A súlyfelesleg többnyire a mindennapos rossz étkezési szokások és az inaktív életmód miatt alakul ki. Vannak azonban olyan helyzetek, amikor más az oka az egyre gyarapodó a pluszkilóknak...

5 titokzatos ok a megmagyarázhatatlan túlsúly mögött

Tényleg van úgy, hogy az ember – főleg persze a saját véleménye szerint – mindent helyesen csinál, de a kilók mégsem akarnak lemenni róla, sőt, még gyűlnek is. Ennek is megvannak a testi-lelki okai, amelyeket kezelve megszabadulhatunk nemcsak a felesleges kilóktól, de akár súlyos egészségügyi problémáktól is.

 

Pajzsmirigy és PCOS

A pajzsmirigy nagyban befolyásolja a testsúlyt. Ha a pajzsmirigyfunkciók alulműködnek, az negatívan befolyásolja az anyagcserét, és akár nagyon nagy mértékű súlygyarapodáshoz is vezethet. Sajnos, a pajzsmirigybetegségben szenvedőknek mintegy harmada kezeletlenül marad, mivel nem derül fény a problémára. Pedig egy egyszerű vérvétel segíthet kideríteni, van-e gond a pajzsmirigy működésével. Ha igen, a megfelelő gyógyszerekkel orvosolható, helyreáll az anyagcsere, és visszanyerhető a szervezet számára ideális testsúly.
A PCOS, vagyis a policisztás petefészek szindróma is okozhat súlyfelesleget. Sok nőt érint a petefészkek betegsége, mely súlyos esetekben, vagy ha felismeretlenül marad, akár meddőséghez is vezethet. A PCOS magas inzulinszintet eredményez, aminek következtében megnőhet a tesztoszteronszint, amely súlytöbbletet okozhat, elsősorban hastájékon. Nőgyógyászati vizsgálattal erre a problémára is fényt lehet deríteni, és azonnal kezelni kell a betegséget.

Tünetek, melyek alapján gyanakodhatsz

Pajzsmirigyprobléma: fáradékonyság, száraz, viszkető bőr, hajhullás, hidegintolerancia, depresszió, csökkent libidó
PCOS: menstruációs zavarok, inzulinrezisztencia, zsíros bőr, korpásodás, magas koleszterinszint

 

Depresszió

Szerotonin hormon szintje nemcsak a hangulatot, de az étvágyat is szabályozza. Ha termelődik belőle elegendő, akkor a szervezet más úton próbál hozzájutni. Ennek egyik módja az ételfogyasztás. Vannak, akiknek maga az evés is örömet okoz, de akadnak olyanok is, akik egy bizonyos ételtípustól éreznek boldogságot. Ilyen lehet a csokoládé- vagy szénhidrátfüggőség. A depressziós ember eleve elszigetelődik, magányos lesz, kerüli a társaságot, s ebben az állapotban legfőbb partnere és egyetlen támasza az evés lehet. Amint ez a folyamat beindul, és nem jön gyorsan a segítség, akkor olyan súlyos problémákat is okozhat, amelyek már bőven túllépnek az étkezési szokásokon. Ismerd fel a betegséget, ne tekintsd csupán rossz hangulatnak. Kérj segítséget barátaidtól, családodtól, egy szakembertől!

Tünetek, amelyek alapján gyanakodhatsz

A depressziónak vannak komoly, felismerhető és konkrét tünetei. Ilyen például a reményvesztettség érzésre, a minden mindegy hangulat, a különféle mindennapos tevékenységekkel szembeni érdektelenség, ingerlékenység, fáradékonyság, megmagyarázhatatlan nyugtalanság és fájdalmak.

 

Alváshiány

Ha a szervezet nem jut elég alváshoz, nem pihen eleget, akkor nem sikerül regenerálódnia. Ez felborítja a hormonháztartást, esik a vércukorszint. A szervezetnek másképp kell energiához jutnia, ha már alvással ez nem sikerült. Féktelen cukor- vagy szénhidrátsóvárgás következik, mivel ezekből lehet a lehető legrövidebb idő alatt energiához jutni. A fáradt ember így észre sem veszi, mennyit eszik. Sőt, valószínűleg nem is eszik sokat, egyszerűen csak a lehető legrosszabb, rengeteg kalóriát tartalmazó élelmiszert veszi magához. Ezt pedig a teste azonnal hasznosítja, hiszen szüksége van rá. Két fontos hormon szabályozza az étvágyat, a ghrelin és a leptin. A ghrelin hormon a hipothalamuszon keresztül hat az étvágyra, az evésre és a test zsírtárolására, a leptint pedig a zsírsejtek termelik.

Tünetek, amelyek alapján gyanakodhatsz

Ha rendszeresen napi 7 óránál kevesebbet alszol, megvan a bűnös. Hiába gondolod úgy, hogy ennél kevesebbel is beéred, ha a koncentrációs képességeid nem megfelelőek, fáradékony vagy, égő érzést tapasztal a szemedben.

túlsúly, sport, test, sport

Fotó: Shutterstock

Gyógyszerek

Csak néhány a hízásért felelős gyógyszertípusok közül:

  • A fogamzásgátlók – átlagosan 1,5-3 kilónyi súlyfelesleget is képesek okozni a hormonális változások vagy a vízháztartás felborulása miatt;
  • a cukorbetegséget kezelő gyógyszerek;
  • az antidepresszánsok (ez utóbbiak mintegy kipárnázzák az idegrendszert, a beteget egyrészt nem is érdekli mit és mennyit evett, másrészt a már említett ghrelin és leptin hormonok befolyásolása miatt növelik az étvágyat, az éhségérzetet is).

 

Tünetek, amelyek alapján gyanakodhatsz

Nézd át a gyógyszereid, ha szedsz ezek közül, olvass utána vagy kérdezd meg orvosod az esetleges mellékhatásokról. Amennyiben összefüggés van a súlygyarapodásod kezdete és a gyógyszerszedés kezdete között, mindenképpen konzultálj orvosoddal!

Stressz

Sok ember fogy a stressztől, mások épp ellenkezőleg: éppen emiatt híznak meg. Észrevétlenül többet esznek. Talán nem ülnek rendesen asztalhoz, nem falnak óriási adagokat, de szinte egész nap csipegetnek, rágcsálnak valamit. Hiába nem vesznek magukhoz normális ételt, a nassolnivalók kizárólagos fogyasztása is okozhat túlsúlyt. Sokan ezzel a csipegetéssel nyugtatják meg magukat. Stressz hatására növekszik a kortizolszint. A kortizol hormont a mellékvese termeli, hatása pedig a cukoréhoz hasonlít. Gyorsan emeli a vércukorszintet, amely aztán hirtelen a mélybe zuhan. Emiatt a stresszes ember vagy szinte folyamatosan éhes, vagy egyáltalán nem.

Tünetek, amely alapján gyanakodhatsz

Ha úgy érzed, egész nap nem ettél semmit, mégsem vagy éhes. Ha túl sokat idegeskedsz, remeg a kezed, akár megmagyarázhatatlanul is furcsa gyomoridegességet érzel. Ha túl gyakran fáj a fejed, ha nem tudsz aludni.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Isteni medvehagymás finomságok, ha diétázol
A medvehagyma nemcsak ízletes, hanem tele van vitaminokkal és jótékony hatású vegyületekkel. Próbáld ki ezt a három könnyen elkészíthető, diétába is beilleszthető receptet.
Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.

Ajánlataink