Tudjuk, hogy fontos az egészséges táplálkozás, talán nagyjából azzal is tisztában vagyunk, hogy mennyit kell ennünk, ha fogyni szeretnénk. De vajon mik a testsúlycsökkentés és az étkezés fő szabályai, ha sportos életmódot folytatunk?

Sport és táplálkozás – Erre figyelj, ha edzés mellett fogyni is szeretnél

Veled is előfordult már, hogy hiába edzettél keményen, sőt, a táplálkozásodra is odafigyeltél, mégsem ment lejjebb a mérleg nyelve? Dr. Farkas Kitti segítségével végigvesszük, hogy mire érdemes ügyelni a sport és táplálkozás tekintetében, ha az állóképesség és az erőnlét növelése, valamint az formálás mellett a testsúlycsökkentés is a célunk!

 

sport és táplálkozás, edzés, fogyás

A sport és táplálkozás összehangolása nagyon fontos a sikeres fogyásban
Fotó: Shutterstock

 

Túlsúly sport mellett?

A testsúly 70 százalékban a táplálkozástól függ, és csak 30 százalékban a mozgástól, ezért sok mozgás ellenére is lehet valaki túlsúlyos.

A sport önmagában nem elég a fogyáshoz, csak szakszerű diétával együtt működik. Figyelni kell tehát a táplálkozásra rendszeres edzés mellett is! Mégpedig úgy, hogy legyen elég energia a mozgáshoz, de az edzés eredményét se nullázzuk le.

Gyakori hiba a sport és a táplálkozás kapcsolatában, hogy ha valaki rendszeresen edz, azt gondolja, többet ehet, mert úgyis lemozogja… Nem így van! Bele kell számolni az extra energialeadást, de ha ugyanannyit be is viszünk, akkor a sporttól jobb lesz ugyan az erőnlétünk, az állóképességünk, de fogyni nem fogunk. A szakszerű diéta azt jelenti, hogy a szervezetünk zsírból veszít, az izmot megtartja, és van elég energia a mozgáshoz is. Szakszerű diétával és mozgással nem lehet nem fogyni, bár a fogyás üteme természetesen egyénenként eltérő lehet. Ha mégsem indul be a súlycsökkenés, akkor érdemes megvizsgálni, hogy helyes módszerrel próbálkozunk-e, és mindent betartunk-e. Ha igen a válasz, akkor érdemes endokrinológiai kivizsgálásra menni, megnézetni a pajzsmirigyértékeket, illetve hárompontos inzulin- és cukorterhelést végeztetni.

 

Ha minden fogyókúrába belebuksz… – Az orvos tanácsai a jojóeffektus legyőzéséhez

 

Fontos a tudatos tervezés

Meg kell határozni a célt, hogy fogyni akarunk-e, megtartani a súlyunkat vagy esetleg izmot építeni.

Ha a testsúly megőrzése vagy testépítés a cél, akkor természetesen a leadott energiamennyiséghez mérten lehet több kalóriát bevinni. Ha fogyás a célunk, akkor nem ehetünk többet, hiszen az a célunk, hogy növeljük a kalóriadeficitet, és a szervezetünk ezt zsírból pótolja.

Gyakori hiba, hogy az ételek kalóriamennyiségét alul-, a mozgás által elégetett kalóriát pedig túlbecsüljük. A sport és táplálkozás, valamint testsúlycsökkentési célok összehangolása miatt pontosan tudnunk kell, hogy mennyi kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, és mennyit égetünk el mozgással. Az utóbbit a mozgás intenzitása és időtartama határozza meg. Amennyiben alacsony intenzitáson végzünk kardió jellegű mozgást, akkor a szervezetnek van elég energiája, amit zsírból fedez. Ha magasabb intenzitáson végezzük az adott mozgást vagy erőnléti edzésformát választunk, akkor az edzéshez megfelelően kell plusz tápanyagot bevinnünk előtte és utána, hogy ne az izomhoz nyúljon, ahonnan ilyen edzésnél gyorsan tud energiát szerezni. Ha jól választjuk meg az edzéshez tartozó kisétkezést, akkor lesz a legjobb hatása az edzésnek, azaz lesz energiánk az edzésre és zsírból fogunk fogyni.

 

Az étrendet az edzés intenzitása is meghatározza!

Intenzíven sportolók esetében, akik hetente minimum 150 percet mozognak, ajánlott úgy felépíteni az étrendet, hogy van pihenőnapi, alacsony intenzitású, valamint magas intenzitású edzésnapi étrendjük, mindegyikhez a szükséges kalória- és tápanyag-összetétel szerint.

  • Fő szabályként érdemes követni, hogy három főétkezés legyen, amelyek között 4–6 óra telik el.
  • Reggelire és vacsorára fehérjében gazdag, szénhidrátban szegény ételeket válasszunk.
  • Az ebéd legyen a legtartalmasabb étkezésünk, itt fehérjében gazdag és alacsony glikémiás indexű szénhidrátot is tartalmazó fogásokat válasszunk.
  • Edzéshez pedig az intenzitástól függően tegyünk be egy snackétkezést.

