Minden évben késő ősztől kora tavaszig több százezer beteg fertőződik meg influenzavírussal. Azt gondolnánk, mindent tudunk erről a betegségről, ám úgy tűnik, hogy még mindig túl sok a tévhit az influenzáról. Összegyűjtöttük a leggyakrabban felvetődő kérdéseket.

5 kérdés az influenzáról

1. „Honnan tudom, hogy csak megfáztam, vagy influenzás vagyok?”

Mindkét betegséget vírusok okozzák, de nem ugyanazok. A megfázást több száz, gyorsan változó náthavírus okozza, az influenzát pedig az influenzavírusok, amelyeknek három nagy csoportja van: A, B és C típus. Az első kettő tehető felelőssé az évente ismétlődő járványokért. A tünetek alapján lehet megállapítani, hogy nátháról vagy influenzáról van-e szó. Mindkét betegségre jellemző az orrfolyás és az orrdugulás, de míg a nátha fő tünetei a hőemelkedés, torokfájás, tüsszögés, száraz köhögés és fejfájás, addig az influenza jellemző tünetei a fejfájás, hidegrázás, egész testre kiterjedő fájdalom, magas láz, fáradtság, gyengeség. Ahogy múlik a láz, úgy lesz az orrfolyás és a torokfájás egyre kínzóbb.

2. „Kell szednem antibiotikumot?”

Nem. Az antibiotikum csak bakteriális fertőzések ellen hatásos, a vírusokra nincs hatással. Két vírusellenes készítmény, a Tamiflu és a Relenza hatékony a nátha ellen, ha a tünetek jelentkezését követő 48 órán belül elkezdik használni valamelyiket. Ezek nem antibiotikumok, és igazából nem gyógyítják az influenzát, „csak” lerövidítik a betegség idejét és jelentősen csökkentik a tüneteket. Influenzában akkor van szükség antibiotikumra, ha a betegség bakteriális szövődményekkel jár. Leggyakoribb ilyen szövődmény a hörghurut, a fül-, az arcüreg- és a tüdőgyulladás. Sokan úgy vélik, hogy a felülfertőzések megelőzhetők antibiotikummal, de gyakori szedésük valójában csak azt segíti elő, hogyha a beteg mégis összeszed egy másodlagos bakteriális fertőzést, annak baktériumai már nagy eséllyel rezisztensek lesznek az antibiotikum hatóanyagaival szemben.

3. „Milyen vény nélkül kapható szereket használjak?”

Egy dolgot nem árt tisztázni: a vény nélkül kapható gyógyszerek sem gyógyítják az influenzát, csak enyhítik a kellemetlen tüneteket. Fej- és végtagfájdalomra, lázcsillapításra jók az ibuprofen és a paracetamol hatóanyagú készítmények, az orrdugulás megszüntetésére célszerű orrcseppet használni, köhögés ellen jók a különféle szirupok, szopogatótabletták, a forró fürdőbe cseppentett illóolajok pedig segítenek szabaddá tenni a légutakat, serkentik a csillók mozgását, megkönnyítve a légzést. (Figyelem, a fürdővízben eloszlatott illóolaj az arra érzékenyeknél allergiás reakciót válthat ki!)

4. „Az influenza elleni oltás megbetegíthet?”

Nem. Az oltóanyag ugyanis elölt vírusokat tartalmaz, amelyek nem fertőznek. Annak, hogy sokan gyengének és betegnek érzik magukat az oltás után, két oka lehet. Egyrészt a korábbi vakcinák mellékhatásai is hasonlítottak az influenza tüneteire – enyhe izomfájdalom, hőemelkedés pár napig –, másrészt az oltások ideje egybeesik a felső légúti megbetegedésekért felelős kórokozók „tetőzésével”, így többen azok közül, akik oltást kaptak, valójában az influenzától független, egyéb kórokozóktól betegedtek meg. ma a leggyakoribb tünet az oltás után: enyhe fájdalom a karban.

5. „Kell tartani diétát, amíg beteg vagyok?”

Megfelelő táplálkozással erősítheti az immunrendszert és enyhítheti a kínzó tüneteket. Éhezni semmiképpen nem szabad. A finom csirkehús- és zöldséglevesek, a halak és a bab gazdag vitamin-, ásványianyag- és fehérjeforrások. Tulajdonképpen mindent lehet enni, amit a beteg megkíván. Előfordulhat, hogy egyes ételek (például tejtermékek) émelygést, hányingert okoznak, akkor ezek fogyasztását jobb mellőzni. Sokkal fontosabb a megfelelő folyadékfogyasztás, hiszen ilyenkor megnő a kiszáradás veszélye. A meleg teák segítik az eldugult légutak tisztítását.

Jojóeffektus egy orvos szemével- „Nem a fogyni vágyókban van a hiba”

Misztikum és pazar természet – Skócia, te varázslatos

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.

Ajánlataink