Az ázsiai típusú táplálkozásnak azért több ága van, nyilván egész más ételeket esznek Japánban, mint Indiában. De az jól látható, hogy az elhízás nem olyan mértékű, mint a világ nyugati részén, erre pedig felfigyelt a nyugati táplálkozástudomány is. Kiderült, hogy ehhez nemcsak az alapanyagok megválasztása, hanem néhány sajátos szabály betartása is hozzájárul.
Evés közben nem isznak
Étkezés közben nem isznak semmilyen italt, főleg nem hideg üdítőket, ahogy mi szoktunk. Azt tartják ugyanis, hogy a folyadék felhígítja az emésztéshez szükséges enzimeket. Ellenben a zöld vagy más forró tea étkezés előtt támogatja az emésztést. Azt mondják, hogy a legjobb, ha étkezés előtt vagy után 30 perccel iszunk. Sok levest esznek a levesekben sok hasznos tápanyag van, de elég egy csészényit fogyasztani belőlük. A legtöbb ázsiai levesben többféle csont és zöldségek adják az ízeket. Függetlenül attól, hogy csontlevesről, növényi vagy misolevesről van-e szó, mindegyik gazdag vitaminokban, ásványi anyagokban, és könnyen felszívódik. ráadásul a meleg folyadék javítja az emésztési folyamatokat is.
3:1 arány
Az ázsiai étrendben 3:1 az arány a zöldségek javára, de a burgonya itt nem tartozik a zöldségek közé. Ebből csak mi, nyugatiak eszünk viszonylag nagyobb mennyiséget. Az ázsiaiak a keserű ízeket is favorizálják, ezek is segítik az emésztést. európai ember ezt legkönnyebben a rukkolával tudja megoldani.
Tálkák és pálcikák
Kis adagokban fogyasztják az ételeket, nem használnak gigászi tányérokat. A pálcika abban segít, hogy elkerüljék a habzsolást. A lassabb tempójú csipegetéssel hamarabb észrevesszük a jóllakottságot is. Rizs többféle variációban a barna, a vörös, a fekete rizst keverik a fehérrel, mert egészségesebb, mintha csak fehéret ennének. Kevés desszertet esznek a cukros desszertek, sütemények nem jellemzőek a hagyományos ázsiai táplálkozásra, ez náluk is nyugati vívmány. Édesség helyett gyümölcsöket esznek inkább, és jóval ritkábban az általunk kedvelt édességekből, fagyiból, kekszekből.
Napirenden a tenger gyümölcsei
Sok halat esznek, gyakorlatilag naponta. Japán szushit, grillezett halakat, halleveseket. A bőséges kínálat megvan hozzá, tengerparti országokban mindig kifinomultabb a halkészítés kultúrája, mint a szárazföld belsejében.
Fontos az ételek hőmérséklete
Hideg időszakban melegítő, melegben pedig hűtő hatású ételeket fogyasztanak, ez már az ajurvédikus gondolkodás jellemzője. Nem isznak hideg italokat télen, nem esznek hideg salátákat vagy sárgadinnyét. Inkább forró, hosszan főtt leveseket, meleg, zöldséges húsokat. Azt a magyar hagyomány is ismeri, hogy a húsleves gyógyír, de az ázsiaiak 8-10 órát fődögélő levesei valóságos esszenciává válnak.
Csínján bánnak a tejjel!
Olyannyira, hogy a tehéntej hiányzik az ázsiai étrendből. Úgy vélik, hogy a tejtermékek lassítják a bélmozgást. Helyette növényi tejeket, mandula-, kókusz-, rizstejet, organikus szójatejet fogyasztanak.
Mit is együnk tehát?
Ha nincs wok edényünk, érdemes venni egyet. Kevés olajat tegyünk az aljára és süssünk össze benne sok zöldséget egyharmadnyi csirkehússal. az ázsiai konyhában a zöldségek közül a brokkolit, a káposztaféléket, a gombát, a chilit részesítik előnyben. Tojásos tésztát, hajdinatésztát vagy rizst készítenek mellé. Indiában és a dél-ázsiai országokban lapos, pitára emlékeztető kenyeret sütnek. A thai menükben a szószok és mártások kókusztejjel és curryvel készülnek. Ízlésünk szerint keverhetjük ezeket az irányzatokat, azt azonban ne felejtsük el, hogy a hazai kínai büfék kínálatának nagy része az európai ízléshez lett alakítva, és nem sok köze van az egészséges étkezéshez.