1. Finomított gabonafélék
Ide tartozik a fehér rizs, a fehér lisztből készült kenyér és tésztafélék. Mivel ezek az ételtípusok már több finomítási eljáráson estek keresztül és jelentősen veszítettek természetes vitamin-, ásványianyag- és rosttartalmukból, hajlamosítanak a puffadásra. A teljes kiőrlésű lisztből készült termékek vagy a teljes értékű gabonafélék magasabb rosttartalommal rendelkeznek, így lassabban szívódnak fel, serkentik az emésztést és akadályozzák a puffadást.
MIT VÁLASSZ? Barna rizst, quinoát, teljes kiőrlésű lisztből készült termékeket.
2. Magas zsírtartalmú tej
A 2%-nál magasabb zsírtartalmú tejek sajnos túl sok – bár természetes – zsírt tartalmaznak. A magas zsírmennyiség azonban nehezebbé teszi az emésztést, ráadásul eléggé megterheli a gyomrot. Persze a tej szükséges és egészséges. Mindössze annyi a teendő, hogy alacsony zsírtartalmú – 1-1,5%-os – tejet kell választani. Ezek kalciumtartalma pont ugyanolyan, mint a magas zsírtartalmú tejeké, de alacsonyabb a zsír- és a kalóriatartalmuk.
3. Szénsavas üdítők
Nem csak magas cukortartalmuk miatt veszélyesek. Még ha cukormentes szénsavas üdítőket veszel, akkor is számolni kell savasodással és puffadással. A szénsav ugyanis puffaszt, nehezebbé teszi az emésztést, hatására bélgázok képződnek. Igyekezz minimalizálni a szénsavas üdítők fogyasztását.
MIT VÁLASSZ? Citrommal ízesített teát vagy buborékmentes vizet.
4. Sajtbár
A sajt igen jó kalciumforrás, sajnos már kis mennyiségben is igen sok zsírt tartalmaz. Ami önmagában nem puffaszt, ám a töménysége miatt a szervezet nehezen dolgozza fel. A szendvicshez, salátához legközelebb válassz zsírszegény fajtát.
5. Transzzsírsavak
Már napi akár egy milligramm transzzsírsav is káros lehet az egészségre. Kutatások is igazolják, hogy a transzzsírsavak növelik a hasi zsírt, káros hatással vannak a szívre és az érrendszerre és negatív hatással a koleszterinszintre. Szerencsére az élelmiszergyártók ma már kiemelten ügyelnek arra, hogy minimalizálják a transzzsírsavak mennyiségét az ételekben. Ettől függetlenül mindig ellenőrizd az ételek címkéjét és összetevőit. Különösen ügyelj a konzerv és a félkész ételek összetevőire.
6. Feldolgozott húsok
Az előre csomagolt kolbászok, virslik, hamburgerhúsok és sokszor a felvágottak is rejtett cukrot, zsírokat, transzzsírokat tartalmazhatnak. Ráadásul sok esetben nem kis mennyiségű tartósítószer van bennük. Márpedig ezek mindegyike puffadást okoz, savasítja a szervezetet és megnehezíti az emésztést. Vásárolj friss húsokat és inkább otthon készíts hamburgerhúst, fasírtot vagy házi pástétomot.
7. Gyorsételek
Amelyek többnyire bő zsírban sülnek és rengeteg felesleges transzzsírsavat tartalmaznak. Nagyon nehezen emészthetők, puffadást és sokszor gyomorégést, valamint székrekedést okozhatnak. Ennek oka a sok zsír mellett az alacsony rosttartalom. Lehetőség szerint kerüljük a gyorséttermeket, de ha mégis betévednénk, igyekezzünk a sok zsíros étel mellé valamilyen zöldséget vagy salátafélét is fogyasztani. (A hamburgerekben található egy darab salátalevél még nem minősül elegendő zöldségnek.)
8. Chipsek
Ezek a sóban és kalóriában gazdag nasik nagy mennyiségű zsírt tartalmaznak. Hidrogénezett növényi olajjal készülnek, rengeteg ízfokozó vagy tartósítószer hozzáadásával. Ezáltal mire fogyasztásra kerülnek, nagyon magas lesz a transzzsírsavtartalmuk. A sok só, zsír és transzzsír lassítja az emésztést, puffadást okoz. A sós chipsek rendszeres fogyasztása akár szív- és érrendszeri problémához is vezethet.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- 3 egynapos diéta különleges helyzetekre
- Zabpelyhes muffin
- Édes reggelt!
- Zabos-almás süti
- 10 nap, 10 különböző reggeli recept – 1. rész
- Reggelizz, és fogyj! – Tippek típusok szerint