Azt szinte mindenki tudja, hogy a testépítők, bokszolók, egyéb profi sportolók mindig alaposan megtervezik, mit esznek a nap folyamán, mit fogyasztanak edzések előtt vagy után. Számukra ez természetes, az életük része. De mi a helyzet a hétköznapi emberekkel, akik kedvtelésből vagy az egészségük megőrzése érdekében sportolnak hetente többször 30–60 percet?

A legjobb falatok edzés után

Számukra sem mindegy, hogyan fejezik be az edzést, esznek-e előtte, hogy több energiájuk legyen vagy gondolnak-e arra, hogy mozgás után enni is kellene valamit. Az edzés intenzitása, hossza, típusa mind meghatározó lehet abban, mit egyen vagy igyon mozgás előtt és után.

Ne csak egyen, igyon is!

Pontosabban, edzés előtt és alatt elsősorban igyon. Átlagosan 4-5 dl folyadékot érdemes elfogyasztani edzés közben, ez a mennyiség a kardio típusú mozgásformákra igaz, és fél órára vonatkozik. Már edzés előtt érdemes elfogyasztani 2-3 dl tiszta vizet. Érdemes a kardio típusú edzés előtt és után is megmérni a testsúlyt. Edzés végén igyon meg annyi deciliternyi vizet, amennyit az edzés elején mért súlyhoz képest veszített. Így biztos lehet abban, hogy nem fenyegeti a kiszáradás veszélye. A dehidratációt sokszor nem is érezzük, mivel a mozgás okozta eufória elnyomja a szomjúságot.

Fontos az időzítés

Fontos, hogy sportolás előtt fél órával elfogyasszunk valami könnyű ételt vagy egy kis nassolnivalót. Sokan azért érzik magukat farkaséhesnek az edzés után, mert előzőleg nem biztosítottak elegendő energiát a testnek az edzéshez, így azt követően, amikor az adrenalinszint kicsit kezd csökkenni, jelentkezik a súlyos éhségérzet. Fontos, hogy valódi, energiát adó ételeket fogyasszunk edzés előtt, ne csak üres kalóriákat. A mozgás utáni étkezés pedig azért fontos, mert az edzést követően még legalább 2 órán át tart a fokozottabb zsírégetés, az izmok épülése. Ilyenkor olyan ételeket kell fogyasztani mozgás után fél vagy maximum két órával, amelyek tovább segítik az izmok épülését és tovább serkentik az anyagcsere-folyamatokat.

 

Kalóriatitkok

Érdemes az edzés után elfogyasztott ételnek a kalóriamennyiségét az edzés intenzitásához, az elégetett kalóriákhoz igazítani. Az optimális az lenne, ha az elégetett kalóriáknak az 50 százaléka lenne az elfogyasztott étel kalóriatartalma. Vagyis, ha mondjuk egyórás edzéssel sikerül elégetnünk 600 kalóriát, akkor mozgás után fél órával egy 300 kalória értékű snacket vagy könnyű ételt ehetünk.

 

Ideális lehetőségek edzés előtti vagy utáni kisebb nassokra

  • Egy szelet teljes kiőrlésű kenyér egy szelet zsírszegény sajttal
  • Egy adag szárított gyümölcs, félmaroknyi mandula
  • Sovány sajt egy darab gyümölccsel (lehet alma vagy banán, körte vagy ananász)
  • 2 dl natúr joghurt egy darab vagy egy adag (10 dkg) gyümölccsel
  • Frissen facsart gyümölcslé 4 dkg sovány sajttal
  • Gyümölcsös smoothie
  • Puffasztott búzaszelet sovány sajtkrémmel
  • Egy szelet teljes kiőrlésű pirítós lágy tojással

Változatok edzés utáni nagyobb étkezésekre (ebéd-, illetve vacsoralehetőségek)

  • Zöldséges omlett 2 tojásból, gombából, póréhagymából vagy brokkoliból (jó választás még a spenót) egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal (kb. 300 kcal)
  • Egy szelet teljes kiőrlésű kenyér pulykahússal vagy csirkehússal, zöldségekkel
  • Két tükörtojás egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal, paradicsommal, paprikával
  • Csirkemellfilé párolt zöldségekkel
  • Tofu sült zöldségekkel
  • Teljes kiőrlésű gabonapehely 2 dl sovány tejjel

 

A TÚLSÚLYOS MACSKA, AKI NAGYON GYŰLÖLI AZ EDZÉST – VIDEÓ

GYAKORLATOK, AMIKET MINDEN EDZÉSEN VÉGEZZEN EL! – 1. RÉSZ

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.
Hasznos gyógynövény: Így használd a pitypangot a diétádhoz
Kevesen tudják, hogy a mezők egyszerű kis virága, a gyermekláncfű ehető növény. Pedig érdemes közelebbről is megismernünk, mert méregtelenítő hatásának köszönhetően rengeteg bajtól megszabadíthat.
Szeretnél igazán hatékonyan edzeni? Ezekre a szabályokra figyelj!
Akár régi, rutinos, akár új edzőtermi látogató vagy, akár gyorsulni, erősödni vagy éppen fogyni szeretnél, a motiváció időnként alábbhagy. Hogy átlendülj a holtponton, vagy, hogy még többet kihozz izzasztó edzéseidből, érdemes pár jó tanácsot megfogadnia. Nem nehéz vagy bonyolult trükkök ezek, azonban jelentősen növelhetik a sportolás hatékonyságát.

Ajánlataink