A kiegyensúlyozott étrend az életmódváltás és a fogyás egyik legfontosabb, ha nem a legfontosabb pillére. Hogyan segít az egészséges táplálkozási szokásokat kialakítani a szakember? Bihariné Erdei Evelin dietetikust kérdeztük a témáról.

Életmódváltás szakértői szemmel 2. – Hogyan segít a dietetikus?

A dietetikus az életmódváltás kialakításában, a helyes étrend összeállításában, szükség esetén a fogyásban, az egészség hosszú távú megőrzésében segíti a hozzá fordulókat.

– Nem kezdődhet el a közös munka a belgyógyászati és táplálkozási anamnézis ismerete nélkül. Friss, lehetőleg három hónapnál nem régebbi laborleletet, táplálkozási naplót, ismert vagy frissen felfedezett betegség esetén orvosi dokumentációt kérek a hozzám bejelentkezőktől. Amennyiben háttérbetegséggel is küzd a páciens, a szakorvosi vélemény és diagnózis alapján állítom össze a betegséghez alkalmazkodó diétát – mondja Bihariné Erdei Evelin dietetikus. – Mire a segítségemet kérik, a hozzám érkezők nagy része megszámlálhatatlanul sok divatdiétát kipróbált már, amelyek a legtöbbször ugyan gyors, ám ideiglenes eredményeket hoztak, és a leadott kilók többszöröse jött vissza. Hogy valóban tartós, egészséges eredményeket érjünk el, az életmódváltás javasolt. Az interneten, televízióban, különböző magazinokban rengeteg dezinformáció kering, és a laikusok nehezen tudják megválasztani, melyik a hiteles, ezért érdemes szakember segítségét kérni.

 

Életmódváltás szakértői szemmel 1. – Mit javasol az orvos?

 

Életmódváltás egyénre szabva

A leletek értékelése után úgynevezett antropometriai mérések következnek – a mért testsúly és testmagasság értékéből meghatározzák a testtömegindexet, mérik a has, derék, csípő kerületét, a testösszetételt –, hogy csak a leggyakoribbakat említsük, majd a táplálkozási szokások feltérképezése során az étkezési naplót is áttekintik, megbeszélik. Nagyon fontos, hogy a konzultáció során a szakember egyénre szabott étrendet állít össze.

A közös munka része a páciens nyomon követése is. Fontos, hogy eleinte viszonylag gyakran, havonta-kéthavonta (egyes betegségek esetén akár gyakrabban) találkozzanak. A diéta során újabb és újabb kérdések merülnek fel, és az sem ritka, hogy az elért eredmények alapján változtatni kell a kezdeti szabályokon. Ezek a találkozások a motiváció fenntartásában is segítenek.

 

A türelem az életmódváltás egyik titka

– Sok páciens azonnali, látványos eredményt szeretne, és elkenődik, ha a fogyás lassabban történik, mint amire számított. A motivációt erősíti, ha tudatosítjuk az eddig elért eredmények jelentőségét: attól még, hogy nem azonnal látványos a fogyás, lehet a páciens sokkal egészségesebb – magyarázza a szakember. – Nincs diéta, amely mindenki számára tökéletes lenne, néhány szabály betartása azonban senkinek sem árthat. Fontos szerepet játszanak a fogyásban a prebiotikumok, vagyis az élelmi rostok is, valamint az, ha türelmesek vagyunk, hiszen a szélsőséges módszerrel való gyors fogyás nem kedvez az egészséges testtömeg és testösszetétel elérésének és hosszú távú megtartásának. És persze szükséges – főleg, ha valaki ülőmunkát végez – a rendszeres testmozgás. Ez ügyben gyógytornász, személyi edző felkeresését javaslom.

 

Fő a rendszeresség!

Az egészséges táplálkozás alapja a rendszeresség. A napi étkezések számát egyénre szabottan határozzuk meg, az azonban általánosan érvényes, hogy főétkezést nem javasolt kihagyni, és ha lehet, nagyjából ugyanakkor üljünk asztalhoz, javasolja a dietetikus.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink