Hiába próbálkozik, nem mozdul a mérleg nyelve? Úgy érzi, mindent megtesz, de mégsem sikerül fogynia? A súlygyarapodás hátterében néha olyan okok állnak, amelyekre nem is gondolna...

Segítség, nem megy a fogyókúra! Mit rontok el?

 

fogyókúra

Fotó: Shutterstock

Nem alszik eleget

Az alváshiány számos kellemetlen egészségügyi következménnyel, köztük elhízással is járhat. Hogy miért? A legegyszerűbb magyarázat szerint, ha több időt tölt ébren, többet is eszik az ember. Különösen akkor, ha az ébrenlét aktív, hiszen akkor a kalóriafogyasztás is magasabb. Az alváshiány ráadásul megzavarja a cirkadiánritmust, ami felboríthatja a hormon- és anyagcsere-folyamatokat. Megnő a ghrelinszintje, amit éhséghormonként is emlegetnek, és csökken a leptin, a jóllakottságért felelős hormon mennyisége. Az agy képtelen normálisan beosztani az energiát biztosító anyagokat, nem tudja felmérni a szükségleteket, ezért aztán nincs más megoldás, csak a túlevés. Ennek pedig egyenes következménye a fogyókúra sikertelensége.

DF-tipp:

Alakítson ki olyan napi ritmust, amelyben mindig ugyanabban az időpontban fekszik le és kel fel! Két órával lefekvés előtt kapcsolja ki az elektronikus eszközöket – tévé, telefon, számítógép stb. –, és a délutáni óráktól már ne fogyasszon koffeintartalmú italokat.

Túl sok a stressz

A stresszhormon, azaz a kortizol megvédi a szervezetet veszély esetén, így a magas kortizolszint rövid ideig hasznos, életmentő, ám a krónikus stressz már inkább veszélyezteti az egészséget, ráadásul súlygyarapodáshoz vezethet (ilyenkor ráadásul nagyon nehéz betartani a fogyókúra egyik legfontosabb szabályát, a kiegyensúlyozott táplálkozást). A test ugyanis vészhelyzetként éli meg a stressz állapotát, és raktározni kezd. Ráadásul a kortizol is hatással van a cirkadiánritmusra, tartósan magas szintje elhízáshoz vezethet.

DF-tipp:

Csökkentse tudatosan a stresszt! Sajátítson el stresszoldó technikákat – meditáció, légzőgyakorlatok stb. –, de a jóga, a rendszeres sport, a szabadidő kellemes eltöltése is jelentősen csökkenti a feszültséget.

 

Tápanyaghiányban szenved

Alacsony magnézium- vagy vasszint, a D-vitamin hiánya gyengítheti az immunrendszert, megzavarhatja az anyagcsere-folyamatokat, csökkentheti az energiaszintet. Ilyen esetekben könnyűnek tűnik az energiahiányt koffeinnel, édességekkel pótolni…

DF-tipp:

Nem csak a fogyókúra miatt fontos odafigyelnie az étrendjére, hanem az egészségmegőrzés miatt is! A vas szintjét például vörös hússal, spenóttal növelheti, a magnéziumot olajos magvak fogyasztásával pótolhatja, a D-vitamint pedig állati eredetű tejtermékekkel, zabpehellyel, halakkal, tojássárgájával, borjú- és marhahússal. Ha szükséges, pótolja a hiányzó vitaminokat és ásványi anyagokat étrend-kiegészítő készítményekkel.

 

Telnek az évek…

Sajnos az öregedés elkerülhetetlen folyamat, amely kihat az anyagcsere működésére is. Negyven felett egyszerűen több edzésre és kevesebb bevitt kalóriára van szükség ahhoz, hogy az anyagcsere ugyanúgy működjön, mint korábban. Néhány tanulmány azt mutatja, hogy az évek előrehaladtával a rendszeres testmozgás fontosabb szerephez jut az optimális testsúly megőrzésében, mint az étrend. (Az öregedés során ugyanis a test izmot veszít, és minél kevesebb az izom, annál lassúbb az anyagcsere. Az öregedés és az izomvesztés súlygyarapodáshoz vezethet mind a zsírtömeg növekedése, mind pedig a szervezet által pihenés közben elégetett kalóriák csökkenésével.)

DF-tipp:

Fontos a rendszeres testedzés. Ne idegenkedjen a súlyzós edzésektől sem, hetente legalább egyszer célszerű ilyen edzésformát választani. Fogyasszon sok gyümölcsöt és zöldséget, teljes kiőrlésű lisztből készült pékárukat, tésztákat, és ügyeljen a megfelelő mennyiségű folyadékfogyasztásra.

Mozgásszervi panaszai vannak

Számos izom, ízületi, csontrendszeri elváltozás – térd-, csípő- vagy sarokfájdalom, csont-ízületi gyulladás – következménye lehet a túlsúly, hiszen a fájdalom miatt egyre kevésbé aktív az ember. Az inaktív életmód viszont súlygyarapodáshoz vezet…

DF-tipp:

Őrizze meg aktivitását mozgásszervi panaszok esetén is. Válasszon kímélő mozgásformákat, mint a gerinctorna, a pilates, a jóga könnyebb változatai. Ha szükséges, kérje szakember segítségét: gyógytornával, különféle kezelésekkel csökkenthetők a panaszok.

Főszerepben: a vacsora

Az étkezések időpontja fontos kérdés a diétázók körében. Sok táplálkozási szakértő vizsgálja, hogy az időzítés hogyan kapcsolódik a súlygyarapodáshoz, illetve a fogyáshoz. A legfrissebb eredmények szerint a késő esti evés nem olyan ártalmas, mint eddig gondolták. Nagyobb probléma, ha valaki egy aktív periódus – ez lehet munkanap vagy hétvége – után az esti evésre helyezi a hangsúlyt. Úgy látják, hogy azok, akiknek a fő étkezése a vacsora, ugyanannyi kalóriabevitel mellett többet híznak, mint azok, akik a reggelire vagy az ebédre koncentrálnak.

DF-tipp:

Figyeljen arra, hogy az étrendje mindig megfelelő arányban tartalmazzon szénhidrátokat, fehérjéket, egészséges zsírokat. Így elkerülheti az éhségérzet kialakulását akkor is, ha vacsorára már csak kevés szénhidrátot fogyaszt.

 

Nem figyel magára

Sokan nem is gondolnák, de a napi rutinban, az életmódban bekövetkező változások is jelentősen befolyásolhatják a testsúlyt, a fogyókúra sikerét. A munkavégzés, a munkakörnyezet megváltozása, ami miatt kevesebbet kell gyalogolni; rendszeressé váló sütizések, kávézások a barátokkal; egy-egy pohár sör elfogyasztása pihenésképp stb. szinte észrevétlenül pluszkilókhoz vezethet.

DF-tipp:

Vezessen táplálkozási naplót, amelyben nemcsak az elfogyasztott ételeket és italokat jegyzi fel, hanem az aktivitását is. Meg fog lepődni, mennyi pluszkalóriát juttat be a szervezetébe – és hogy milyen keveset mozog.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!
Vaníliás keto keksz, készítsd el otthon gyorsan
Az elmúlt években nagy népszerűségre tett szert a magas zsírbevitellel operáló ketogén diéta. Lássunk most egy remek desszertet, mely ezt az elvet követi és pillanatok alatt el is készül.

Ajánlataink