Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?

Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!

1. Finomított gabonafélék

Ide tartozik a fehér rizs, a fehér lisztből készült kenyér és tésztafélék. Mivel ezek az ételtípusok már több finomítási eljáráson estek keresztül és jelentősen veszítettek természetes vitamin-, ásványianyag- és rosttartalmukból, hajlamosítanak a puffadásra. A teljes kiőrlésű lisztből készült termékek vagy a teljes értékű gabonafélék magasabb rosttartalommal rendelkeznek, így lassabban szívódnak fel, serkentik az emésztést és akadályozzák a puffadást.

MIT VÁLASSZ? Barna rizst, quinoát, teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket.

2. Magas zsírtartalmú tej

kávé, csoki, hízás

Fotó: Shutterstock

A 2%-nál magasabb zsírtartalmú tejek sajnos túl sok – bár természetes – zsírt tartalmaznak. A magas zsírmennyiség azonban nehezebbé teszi az emésztést, ráadásul eléggé megterheli a gyomrot. Persze a tej szükséges és egészséges. Mindössze annyi a teendő, hogy alacsony zsírtartalmú – 1-1,5%-os – tejet kell választani. Ezek kalciumtartalma pont ugyanolyan, mint a magas zsírtartalmú tejeké, de alacsonyabb a zsír- és a kalóriatartalmuk.

3. Szénsavas üdítők

Nem csak magas cukortartalmuk miatt veszélyesek. Még ha cukormentes szénsavas üdítőket veszel, akkor is számolni kell savasodással és puffadással. A szénsav ugyanis puffaszt, nehezebbé teszi az emésztést, hatására bélgázok képződnek. Igyekezz minimalizálni a szénsavas üdítők fogyasztását.

MIT VÁLASSZ? Citrommal ízesített teát vagy buborékmentes vizet.

4. Sajtbár

A sajt igen jó kalciumforrás, sajnos már kis mennyiségben is igen sok zsírt tartalmaz. Ami önmagában nem puffaszt, ám a töménysége miatt a szervezet nehezen dolgozza fel. A szendvicshez, salátához legközelebb válassz zsírszegény fajtát.

5. Transzzsírsavak

Már napi akár egy milligramm transzzsírsav is káros lehet az egészségre. Kutatások is igazolják, hogy a transzzsírsavak növelik a hasi zsírt, káros hatással vannak a szívre és az érrendszerre és negatív hatással a koleszterinszintre. Szerencsére az élelmiszergyártók ma már kiemelten ügyelnek arra, hogy minimalizálják a transzzsírsavak mennyiségét az ételekben. Ettől függetlenül mindig ellenőrizd az ételek címkéjét és összetevőit. Különösen ügyelj a konzerv és a félkész ételek összetevőire.

6. Feldolgozott húsok

Az előre csomagolt kolbászok, virslik, hamburgerhúsok és sokszor a felvágottak is rejtett cukrot, zsírokat, transzzsírokat tartalmazhatnak. Ráadásul sok esetben nem kis mennyiségű tartósítószer van bennük. Márpedig ezek mindegyike puffadást okoz, savasítja a szervezetet és megnehezíti az emésztést. Vásárolj friss húsokat és inkább otthon készíts hamburgerhúst, fasírtot vagy házi pástétomot.

7. Gyorsételek

hizlaló étel, sült krumpli, hamburger

Zsíros sült krumpli, chips, hamburger… A néhány salátalevél és egy szelet paradicsom nem teszi egészségessé a gyorséttermi menüt!
Fotó: Shutterstock

Amelyek többnyire bő zsírban sülnek és rengeteg felesleges transzzsírsavat tartalmaznak. Nagyon nehezen emészthetők, puffadást és sokszor gyomorégést, valamint székrekedést okozhatnak. Ennek oka a sok zsír mellett az alacsony rosttartalom. Lehetőség szerint kerüljük a gyorséttermeket, de ha mégis betévednénk, igyekezzünk a sok zsíros étel mellé valamilyen zöldséget vagy salátafélét is fogyasztani. (A hamburgerekben található egy darab salátalevél még nem minősül elegendő zöldségnek.)

8. Chipsek

Ezek a sóban és kalóriában gazdag nasik nagy mennyiségű zsírt tartalmaznak. Hidrogénezett növényi olajjal készülnek, rengeteg ízfokozó vagy tartósítószer hozzáadásával. Ezáltal mire fogyasztásra kerülnek, nagyon magas lesz a transzzsírsavtartalmuk. A sok só, zsír és transzzsír lassítja az emésztést, puffadást okoz. A sós chipsek rendszeres fogyasztása akár szív- és érrendszeri problémához is vezethet.

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egészségesen finomat – Így készült a diétás répás cupcake
A répás sütemények régóta kedvencei az egészségtudatos sütögetőknek, hiszen a sárgarépa természetes édessége, nedvessége és tápanyagtartalma kiváló alapot ad egy puha, szaftos muffinhoz. De mi történik, ha a klasszikus receptet egy kicsit újragondoljuk?
Szabadulj meg a hasi zsírtól - 7 napos egyszerű mintaétrend
Eleged van a makacs hasi zsírból, ami nemcsak esztétikailag zavar, de az egészségedre is veszélyt jelenthet?
Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!

Ajánlataink