A pizza elméletileg tilos, de legalábbis nem ajánlott fogás a fogyókúrában – ám például a zablisztből készült tésztás, paradicsomos-sovány sonkás változat még a testsúlycsökkentő étrendbe is beilleszthető a megfelelő mennyiségben (nem is beszélve a szuper karfiol- vagy cukkinipizzáról). Vagy vegyük a csokoládét: a magas kakaótartalmú étcsokiból napi 2 kockát szépen be lehet építeni a diétába. Azonban akad néhány hizlaló élelmiszer, amit jobb, ha elkerülünk: nemcsak akkor, ha fogyni szeretnénk, hanem akkor is, ha az egészséges táplálkozás a célunk.
1. Cukros üdítőitalok
Minden táplálkozási szakértő egyetért abban, hogy a cukros üdítők fogyasztását mellőzni kell. Több kutatás is bebizonyította, hogy ezek az italok nagymértékben hozzájárulnak az elhízáshoz gyerek- és felnőttkorban egyaránt. Az üdítőitalok kalóriamennyiségét elnézve persze időnként elcsábul az ember, hiszen van olyan, amelyikben kevesebb a cukor, de a legjobb teljesen kiiktatni ezeket az italokat az étrendből.
2. Bizonyos gyümölcskonzervek
Nem feltétlenül a konzerves kiszereléssel van a gond… Gyümölcsök nélkül az egészséges, kiegyensúlyozott táplálkozás elképzelhetetlen. Minden gyümölcs frissen fogyasztva az igazi, de néha meg kell elégednünk a fagyasztott vagy konzerv változattal is. Míg az előbbivel nincs baj, az utóbbival komoly probléma lehet: sok termékben a gyümölcsöt cukros, szirupos lében konzerválják. A gyümölcskonzervek esetében is mindig nézd át az összetevők listáját, hogy megbizonyosodj arról, nem cukorszirupban tartósították a gyümölcsöt.
Konzervből is finomat! 6 tipp, hogy a legjobbat hozzuk ki belőle
3. Cukormáz
Glazúrt nemcsak sütikre és tortákra tesznek, sokan önmagában is szívesen fogyasztják. Nem árt, ha tudod, hogy 2 teáskanálnyi mázban kb. 140 kalória van, plusz a készen kapható verziókban rengeteg más, az egészségre ártalmas összetevő – transzzsírok, egyszerű cukor stb. – található. A boltban, vásároláskor, valamint az otthoni sütikészítés során is ez a hizlaló élelmiszer a tiltólistán szerepel.
4. Fehér csokoládé
Sajnos az étcsoki jótékony hatásai a fehér csokoládéra nem vonatkoznak. A fehér csoki elsősorban kakaóvajból, tejből vagy tejszínből, ízesítőkből és emulgeálószerekből áll, az étcsokoládéban található, antioxidánsban gazdag kakaó hiányzik belőle.
Gombós Artúr kedvencei – Csokikisokos
5. Panírozott, bő olajban sült zöldségek
Valójában minden, ami lisztes-tojásos-zsemlemorzsás panírban, bő olajban kisütve készül, sajnos egészségtelen, hizlaló élelmiszer, a fogyni vágyók számára, mondhatni, ellenség. És a sült krumpli csak egy dolog, ha a gyorséttermekben ehelyett mondjuk rántott hagymakarikát választunk, azzal sem vagyunk sokkal előrébb. A hagyma a bő olajban sütés hatására elveszti vitamin- és ásványianyag-tartalmát, ráadásul elképesztően zsíros lesz. Nem beszélve a mellé fogyasztott mártásokról (ketchup, majonéz), amik további pluszkalóriákat jelentenek.
+1: light mogyoróvaj
A natúr, 100%-os mogyoróvaj egészséges zsírokban gazdag, így a fogyasztása – kis mennyiségben persze – ajánlott. De ne kezdjünk el rögtön nagyon örülni, ha a boltban rábukkanunk light/alacsony zsírtartalmú mogyoróvajra. Ilyenkor feltétlenül nézzük meg a címkét, mert ezekben a készítményekben ugyan csökkentik a jótékony zsírok mennyiségét, de cserébe extra cukrot és más színező- és ízfokozó anyagokat adnak hozzá.
Ez is érdekelhet:
- Leves a fogyókúrában: Így készítsd el, hogy könnyű és egészséges legyen
- A 90 napos diéta ellentmondásai, amik miatt inkább óvakodj tőle!
- Bűnözz okosan! Így működik a diétában a csalónap
- Mogyoróvaj, az amerikai kedvenc