Kihagyod a reggelit
Akár azért hagyod ki a reggelit, mert nem vagy éhes, akár azért, mert spórolnál néhány kalóriát, rosszul teszed. A reggeli elmaradása lassíthatja az emésztést, és a nap további részében nagyobb mértékű kalóriabevitelt generál. Egy felmérés szerint aki a nap elején legalább 13 grammnyi fehérjét tartalmazó reggelit elfogyasztott, az kevésbé lesz kívánós a nap további részében, és legalább 20 százalékkal kevesebb kalóriát fogyaszt el, mint a reggelit kihagyók. Ennek oka, hogy a fehérje telít, laktat és kordában tartja az éhséget.
Túl sokat eszel
Sokan tökéletesen tisztában vannak az egészséges táplálkozás alapelveivel, csak az adagok méretével állnak hadilábon. Tévhit, hogy az egészséges ételek korlátlan mennyiségben fogyaszthatók. Hiába teljes kiőrlésű a kenyér, ez nem azt jelenti, hogy félkilónyit is meg lehet enni belőle. Hiába sovány a sajt, ha 20 dekagrammot is elfogyasztasz egyetlen alkalommal, azt már megérzi a szervezet. Gyakorolj porciókontrollt, ha másképp nem megy, akkor a kalóriák számolgatásával! Adagold ki pontosan az ételeket, és soha ne egyél közvetlenül a dobozból, zacskóból vagy fazékból. Csak annyit fogyassz el, amennyit a tányérodra tettél. Ha úgy érzed, tudnál még többet enni, akkor is várj legalább 15 percet, hogy valóban éhes vagy-e, vagy már csak az étel finom ízét kívánod!
Becsapod magad
Majd meghalsz egy szelet csokiért, de helyette almát eszel? Ennél egy kis csipszet, de helyette natúr mandulát rágcsálsz, mert az sokkal egészségesebb? Nos, pillanatnyi vágyat, éhségérzetet talán csillapítod a helyettesítő ételekkel, de a sóvárgás hosszú távon megmarad. Jelölj ki magadnak egy napot hetente-kéthetente, amikor eszel egy kicsit a kedvenceiből (a magas kakaótartalmú étcsokoládéból 1-2 kocka naponta egyébként még a testúlycsökkentő étrendbe is beleférhet!), csak az a fontos, hogy ez esetben is gyakorold a porciókontrollt.
Nem is érted, miért eszel…
Tulajdonképpen nem is vagy éhes, a kezed mégis a kekszeszacskóban jár? Nem is akarsz desszertet enni, mégis a második szelet tortát fogyasztod? Amikor valaki akkor is eszik, amikor valójában nem is éhes, annak lelki oka lehet. A stressz- vagy unalomevés nem csak azért rossz, mert pluszkilókat eredményez! Azért is érdemes elejét venni, és utánajárni az okoknak, mert a problémák evéssel való állandó elnyomása komolyabb lelki problémákra is utalhat.
Amikor úgy érzed, hogy csak azért ennél, mert feszült, szomorú vagy, vagy nincs dolgod, inkább ragadj papírt és tollat. Írd fel, mit érzel abban a pillanatban. Lehangolt vagy? Unatkozol? Stresszes vagy? Néhány alkalom elegendő lehet a rejtett okok feltárásához, és lehetőséget nyújt a hathatós megoldás megtalálására.
EZ IS ÉRDEKELHET:
- Ezt rágcsálja! 12 alacsony szénhidráttartalmú nasi
- Stop a farkasétvágynak! Próbálja ki trükkjeinket, mielőtt nassolni kezdene
- 5 nehéz helyzet, amiben minden diétázó elcsábulhat