Elterjedt tévhit, hogy a „felfázás” oka a hideg, a hideg kövön való üldögélés. Szakértőnk elmagyarázza, mi áll igazából a húgyúti fertőzés kialakulásának hátterében.

Felfázás: valójában nem függ össze közvetlenül a hideggel, sőt!

Mi vezet a problémához?

A húgyúti fertőzést – ahogy a köznyelvben hívják: felfázás – a hólyagba bejutott kórokozók okozzák.

– A nők nagy része élete során legalább egyszer átesik az ún. „felfázáson”, ami valójában nem függ össze közvetlenül a hideggel – mondja Dr. Rákász István, az Urulógiai Központ urulógusa. – A meleg éppúgy hozzájárulhat a kialakulásához, hiszen például a fürdők meleg vizében remek életkörülményeket találnak a különféle kórokozók, de a nem kielégítő személyes higiéné szintén hajlamosító tényező. Problémát jelentenek a különböző eredetű nőgyógyászati, kismedencei gyulladások, továbbá a hormonális változások (például fogamzásgátló szedése miatt, illetve a menopauza időszakában). Mindkét nem esetében növeli a kockázatot a gyakori partnerváltás, valamint az alkalmi szexuális kapcsolat óvszerhasználat nélkül. Komoly rizikófaktornak számít a folyamatos stressz is, sokaknál a feszültségekkel teli időszakokban rendszeresen kiújulnak a tünetek, ez a betegség ugyanis kifejezetten hajlamos a kiújulásra!

 

A felfázás, vagyis a húgyúti fertőzés tünetei

– Az érintettek elsősorban állandó, görcsös vizelési ingerről panaszkodnak, vizelet azonban gyakran nem ürül, vagy csak pár csepp távozik, erős, égető fájdalom kíséretében – sorolja szakértőnk a szimptómákat. – Ha a húgyúti fertőzés nemcsak a hólyagtájra korlátozódik, hanem felszálló gyulladásként a vesét is érinti, úgy láz és nagy fokú elesettség súlyosbítja a helyzetet.

 

Mi segíthet?

– A gyakori antibiotikumhasználat következtében könnyen kialakulhat rezisztencia, a baktériumok ellenállóvá válnak, és egyszerűen nem reagálnak az adott gyógyszerre. Ezért csak orvosi utasításra szedjünk ilyen készítményeket, és szigorúan tartsuk be az előírásokat! – hangsúlyozza Dr. Rákász István.

A legfontosabb a bő folyadékfogyasztás, ugyanis ha hígul a vizelet, csökken a baktériumkoncentráció. A vízen kívül jó hatású lehet a medveszőlőlevél-, csalán- és cickafarkfűtea, a tőzegáfonyalé, valamint a C-vitamin.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.

Ajánlataink