, hanem olyan tartható tempót felvenni, amellyel nem fulladunk ki már az út közepén. Kiss Gergely személyi edző segítségével összegyűjtöttük, hogy mire is kell figyelnie annak, aki valódi sikert szeretne elérni.

Hogyan ne bukjunk bele az életmódváltásba? – A személyi edző válaszol

Rövid távú eredmények

Tapasztalatom szerint a legtöbben már ott vétik az első hibát, amikor egy újévi fogadalom miatt életmódváltásba kezdenek. Ez általában úgy néz ki, hogy egy hónapos időhatárt adnak maguknak a látványos eredmény elérésére. Amikor ezzel a mentalitással eljönnek hozzám edzeni, és megkérdezik, hogy mikor láthatják majd az eredményeket, a legtöbben megrökönyödnek attól, hogy azt mondom, reálisan ez minimum 12 hetükbe fog kerülni.

Fenntartható fejlődés

Az életmódváltás nem egyenlő egy drasztikus fogyókúrával, ennek lassan, lépésről lépésre kellene megtörténnie. A legjobb, ha kitűzünk magunk elé egy hosszú távú célt, mondjuk egy évre előre, és közte 3 hónapos mikrocélokat határozunk meg. Ezek lehetnek olyan egyszerűek is, mint például az, hogy három hónapig csak magamra főzök, kipróbálom az összes alternatív köretet, vagy három hónapig minden héten rendszeresen edzek.

Kilófüggőség

Az életmódváltás első lépése lehet, hogy kidobjuk a mérlegünket. Sokan még mindig a kilók bűvöletében élnek, és hozzám is úgy fordulnak, hogy 5 kilótól szeretnének megszabadulni. De mi az az öt kiló? Némi víz és a tegnap esti vacsora a hasunkban. Ez a szemlélet mára már teljesen elavult. Itt van például a BMI-rendszer, amely testmagasság és testsúly alapján oszt be minket bizonyos kategóriákba. Egy korábbi orvosi állapotfelmérésen a BMI-indexem alapján az elhízott kategóriába kerültem. Az orvos rám nézett, majd zárójelben hozzáírta: sportolás miatti túlsúly. Érezzük, hogy ez így nem túl pontos, nem igaz?

Testösszetételváltoztatás

Ahelyett, hogy ráfeszülnénk arra, mit mutat a mérleg, inkább a testünk összetételével kellene tisztában lennünk. Új vendég esetén mindig egy ilyen méréssel kezdünk, ami teljes képet ad arról, hogy az illetőn mennyi felesleges zsír van, mennyire kevés az izma, és hogy a súlyfeleslege hogyan oszlik meg arányaiban a testén. Ilyenkor sokan rájönnek arra, hogy komplexebben kell szemlélniük és kezelniük a saját testüket, ami megint csak abban segít, hogy kialakulhasson az illetőben az egészséges életmódváltásszemlélet.

Január, fogadom!

Bár izgalmas dolog január elsején fogadalmat tenni, nyújtsa fel a kezét az, akinek ezt hosszú távon sikerült is betartania. Ezzel a fogadalommal csak annyi a baj, hogy nem szívből jön, hanem kényszer, nyomás alatt születik: január elseje van, fogadalmat KELL tenni. És ezt úgy tesszük, hogy a gondolat még nem érett meg bennünk, nem hangolódtunk rá és nem köteleződtünk el mellette teljesen. Ezért van az, hogy januárban megtelnek az edzőtermek, februárban pedig kiürülnek.

Legyen az edzés örömforrás

Ahelyett, hogy egy kötelező „én megfogadtam, most már muszáj” hozzáállással indulunk edzeni, ahol csak elfáradunk, leizzadunk, büdösek leszünk, ráadásul egy csomó időnk is elmegy, inkább találjunk olyan edzésformát, amely boldoggá tesz bennünket. Azt se felejtsük el, hogy a téli időszakban a szervezetünk a raktározásra áll rá, ilyenkor kicsit lassabb az anyagcserénk, nehezen mozdulunk ki otthonról. Ha az edzőterem nem vált be, akkor keressünk olyan mozgásformát, amelytől tényleg jobban érezzük magunkat, és ne az számítson, hogy az milyen hatással lesz majd a külsőnkre. Menjünk úszni, biciklizni, sétáljunk egy nagyot télen, csináljunk bármit, amiben örömünket leljük, csak tegyük rendszeresen!

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!

Ajánlataink