Van, amikor úgy érezzük, hogy a feszültségünk szinte kézzel fogható, így nem kérdés, stresszes időszakot élünk meg vagy a magánéletben, vagy a munkában. Előfordulhat azonban, hogy úgy érezzük, minden nyugodt körülöttünk, bennünk, de a valóságban, a felszín alatt mégis feszültség van. A szervezet ilyenkor is jelez, hogy gond van. Összegyűjtöttük a test tíz csendes, figyelmeztető üzenetét arról, hogy ideje szünetet tartani.

A stressz alattomos, néma jelei

1. TÜNET
Hétvégi fejfájás

Egy zűrös hét után úgy érezheti, végre megnyugodhat, ám ilyenkor jön a meglepetés, a kínzó fejfájás. A várakozásokkal ellentétben a stressz-szint csökkenése növelheti a migrénes roham kockázatát, amiben valószínűleg a kortizol nevű stresszhormon játszik szerepet. Hogy minimalizálja a migrén kialakulásának esélyét, tartsa hétvégén is a hétköznapi alvási és étkezési rutinját, és emellett mozogjon, sétáljon nagyot a friss levegőn.

2. TÜNET
Fájdalmas menstruáció

A stressz a normál biológiai folyamatokra is hatást gyakorol, úgynevezett stresszhormonok szabadulnak fel, a hypothalamuson keresztüli hormonális szabályozás sérül, nem a megszokott módon mennek végbe a ciklus fázisai, késik a menstruáció, de akár ki is maradhat. Egy Harvard-tanulmány szerint a stresszes életet élő nőknél kétszer akkora valószínűséggel fordul elő fájdalmas menstruáció, mint azoknál, akik nyugodtabb életet élnek. A menstruáció alatt végzett kíméletes mozgás csökkenti a stresszt, enyhíti a görcsöket.

3. TÜNET
Fájdalmas állkapocs

Egy-egy feszültséggel teli időszak után gyakran ébred arctáji fájdalommal? Ennek éjszakai fogcsikorgatás lehet az oka. A fogakra nehezedő tartós nyomás, szorítás, a folytonos csikorgatás érinti az állkapocs ízületeit, a fogakat, a fogínyt, a rágóizmokat és akár néhány csigolyát is. A fogcsikorgatás nem csak az állkapocs ízületeire, de a környékükre is hatással van. Először megfeszülnek, majd megkeményednek a rágóizmok, aztán a nyak és a torok izmai következnek. Fejfájás és krónikus fülzúgás is lehet a fogcsikorgatás következménye.

4. TÜNET
Fogínyvérzés

Fogorvosok szerint a stresszes betegeknél nagyobb a parodontális megbetegedések kockázata, mint azoknál, akik viszonylag nyugodtabb életet élnek. A stresszhormon, a kortizol krónikusan emelkedett szintje károsíthatja az immunrendszert, megkönnyítve a baktériumok behatolását az ínybe, de kisebb fekélyek, sebek és herpesz is könnyebben kialakulhat. Fordítson még nagyobb figyelmet a megfelelő szájhigiéniára, és járjon rendszeresen fogorvoshoz.

5. TÜNET
Rémálmok

A rossz álmok elsődleges okozója a túlzott stressz. Megfigyelték már, hogy egy fokozottan stresszes időszakban gyakoribbak a rémálmok. Ez, bár nagyon kellemetlen, teljesen normális jelenség. Amint csökken a stressz, a rémálmok is elmúlnak. A megfelelően kialakított alvási szokások segítenek megakadályozni a rémálmokat: feküdjön le mindig ugyanabban az időpontban, ne tévézzen elalvás előtt közvetlenül, és ne fogyasszon alkoholt és koffeint.

6. TÜNET
Pattanásos bőr

A feszültség hatására felszökik a szervezetben a stresszhormonként ismert kortizol szintje. Ez olyan hormonális változásokat indít el, amelyek hatására a faggyúmirigyek több zsírt termelnek, ami pattanások kialakulásához vezet. Érdemes a bőrt szalicilsavas, alkoholmentes készítményekkel kezelni. Ha a bőr állapota néhány héten belül nem javul, keressen fel bőrgyógyászt.

7. TÜNET
Édesség utáni vágy

Egyes emberekben bizonyítottan megnő a csoki utáni vágy stresszes időszakokban. Egy friss kutatás a stressz által aktivált hormonok receptorait lokalizálta a szájüreg ízlelősejtjeiben. Ezek a sejtek felelősek elsősorban az édes íz érzékeléséért. Az eredmények szerint a stresszhormonok (jelen esetben a glükokortikoidok, GC) stressz bekövetkeztekor közvetlenül hatnak az ízérzékelő sejtekre. Vagyis a stressz befolyásolja, miként érezni a cukrok vagy más ízfokozók ízét.

20 stresszoldó módszer, hogy megszabaduljon a gyomoridegtől

Stresszűző diéta, nyugtató ételek

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Zsírégetés edzés nélkül? Ez a félperces trükk tényleg működik
Elég volt a kimerítő edzésekből és a szigorú diétákból? Egy mindössze 30 másodperces napi trükk segíthet beindítani a zsírégetést – ráadásul otthon, különleges eszközök nélkül. A megoldás meglepően egyszerű, mégis hatásos.
Stressz, ödéma, fakó bőr? – Célzott kezelések arcmasszázzsal
Az állandó rohanás, a mozgásszegény életmód, az ülőmunka és a magas stresszszint mind látványos nyomot hagy a bőrön.
A reggeli citromos víz mítosza – tényleg fogyaszt?
A reggeli citromos víztől tényleg leolvadnak a kilók? Most kiderül, mi igaz a népszerű diétás trükkből, és mi csak jól hangzó mítosz.
Munka és életmód: így őrizheted meg az egyensúlyt Nyíregyházán
Szeretnél munkát váltani Nyíregyházán anélkül, hogy feladnád az egészséges életmódot? A Jooble segít olyan állást találni, amely figyel az egyensúlyodra is.
Nemcsak fogyni segít az eper! Érdemes többet enni belőle
Amellett, hogy finom, a diétát is támogatja, úgyhogy a szezonban megéri sokat fogyasztani belőle, mégpedig a következőképpen.
Répa vagy szalonna? - A kismama étrendje és ízérzékelés a pocakban
A kismama étrendje nemcsak egészséget, de ízlést is formál. Tudj meg többet a magzati ízérzékelésről és annak hatásairól!
Szőrös kutyatej: a természetes fájdalomcsillapító növény!
Fedezd fel a szőrös kutyatej gyógyhatásait! Gyulladáscsökkentő, immunerősítő, fájdalomcsillapító és vírusölő szerként is hatásos.
Most nyílik a bodza, tedd el télire cukor nélkül
Te is imádod a bodza szörpöt, de megrémiszt, mennyi egészségtelen fehér cukor kell bele? Mutatjuk, hogy készítsd el a diétás változatot.

Ajánlataink