Talán a legjobb kardiojellegű sport a futás. Erősíti az állóképességet, égeti a zsírt, javítja a tüdő és a szív állapotát, ráadásul igen hatékony narancsbőr ellen is. Aki rendszeres futó, annak ez a fajta edzésmód a szenvedélyévé válhat. Aki még kezdő, esetleg újrakezdő, annak azonban szüksége van egy kis időre, míg valóban e sportág szerelmese lesz.

Edzésterv  (újra)kezdő futóknak

Váljon igazi futóvá!

A futást – bármennyire egyszerűnek tűnik – nem lehet elbagatellizálni. Futni nem lehet csak úgy, elindulva a vakvilágba. alapos tervezésre van szükség. Ez azt jelenti, hogy végig kell gondolni, kilométerek vagy idő alapján fut. Vagyis, el kell döntenie, hogy cél az 5 kilométeres táv megtétele vagy a cél folyamatosan futni legalább fél órán keresztül. Ha ezzel megvan, kezdődhet a kivitelezés.

1. Séta

Először mindenesetre csak sétáljon. A futásba nem lehet azonnal, teljes erővel belevágni. Ha időre futna, az első öt percet csak sétával vagy lendületes gyaloglással töltse. Ha kilométerre, akkor az első 500-1000 méter szintén csak a sétáról szóljon. Kezdje el felépíteni az edzését. 5 perc sétát kövessen 3 perc folyamatos kocogás vagy arányosan 1-1,5 kilométer futás. Utána lassítson, de ne álljon meg. Folytassa az edzést lendületes sétával. Újabb 5 perc után újabb 3 perc futás következzen, egészen az utolsó 3-5 perces szakaszig. Az edzés végén próbáljon meg 5 percig folyamatosan futni vagy megtenni 1,52 kilométert egyhuzamban. Az első edzés nehéz lesz, de ahogy javul az állóképessége, bizonyára gyorsan rövidülnek majd a sétálgatós szakaszok.

2. Profi  technika

A futásnak is megvan a maga technikája. Néhány fontos dologra ügyeljen már az első perctől kezdve. Ha elsajátítja a futás technikáját, sokkal könnyebb lesz az edzés és sokkal nagyobb távokat lesz képes megtenni.

Testtartás: Soha ne nézzen lefelé a lábára. Így ugyanis a vállai begörnyednek, és előre esnek. Ez váll- és hátfájást eredményez. Nézzen egyenesen előre, ügyeljen arra, hogy a nyaka ne lógjon.

Sebesség: Soha ne kezdjen teljes erőből futni. Olyan gyorsan fusson, hogy ne kapkodja a levegőt. Egyenletesen vegye a levegőt az orrán, és fújja ki szájon át. Az optimális tempó, ha tud ügyelni a szabályos légzésre. Amikor elkezd levegő után kapkodni, lassítson.

Lábtartás: Ügyeljen arra, hogy a talpa teljes hosszában gördüljön a talajon. Soha ne csapja oda a talpát a talajhoz vagy a betonhoz – ez egyébként már a fáradtság jele. Arra is figyeljen, hogy a lépések között ne nyújtsa ki a lábát. A térde mindig legyen egy picit rogyasztva. Ezzel elkerülhető a térdfájás.

3. Maradjon  motivált!

Az első néhány alkalommal ne számítson túl sok jóra. Legalább 3-4 alkalom szükséges ahhoz, hogy megtalálja a saját technikáját, megtanulja rendesen venni a levegőt. A legkritikusabb a harmadik hét. A futás önmagában elég monoton tevékenység, ha nem sikerül ráérezni az ízére, hamar unalmassá válhat. Lendületet és motivációt nyerhet, ha összeállít egy listát a kedvenc számaiból, és futós zenével indul útnak. Ez különösen akkor fontos, ha teremben edz. Ha a szabadban fut, menjen mindig másfelé vagy váltogassa az útvonalakat. Az is szerencsés, ha sikerül találnia egy futópartnert, akivel kirángathatják egymást a mélypontokról és még a szürkébb napokon is útra kelnek.

Mennyi az annyi?

Sokan tanácstalanok, kezdőként vagy újrakezdőként hány percet vagy hány kilométert lenne érdemes futniuk. Szakértők azt mondják, az 5 kilométeres táv optimális kezdő hossz. Hogy ezt milyen szakaszokra lebontva teljesíti, az már egyéni állóképességtől és erőtől függ. Nagyjából ehhez az 5 kilométerhez igazodik a kezdő, 35-40 perces futóidő. Ebbe persze beleszámít a bemelegítő 5 perces séta, illetve lendületes séta is. A lényeg, hogy 30 percnél hosszabb ideig maradjon mozgásban. Így a szervezet még azután is intenzívebben égeti a zsírt, hogy abbahagyta az edzést.

Futás hidegben

Mennyit érnek a különc diéták? 2. rész – A rizsdiéta

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.
Ezek a legjobb tavaszi vitaminbombák, így fiatalítsd meg a tested
A téli hideg időben lemerülnek szervezetünk vitaminraktárai, így tavaszra legyengül az immunrendszer. A friss zöldségek és gyümölcsök azonban óriási energiával töltik fel testünket!

Ajánlataink