1. Közvetlenül étkezés után
Ha evés után áll a mérlegre, nem a valós testsúlyát fogja viszontlátni. Mint ahogyan nem is azt a mennyiséget, amennyit megevett. Ha étkezés után a szokott súlyánál akár 2-2,5 kilóval többet mutat a mérleg, ez nem azt jelenti, hogy 2 kilogrammnyi étel csücsül a gyomrában. Étkezés után a vér sűrűbbé válik, az étel – feltehetően még emésztetlen állapotban – a gyomorba szorult, a szervezetben a só és adalékanyagok hatására felgyülemlett a folyadék, az anyagcseréje pedig éppen alulműködik. Éppen ezért étkezés után teljen el jó pár óra, mielőtt a mérleg közelébe merészkedik.
2. Egy új diéta vagy edzésprogram első két hete alatt
Amikor egy új edzés- vagy diétás programba vág, a szervezet kisebbfajta sokkot kap. A megváltozott étkezési és mozgási szokások alaposan felbolygatják. Ami először is abban nyilvánul meg, hogy hirtelen rengeteg felesleges folyadék, víz, salak- és méreganyag ürül ki a szervezetből. Ilyen esetekben a mérleg nagyon hirtelen nagymértékű fogyásról tehet tanúbizonyságot. Ám ezt a fogyást ne vegye készpénznek. Valószínűsíthetően nem zsírból veszített el ennyi kilót, hanem megszabadult egy csomó felesleges folyadéktól és salakanyagtól. A tapasztalatok szerint pár hét elteltével a fogyás mértéke lassul, sőt egy időre akár meg is állhat. Ez azért veszélyes, mert az ilyen megtorpanások gátat szabhatnak a kezdeti lendületnek, és az új életmód feladására késztethetik az embert. Ne adja fel! Az egészséges életmód mindenképpen nagy nyereség!
3. Közvetlenül edzés után
Jó érzés egy kiadós edzés után ráállni a mérlegre és megállapítani, hogy igenis, le lehet adni egy óra alatt egy kilót! Az érzés jó, de sajnos hamis… Amit edzés után a mérlegen lát, az bizony nem reális. A súlyveszteség nem elsősorban zsírból vagy feleslegből történt, sokkal valószínűbb, hogy az edzés, az izzadás és a dehidratáltság következtében történő folyadékveszteségről van szó. Ami azonnal helyreáll, amint eleget ivott, és hidratálta a szervezetét.
4. A nap végén
A nap végén, amikor a gyomor valószínűleg tele van a vacsorával, a délután során elfogyasztott folyadékkal, a testsúly jelentősen több lehet, mint kora reggel, üres hassal. Különösen az egész napi folyadékbevitel befolyásolhatja a testsúlyt. Ahhoz, hogy a szervezet hidratált legyen, a salak- és méreganyagok rendesen távozzanak, és az emésztés is rendben működjön, naponta legalább 1,5-2 liter cukormentes folyadékot kellene elfogyasztani. Ekkora mennyiség pedig este jelenősen befolyásolhatja a mérleg által mutatott értéket is.
5. Közvetlenül szülés után
Úgy véli, megszülte a majd a babáját, rengeteg súlyfeleslegtől, folyadéktól szabadult meg, ám a mérlegre állva csalódnia kell? Cseppet se keseredjen el, ha a terhesség utáni súlyát alig 1-2 kiló választja el a szülés előttitől! A szervezetében valószínűleg még mindig rengeteg folyadék és salakanyag van, amelyek azonban előbb-utóbb távozni fognak. Ám szülés után korántsem ez a legfontosabb. Most az a fontos, hogy étkezzen egészségesen és pihenjen sokat, hogy legyen elegendő anyateje.
+1. A menstruációs ciklus alatt gyakorlatilag bármikor
A menzesz, de sok eseten már a PMS alatt is a mérleg nem pontos mérőeszköz. Ilyenkor az ösztrogénszint ingadozása, a folyadékvisszatartás, a puffadás, a stressz akár folyamatosan 1-2 kilóval elcsalhatja a testsúlyt – plusz irányba. Ezért ilyenkor a mérlegen látható súlyt csak viszonyítási alapként használja, és csak arra figyeljen, hogy a szokásoshoz képest azért 1-2 kilónyi többletnél többet ne mutasson. 4-5 kiló súlyfelesleget ugyanis már nehéz akár a mérlegre, akár a PMS-re fogni.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Fogyókúra mérleg nélkül – Másképp is ellenőrizheti az eredményt!
- Nem mozdul a mérleg nyelve? Így győzheti le a diétás holtpontokat
- 8 tipp az álomalak eléréséhez – Mit szabad és mit tilos a fogyókúrában?