Éhes? Vannak napok, napszakok, amikor a hűtő egész tartalmát fel tudná falni? Ezzel nincs egyedül. Az állandó éhségnek több oka lehet – már azon túl, hogy a szervezetének valóban „üzemanyagra” van szüksége. Ezek a téves riasztások azonban könnyen elhízáshoz vezetnek, hiszen valóban nem éhes, csak kívánós. Zárja ki e tényezőket, hogy valóban csak akkor egyen, amikor tényleg éhes.

Az állandó éhség nyomában

1. Alaposan feltöltekezett finomított szénhidrátokkal

A finomított szénhidrátok, mint például a fehér lisztből készült pékáru, a fehér rizs, a különböző édességek bár nagyon finomak, igazából fölöslegesek a szervezetünk számára. Ráadásul a bennük lévő magas cukormennyiség hirtelen megemeli a vércukorszintünket – ez pedig szintén éhségérzethez vezet. A szervezetünk ugyanis hamar megemészti ezeket a szénhidrátokat, a hirtelen megemelt vércukorszint hirtelen le is esik, ami pedig éhségérzetet vált ki nem sokkal azután, hogy elfogyasztottuk a finomított szénhidrátban gazdag élelmiszereket. Így könnyen a túlevés csapdájába eshetünk.

2. Kevés fehérjét, zsírt és rostot fogyaszt

E három tápanyag segít, hogy sokáig jóllakottnak érezzük magunkat, hiszen a szervezetünk lassan emészti meg őket – ellentétben a finomított szénhidrátokkal –, így fogyasztásuk után csak jó pár órával éhezünk meg újra. Ezért érdemes minden étkezéskor fogyasztanunk legalább egyet ezek közül a tápanyagok közül: szedjünk a tányérra rostban gazdag élelmiszereket, de nem szabad elhanyagolni a jó zsírokat sem (például kókusz- vagy olívaolajat, avokádót, halakat, olajos magvakat), illetve a fehérje bőséges fogyasztását sem.

A fehérje telít a leggyorsabban, ha húsokat vagy növényi eredetű fehérjét (például tofut) fogyasztunk, hamar úgy érezzük, tele a gyomrunk. A jóllakottság érzése mellett elkerülhetjük, hogy túlságosan teletömjük magunkat, ha megfelelő mennyiségű rostot fogyasztunk. A legjobb, ha mindhárom tápanyag ott van a tányérunkon: például a barna rizs, sok zöldség, saláta, hal összeállítással nem foghatunk mellé.

3. Nem eszik eleget a főétkezésekkor

Ha csak hamar bekapunk pár falatot indulás előtt, vagy gyorsan, a számítógépünk előtt ebédelünk, hiába választunk egészséges ételeket (rostot, fehérjét és zsírt), hamar megéhezünk. Ne csak futtában szánjunk időt az étkezésre, adjuk meg a módját: ne együnk túl sokat persze, de ha csak csipegetünk, azzal sem teszünk jót, hiszen ha ránk tör a farkas éhség, könnyen elcsábulhatunk a fi nomított szénhidrátok irányába.

4. Valójában csak szomjas

Ragadjon meg egy palack vizet, mielőtt feltépné a hűtőt. Gyakran előfordulhat ugyanis, hogy valójában a szomjúság érzetét keverjük össze az éhséggel. Tegyen egy próbát, igyon egy nagy pohár vizet, és ha utána már nem is érzi olyan csábítónak azt a hatalmas hamburgert, valószínűleg a szomjúság volt a probléma. Persze fontos, hogy ilyenkor inkább vizet igyon, mint cukros üdítőt vagy dobozos gyümölcslevet. Ha a pohár víz után is éhes, itt az idő enni valamit. És mennyi folyadékra van szükségünk a nap folyamán? Napi két-három liter ajánlott, ez a mennyiség pedig nőhet, ha aktívan sportol, és nyáron is többet kell inni ennél. Ha már elege van a vízből, fogyasszon magas víztartalmú zöldségeket, gyümölcsöket. És ne feledje, a koffein- és alkoholtartalmú italok vízhajtó hatásúak!

5. Gyors az anyagcseréje

Mindenki ismer olyan embereket, akik ehetnek akármennyit, mégsem híznak egy grammot sem. Ez genetikai kérdés, nekik valószínűleg gyorsabb az anyagcseréjük. Ha pedig kifejezetten gyors az anyagcseréje, előfordulhat, hogy gyakrabban éhezik meg. Ezen persze nem könnyű változtatni, de apró trükkökkel elérhet változást: lelassíthatja az anyagcseréjét nagyon alacsony kalóriatartalmú ételek fogyasztásával, illetve gyorsíthatja, ha izmot épít. Ha gyakran megéhezik, nem javasoljuk az egészségre káros, nagyon alacsony kalóriabevitelt alkalmazó diétákat. Törekedjen inkább az egészséges ételek fogyasztására, ne kínozza magát.

Ezeket már olvasta?

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!
Maradj fitt a mobiloddal: öt applikáció, ami segít ebben
Az okostelefonunk mindig a zsebünkben van. Miért ne használnánk arra is, hogy segítsen az egészséges életmód kialakításában?
Epres álom sütés nélkül, és nincs benne cukor!
Ez a csodálatos epres süti nem csak az ízlelőbimbóidra lesz kedvező hatással, de az alakodat sem kell féltened, ráadásul percek alatt elkészíthető!
A barátai sem ismerték meg Gábort, annyit fogyott! Mi a titka?
Egész nap nem evett, este viszont már alig látott az éhségtől. Nem mozgott, állandóan az autóban ült, így szép lassan rakódtak egymásra a fölösleges kilók... Egy magánéleti válság kellett hozzá, hogy Miklay Gábor drasztikusan változtasson az életmódján.

Ajánlataink