Néha szeretjük a súlyfelesleget rákenni valakire vagy valamire, sokszor például a mérleget hibáztatjuk. Bizony, a mérleg olykor tényleg állíthat valótlant, és nem csak akkor, amikor lemerült benne az elem. Adódnak olyan élethelyzetek, amikor tényleg nem a valós testsúlyt mutatja. Melyek ezek?

5+1 helyzet, amikor hazudik a mérleg

1. Közvetlenül étkezés után

Ha evés után áll a mérlegre, nem a valós testsúlyát fogja viszontlátni. Mint ahogyan nem is azt a mennyiséget, amennyit megevett. Ha étkezés után a szokott súlyánál akár 2-2,5 kilóval többet mutat a mérleg, ez nem azt jelenti, hogy 2 kilogrammnyi étel csücsül a gyomrában. Étkezés után a vér sűrűbbé válik, az étel – feltehetően még emésztetlen állapotban – a gyomorba szorult, a szervezetben a só és adalékanyagok hatására felgyülemlett a folyadék, az anyagcseréje pedig éppen alulműködik. Éppen ezért étkezés után teljen el jó pár óra, mielőtt a mérleg közelébe merészkedik.

2. Egy új diéta vagy edzésprogram első két hete alatt

Amikor egy új edzés- vagy diétás programba vág, a szervezet kisebbfajta sokkot kap. A megváltozott étkezési és mozgási szokások alaposan felbolygatják. Ami először is abban nyilvánul meg, hogy hirtelen rengeteg felesleges folyadék, víz, salak- és méreganyag ürül ki a szervezetből. Ilyen esetekben a mérleg nagyon hirtelen nagymértékű fogyásról tehet tanúbizonyságot. Ám ezt a fogyást ne vegye készpénznek. Valószínűsíthetően nem zsírból veszített el ennyi kilót, hanem megszabadult egy csomó felesleges folyadéktól és salakanyagtól. A tapasztalatok szerint pár hét elteltével a fogyás mértéke lassul, sőt egy időre akár meg is állhat. Ez azért veszélyes, mert az ilyen megtorpanások gátat szabhatnak a kezdeti lendületnek, és az új életmód feladására késztethetik az embert. Ne adja fel! Az egészséges életmód mindenképpen nagy nyereség!

3. Közvetlenül edzés után

Jó érzés egy kiadós edzés után ráállni a mérlegre és megállapítani, hogy igenis, le lehet adni egy óra alatt egy kilót! Az érzés jó, de sajnos hamis… Amit edzés után a mérlegen lát, az bizony nem reális. A súlyveszteség nem elsősorban zsírból vagy feleslegből történt, sokkal valószínűbb, hogy az edzés, az izzadás és a dehidratáltság következtében történő folyadékveszteségről van szó. Ami azonnal helyreáll, amint eleget ivott, és hidratálta a szervezetét.

4. A nap végén

A nap végén, amikor a gyomor valószínűleg tele van a vacsorával, a délután során elfogyasztott folyadékkal, a testsúly jelentősen több lehet, mint kora reggel, üres hassal. Különösen az egész napi folyadékbevitel befolyásolhatja a testsúlyt. Ahhoz, hogy a szervezet hidratált legyen, a salak- és méreganyagok rendesen távozzanak, és az emésztés is rendben működjön, naponta legalább 1,5-2 liter cukormentes folyadékot kellene elfogyasztani. Ekkora mennyiség pedig este jelenősen befolyásolhatja a mérleg által mutatott értéket is.

5. Közvetlenül szülés után

Úgy véli, megszülte a majd a babáját, rengeteg súlyfeleslegtől, folyadéktól szabadult meg, ám a mérlegre állva csalódnia kell? Cseppet se keseredjen el, ha a terhesség utáni súlyát alig 1-2 kiló választja el a szülés előttitől! A szervezetében valószínűleg még mindig rengeteg folyadék és salakanyag van, amelyek azonban előbb-utóbb távozni fognak. Ám szülés után korántsem ez a legfontosabb. Most az a fontos, hogy étkezzen egészségesen és pihenjen sokat, hogy legyen elegendő anyateje.

+1. A menstruációs ciklus alatt gyakorlatilag bármikor

A menzesz, de sok eseten már a PMS alatt is a mérleg nem pontos mérőeszköz. Ilyenkor az ösztrogénszint ingadozása, a folyadékvisszatartás, a puffadás, a stressz akár folyamatosan 1-2 kilóval elcsalhatja a testsúlyt – plusz irányba. Ezért ilyenkor a mérlegen látható súlyt csak viszonyítási alapként használja, és csak arra figyeljen, hogy a szokásoshoz képest azért 1-2 kilónyi többletnél többet ne mutasson. 4-5 kiló súlyfelesleget ugyanis már nehéz akár a mérlegre, akár a PMS-re fogni.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

5 ínycsiklandó, előre elkészíthető saláta a húsvéti asztalra
Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.

Ajánlataink