Ha a fogyás a cél:

Alapvetően, ha a fogyás a cél, akkor általánosságban napi 1500 kalória jusson edzésnapokra a nőknek, 1800 a férfiaknak. Pihenőnapokon ez lehet 200-300 kalóriával kevesebb. Alacsony intenzitású edzéshez nem szükséges pluszétkezést választani, de ha magasabb intenzitással edzünk, akkor előtte egy órával egy 150 kalóriás, majd utána egy 150–300 kalóriás, fehérjét is és szénhidrátot is tartalmazó étkezést iktassunk be.

 

Táplálékkiegészítők

A táplálékkiegészítők közül van néhány kimondottan ajánlott, mivel szakszerű táplálkozás mellett sem lehet biztosítani mindent, amire egy fokozott fizikai igénybevétel mellett a testnek szüksége lehet. Ezekre akkor van szükség, ha valaki komolyabban edz, azaz a heti általánosan ajánlott 150 perc felett sportszerűen mozog.

 

Hidratálás

A megfelelő folyadékpótlás szintén fontos a testedzés során. Minél hosszabb ideig és minél intenzívebben mozgunk, annál fontosabb, hogy a megfelelő típusú folyadékpótlás megtörténjen, ellenkező esetben a szervezet dehidratált lesz. Edzés előtt egy fél órával igyunk meg fél liter vizet, edzés alatt pedig fogyasszunk rendszeres időközönként vizet. Intenzív és/vagy hosszabb edzésnél, ahol fokozott az izzadás, fontos az elektrolitok, ásványi anyagok bevitele is, amit a legegyszerűbb sportital, sótabletta formájában bevinni.

 

Víz vagy izotóniás ital – Melyiket fogyaszd edzéshez?

 

Ezt a hibát kerüld el!

Tudnunk kell, hogy a nem megfelelően megtervezett, nem szakszerű étrend a fizikai teljesítmény romlásához és izomvesztéshez is vezethet. A komolyabban sportolók esetében pedig a nem megfelelő táplálkozásnak súlyos egészségügyi kockázatai is lehetnek. Gyakori hiba például, ha nem pótoljuk vissza a felhasznált energiát, nem töltjük fel a glikogénraktárakat edzés után. Így izomból fogunk fogyni, és egy idő után nem lesz energiánk edzeni. A „skinny fat” (vékony, de zsíros) jelzőt egyre többet hallani mostanság, ilyen állapothoz vezet, ha nem figyelünk erre.

 

Ez is érdekelhet:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni húsvéti piskótatekercs, glutén- és cukormentesen
Húsvétkor sem kell feltétlenül feladnunk a diétánkat, hiszen számtalan finomság készülhet cukor nélkül, gluténmentesen.
Szuper karcsúsító receptek karfiolból! Így élmény fogyni
A karfiol az egyik legnépszerűbb zöldségünk, nem véletlenül. Sokoldalúan felhasználható, számos elkészítési módját ismerjük, ráadásul magas vitamin- és ásványianyag-tartalmának köszönhetően segít az egészség megőrzésében.
Ez a húsvét diétás kedvence: avokádóval töltött tojás
Az avokádó és a tojás egészségre gyakorolt kiváló hatásain túl az is mellette szól – főleg, ha a testsúly csökkentése a cél –, hogy zsírtartalma miatt hamar teltségérzetet okoz.
Cukormentes kókuszkeksz, ebből bármennyit ehetsz
Reggelire és kávé mellé is remek. Glutén,- és laktózmentes. Elkészítése gyors és könnyű. Bárhová magaddal viheted, Így mindig lesz nálad egy kis diétás nasi.
Minden, amit egy diéta előtt nagyon fontos tudnod!
Jó, ha tudja, hogy ha belevág egy diétába, nem csak a kilók fogyatkozására számíthat, sok egyéb kísérő jelenséggel is találkozik majd. A nehézségek jó esetben csak átmenetiek, a pozitívumokat pedig ügyesen használja ki és élvezze!
Ébresztő! - Tavaszi méregtelenítés a legjobb zöldségekkel
Várd könnyedén, energiával telve a tavaszt! Ehhez szükség lesz egy komolyabb méregtelenítő programra, amelynek segítségével megtisztíthatod a szervezeted, megszabadulhatsz a lerakódott méreg- és salakanyagoktól. Legalább 3 napon át tarts zöldség- és gyümölcskúrát. Az alábbi 15 zöldség- és gyümölcsféléből válogass, így biztos lehetsz a sikerben.
Itt a nők új kedvence a spenótos sajtfasírt
Ez az előétel egészséges, eszméletlen finom, és nem hizlal: alig van benne szénhidrát!
Végre kiderült mi a sikeres diéta titka
Márciusban már csak emlék a legtöbb újévi fogadalom – köztük a fogyókúrára vonatkozó, önmagunknak tett ígéret is. Vagy mégsem? Íme, hét tipp, hogy sikeres legyen az életmódváltás, akár év közben is.

Ajánlataink

Kövess minket a legfrissebb sportos trendekért és inspirációkért a Facebookon is.