Az edzés utáni étkezés legalább olyan fontos, mint maga az edzés. Ha jól választunk a konyhában is, gyorsabb a fejlődés, ha viszont üres kalóriákkal tömjük magunkat, feleslegessé válhat az edzőtermi fáradozás. Néhány étel-ital, amit közvetlenül sportolás után inkább hanyagoljunk.

Tilos! Ezeket ne egye sportolás után!

BOLTI SMOOTHIE-K

Egy-egy kiadósabb edzés után nagyon jól tud esni egy smoothie, és nem is rossz döntés, de nem mindegy, hogy milyet választunk. A boltokban kapható, előregyártott italok rengeteg cukrot és tartósítószert tartalmaznak. Készítsük el inkább a saját smoothie-nkat friss vagy fagyasztott gyümölcsből.

CSÍPŐS ÉTELEK

Bizony, még a salsa vagy a srirarcha szósszal készült ételek is ide sorolandók: szeretjük a csípős ételeket és alapvetően nem is egészségtelenek, de nehezen emészti meg őket a szervezet, így jobb, ha edzés után közvetlenül nem ilyen falatokat választunk. Legyen inkább könnyen emészthető a menü, a fehérje kevés cukorral már jobb választás, a szénhidrátok ugyanis segítenek újra feltölteni a raktárainkat.

SZÉNSAVAS ÜDÍTŐK

Az izzasztó csoportos óra után szinte természetes a sóvárgás a frissítő buborékok, a koFfein, na meg a cukor iránt. Mégis, inkább azt javasoljuk, hogy a cukros, szénsavas üdítőket kerülje az edzés után (is). A szervezetnek ilyenkor leginkább hidratálásra van szüksége, azt pedig ezektől az italoktól nem kapja meg, ráadásul a szénsavas üdítők rengeteg kalóriát tartalmaznak és puffasztanak is. Legjobb választás edzés után tehát a mentes víz.

STEAK

A szervezetnek szüksége van a fehérjére, főleg edzés után. Helyes, ha pótoljuk, ha segítjük az izom épülését, de közvetlenül sportolás után inkább hanyagoljuk a steaket és a nehéz ételeket, még ha fehérjében gazdagok is. Megemészteni sem könnyű, a túlzott vöröshús-fogyasztás pedig amúgy sem javallott. Nem arról van szó, hogy letiltanánk a steakről, de edzés után válasszon inkább fehér húst, csirkét, halat.

CSOKOLÁDÉ

Sajnos még egy kemény edzés után sem ajánlott felenni az otthoni csokikészletet, de ha semmiképpen sem bírjuk ki nélküle, legalább egy kicsit várjunk a sportolás után. Az edzés felgyorsítja az anyagcserénket, használjuk ezt ki, együnk inkább egészséges ételeket. Az édesség utáni vágyunkat kordában tarthatjuk cukormentes vagy étcsokiszeletekkel, bogyós gyümölcsökkel.

OLAJBAN SÜLT ÉTELEK

Jobb, ha minél ritkábban fogyasztunk minden olyasmit, amit bő olajban sütnek. Sport után rendszerint megengedőbbek vagyunk magunkkal – mondván, már előre ledolgoztuk, megérdemeljük tehát a sült krumplit – de érdemes ilyenkor is kerülni az olajos ételeket (nem csak a panírozott húsokkal, de az olajos magvakkal is ajánlatos várni egy kicsit), mert lelassítják az emésztést, gátolják, hogy az izomépítéshez szükséges tápanyagok felszívódjanak.

GYORSÉTTERMI ÉTELEK

Hasonlóan a csokihoz, a gyorsételek sem jelentenek jó választást edzés után. Még ha nagyoncsábító is a Burger King vagy a McDonald’s kínálata az edzőterem mellett. Semmi olyan tápanyagot nem tartalmaznak ezek az ételek, amikre a kemény sport után a szervezetünknek szüksége lenne. Még ha izzasztó volt is az edzés, a sót ne a sült krumplival juttassuk be a szervezetünkbe. A transzzsírokkal pedig tönkretesszük minden korábbi munkánkat.

EGYSZERŰ SZÉNHIDRÁTOK

A fehér kenyér és az egyéb pékáruk rövid időre energiával látnak el, de ennek hamar megjön a böjtje. A vércukor leesik, farkaséhesek leszünk, ráadásul az anyagcserénket is lassítják az egyszerű szénhidrátok. Ha izomépítés a cél, sokkal jobb, ha komplex szénhidrátokat választunk, például teljes kiőrlésű gabonát, tésztaféléket vagy zabpelyhet.

ENERGIASZELET

Kézenfekvőnek tűnik edzés után energiaszelettel jutalmazni magunkat, de sajnos rossz döntés. Talán több fehérjét tartalmaznak, mint a csokiszeletek, de az izomépítésben nem sokat segítenek. A boltok polcain található szeletek sok cukrot is rejtenek, tápanyagban viszont szegények. Az edzés után bevitt fehérje származzon inkább tojásból vagy saját készítésű energiaszeletből. Könnyen, gyorsan elkészíthető és garantáltan egészségesebb, mint az előre csomagolt.

Mit nassoljuk edzés előtt, edzés után?

7 napos menetrend, a sztárok edzésterve

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

4 ital, ami finom és gyorsan segít eltüntetni a hashájat
Fogyókúra alatt különösen fontos, hogy ne veszíts vizet a szervezetedből. De a megfelelő mennyiségű folyadék bevitele azért is hasznos, mert kellemesen eltelít, kevésbé leszel állandóan éhes, mutatjuk, milyen finomságokat érdemes inni.
Mit szabad és mit tilos enni, ha keto diétázol?
Manapság az egyik legnépszerűbb, legtöbbek által követett fogyókúrás irányzat, de vajon te tudod pontosan mit szabad és mit tilos ilyenkor megenned?
Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.

Ajánlataink