Többféle oka is lehet annak, hogy belevágunk egy diétába. Lehet, hogy a testsúlyunkból szeretnénk faragni, esetleg az egészségünkért aggódunk vagy éppen egy sportversenyre készülnénk fel. Akármi is áll a háttérben, alaposan meg kell gondolnunk, milyen diétás módszert választunk – figyelembe véve annak fogainkra gyakorolt hatását is.

Befolyásolhatja egy rosszul megválasztott diéta a fogaink épségét?

Jó diéta vagy rossz diéta?

Először is tekintsük át általánosságban, hogy mi jellemzi a jól megválasztott diétát, és milyen döntések vezetnek rossz eredményre. Nos, az biztos, hogy a jó diéta nem önsanyargatás. Semmi értelme 180 fokos fordulatot venni az étkezésünkben, és olyan ételeket magunkra erőltetni, amiket amúgy sosem fogyasztanánk. Ha például eddig minden étkezésnél ettünk húst, semmiképp ne váltsunk egyből vegán életmódra.

Gyakori tévhit az is, hogy egy fogyókúra során egyes élelmiszercsoportokat teljesen száműznünk kell a tányérunkról. Általában a szénhidrát esik áldozatául a tévesen értelmezett diétának, holott szervezetünknek szüksége van erre az anyagra a megfelelő energiaszint fenntartásához. Az okosan összeállított diétás terv változatos étrendet jelent, amiben mindenféle ételnek helye van – egyes típusoknak ugyanakkor csak korlátozottan.

Az sem ritka, hogy a diéta során éhezésre kárhoztatjuk magunkat. Ez nemcsak a szervezetünket teszi ki extra terhelésnek, de a közérzetünket is rombolja. Ha a nap minden egyes percében éhesek vagyunk, könnyebben gurulunk dühbe, sokkal hamarabb elfáradunk, és kevésbé vagyunk képesek koncentrálni. Nem az a lényeg tehát, hogy kevesebb kalóriát vigyünk be, hanem hogy jobb forrásokból származzanak azok a kalóriák.

Hogyan hat a diétánk a fogainkra?

Egy megfontoltan összeállított diéta alapvetően nincs hatással a fogainkra. A szervezetünk hozzájut azokhoz a fontos vitaminokhoz és tápanyagokhoz, amik a fogaink egészségéhez szükségesek. Sőt, akár támogathatják is fogaink épségét, ha erre kifejezett figyelmet fordítunk az ételek kiválasztására.

A hibásan összerakott diéta ezzel szemben akár károsíthatja is a fogakat. Ennek klasszikus esete, amikor valaki gyökeresen megváltoztatja az étrendjét, például egy életmódváltás kapcsán, és az új táplálkozási mintáját nem tudatosan állítja össze. Ilyen esetben könnyen kialakulhat hiányállapot – például kalciumhiány vagy valamilyen vitaminhiány –, ami hosszú távon már a fogakra is károsan hathat.

A kalciumhiány nem csupán fogszuvasodáshoz, hanem akár fogvesztéshez is vezethet. Mivel a fogzománc meggyengül, sokkal gyakoribbá válnak a kisebb-nagyobb lepattogzások. Ezeket ideig-óráig hagyományos fogászati módszerekkel is orvosolni lehet, egy idő után azonban a törött fogat már csak a szájsebészeten lehet ellátni.

Ahogy már említettük, a rosszul kialakított diéta könnyen oda vezethet, hogy egész nap éhesnek érezzük magunkat. Ilyenkor pedig bizony könnyebben bűnözünk, azaz nyúlunk egy kis édesség, csokoládé felé. Ha mindenképp valamilyen édességre vágyunk, inkább forduljunk a gyümölcsök, a joghurtok vagy akár a müzliszeletek felé.

Itt térjünk ki a lúgosító diétákra, amelyeket manapság sokan választanak! Ennek során elsősorban olyan ételek kerülnek terítékre, melyek lúgosítják a szervezetet, ezzel helyreállítva a megfelelő pH-értéket. Igenám, de könnyű átesni a ló túlsó oldalára. A túlzásba vitt lúgosítás egészségtelen irányba tolja el a szánk pH-értékét is, ami könnyen fogszuvasodáshoz vezethet.

Kevésbé ismert tény, hogy a nyál is szerepet játszik a fogak egészségében. Egyrészt lemossa a fogakról az odaragadt ételmaradékot, másrészt a szájba kerülő savak egy részét is semlegesíti. Egy diéta során azonban könnyen olyan helyzetbe kerülhetünk, hogy csökken a nyálképződés – például a kevesebb vagy egysíkú étkezés miatt.

Ezt megelőzendő fogyasszunk rostokban gazdag ételeket, rágcsálhatunk nyers zöldségeket, például répát, kígyóuborkát, retket, zellerszárat és gondoskodjunk a megfelelő folyadékpótlásról! Étkezés után öblögessünk tiszta vízzel, de ha 10 percenként iszunk pár korty vizet, már az is sokat segít a folyamatos folyadékpótlásban, valamint a száj tisztán tartásában és hidratálásában. Jó ötlet lehet az is, ha cukormentes rágógumival támogatjuk a nyálképződést.

Ellenőriztessük!

Egy diétával vitán felül sokat tehetünk az egészségünkért, aligha szeretnénk ugyanakkor a fogyás miatt visszatérő vendégek lenni a szájsebészeten. Szerencsére nem is kell, hogy idáig fajuljon a helyzet, ha okosan, esetleg szakembert bevonva állítjuk össze a diétás tervünket. Akár egy fogorvos véleményét is kikérhetjük, mielőtt belevágnánk egyik vagy másik speciális étkezési programba.

Amikor pedig tart a diétánk, keressük fel gyakrabban a fogorvosunkat! A rendszeres ellenőrzés csírájában képes elfojtani a szuvasodást és egyéb betegségeket. A fogorvos tanácsaival pedig finomhangolhatjuk a fogyókúrát, hogy a fogaink se kerüljenek veszélybe!

Ez is érdekelhet:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezeken az egészségügyi munkahelyeken helyezkedhetsz el a vidéki Magyarországon
Amikor valaki orvosnak tanul, egy idő után eljön a pillanat, amikor választania kell: marad a nagyvárosi nyüzsgésben vagy keres magának egy nyugodtabb, élhetőbb ritmust.
4 kiló mínusz 2 hét alatt? Igen, ezzel a trükkös, tojásos módszerrel!
Már nem kell sokat várnod, és végre megérkezik az igazi strandidő! Ha szeretnél fürdőruhában is magabiztosan tündökölni, akkor ez a kéthetes diéta segíthet abban, hogy akár 4 kilótól is megszabadulj – mindezt éhezés és bonyolult szabályok nélkül.
Ez lesz a kedvenc diétás, nyári sütid: barackos ropogós
Ezt a diétás édességet pillanatok alatt elkészítheted, hidegen és melegen is isteni.
Öt apró szokás, ami segít formában maradni nyáron is
Sokan hiszik, hogy az egészséges életmód csakis napi többórás edzéssel és szigorú diétával érhető el. Pedig a valóság sokkal árnyaltabb: már néhány egyszerű, tudatos szokással is rengeteget tehetünk azért, hogy fittebbnek és energikusabbnak érezzük magunkat.
Anyajegyek: Ártalmatlan bőrelváltozás vagy a bőrrák első jele?
Ha gyanús jeleket tapasztalunk, habozás nélkül forduljunk orvoshoz, mert az időben diagnosztizált elváltozások nagyon jól kezelhetőek. Figyeljünk oda magunkra!
Zsírégetés alvás közben? – 5 hormon, amitől valóban fogysz éjszaka
Kata története: áldozatokkal járt, hogy lefogytam
Előfordul, hogy az elszántság és a belefektetett munka egyszerűen nem elég. Ilyenkor hiába minden diéta, edzés és változtatás, egyszerűen nem mennek le a kilók. Kata esetében a fogyási kudarc egyik oka, a betegségei mellett a sporttal kapcsolatos pszichés gát is volt, így utolsó kísérletként választotta a gyomorkisebbítő műtétet, ami végül hozzájárult testsúlycsökkenéséhez.
Zsírégető saláta? Csak a megfelelő öntet kell hozzá, mutatjuk a receptet
Könnyű, természetes, és pár perc alatt elkészül – próbáld ki, és szeretni fogod!

Ajánlataink