A legtöbben az alakunk megőrzésére gondolva utasítjuk vissza a fánkot vagy a pizzát. Pedig a megfelelő táplálkozással a gyulladások, a krónikus betegségek ellen is küzdhetünk!

Gyulladáscsökkentő ételek a krónikus betegségek ellen

A gyulladás szó hallatán sokan valamiféle negatív dologra asszociálunk, betegségre, fájdalomra, legyengült szervezetre. Pedig a gyulladás normál esetben „jó” dolog, a gyógyulás jele: így reagál az immunrendszer egy fertőzésre, sérülésre. Annak ellenére tehát, hogy fájdalommal jár, a gyulladás alapvetően egyáltalán nem rossz, hiszen a szervezet önmaga gyógyításába kezd. A gond igazából akkor kezdődik, ha mindez krónikussá válik. Amennyiben a testünk folyamatosan gyulladásos állapotban van, az nemcsak a közérzetünkre van negatív hatással, de súlyos megbetegedésekhez is vezethet. Ilyen esetek megelőzésében segíthetnek a gyulladáscsökkentő ételek.

A krónikus gyulladás sokféle problémához vezethet

Ha a szervezet állandó gyulladásos állapottal küzd, az sokféle problémát okozhat. Jobb esetben „csak” állandóan fáradtnak, kimerültnek érezzük magunkat, hát- és derékfájással küzdünk, és megsínyli a bőrünk, a hajunk is ezt az állapotot. Rosszabb esetben azonban kialakulhat reuma, szív- és érrendszeri betegségek, diabétesz, bélrendszeri megbetegedések, sőt még asztma is. A krónikus gyulladás kialakulásához nem kell nagy sérüléseket szenvedni, elég hozzá a nem megfelelő életmód, a helytelen táplálkozás, a stressz.

 

Milyen élelmiszerek okozhatják?

A nem megfelelő táplálkozás sajnos sokunkra érvényes. Hogy pontosan mely ételek okozhatnak gyulladást, abban nincs mindig egyetértés az orvosok, dietetikusok között. Vita tárgyát képezik például a tejtermékek, a koffein – természetes, hogy a szervezet reakciója egyénenként változik bizonyos élelmiszerekre. Hosszú a listája azonban azoknak az ételeknek, amelyek biztosan gondot okoznak a szervezetben. Ezen a listán sajnos csupa olyan élelmiszer szerepel, amelyet a fejlett, nyugati világban a legtöbben igen gyakran fogyasztunk. Gyulladást okozhat a rengeteg feldolgozott élelmiszer, a fehér lisztből készült cukorbomba pékáru, a sok-sok vörös hús, a telített zsírokban gazdag gyorsételek, a csipszek és a sült krumpli, valamint a finomított cukrokban gazdag ételek. A jó hír viszont, a gyulladáscsökkentő ételek fogyasztásával, a megfelelő étrenddel sokat segíthetünk a szervezetünknek, hogy megküzdjön a gyulladással!

 

Kell a víz!

Figyeljünk a megfelelő folyadékbevitelre is! Nem mindegy az sem, hogy mit iszunk: a cukros szénsavas üdítők és az alkohol minél kisebb szerepet kapjanak az életünkben. Igyunk sok-sok vizet, gyógyteát, és az étkezéseinknek legyen része a leves.

 

Gyulladáscsökkentő ételek

Mit tartalmaz a gyulladáscsökkentő diéta? Valójában nem is diéta ez, inkább étrend, csupa-csupa olyan élelmiszerrel, alapanyaggal, amelyek gyakori fogyasztását egyébként is gyakran ajánljuk. Gyümölcsök, zöldségek, olívaolaj és -bogyó, teljes kiőrlésű gabonafélék és magvak, olajos halak, avokádó, fermentált ételek, chiamag, különféle zöldfűszerek és gyógynövények. Alapvetően a mediterrán étrend az, ami leginkább segít a gyulladások csökkentésében – akik e szerint étkeznek, nemcsak vékonyabbak, de egészségesebbek, mentálisan frissebbek is. „Mellékhatás” lehet az egészséges bőr, köröm és haj, a megfelelő emésztés, a növekvő fizikai aktivitás.

 

Így csempészd be az étrendedbe!

Miként illeszthetők be az étrendünkbe a gyulladáscsökkentő ételek? Reggelire például együnk zabkását (ne a boltban kapható, instant változatot, inkább főzzük meg magunk a natúr zabot), natúr joghurtot, banánt és bogyós gyümölcsöket. Nassként jöhetnek két étkezés között citrusfélék vagy alma, kevés étcsoki, különböző magvak, diófélék, mártogatósok, például hummusz. Fontos, hogy a főétkezéseink során sok zöldség kerüljön a tányérra, például cékla, paradicsom, leveles zöldségek, olívabogyó. Húsként jöhetnek a halak, a sovány fehér húsok. A köret részét képezheti a barna rizs, a kuszkusz. Ne feledkezzünk meg a dresszingről sem, ami lehet olívaolaj alapú vagy joghurtos.

 

Életmódváltás

A megfelelő étkezés sajnos nem elegendő. Krónikus gyulladást okozhat a mozgásszegény és stresszes életmód. Persze nem olyan egyszerű minden stresszforrást kiiktatni az életünkből, de a sport segíthet. Hetente legalább kétszer-háromszor mozogjunk, végezzünk kardioedzéseket, sétáljunk nagyokat, kocogjunk, ússzunk, bringázzunk vagy túrázzunk.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Diétás húsvéti csokitojás eperhabbal: könnyed élvezet édes pillanatokra
Fedezd fel a diétás húsvéti csokitojás eperhabbal receptjét! Könnyed, finom édesség, ami nem terheli a diétádat, mégis ínycsiklandó élményt nyújt a húsvéti ünnepekre.
Önreflexió: Mi az a tükörgyakorlat?
Mikor volt utoljára, hogy úgy igazán, ítélkezésmentesen belenéztél a tükörbe, és végig szemlélted azt a személyt, aki visszaköszön róla? Hetekkel, hónapokkal ezelőtt, netán még soha? Pedig ennek a rutinnak akár az életedet megváltoztató hatása is lehet.
5 titok, amit a kifutók modelljei sosem mondanak el – most kiszivárgott
A Victoria’s Secret exmodellje elárulta, mely napi szokások segítették a tökéletes alak és bőr megőrzésében.
Különleges cukor- és lisztmentes aranygaluska
Ez az aranygaluska recept különlegessége, hogy hagyományos cukor és fehérliszt nélkül készül, helyette természetes édességet adó sültalmakrémmel.
Óvatosan a vásárlással, ezek a ruhák megbetegítenek!
Ruhavásárláskor valószínűleg te is elsősorban arra figyelsz, hogy az adott darab jól nézzen ki, és kényelmes legyen. De gondoltál már arra, hogy milyen hatással van az egészségedre?
Rejtett kalóriák: mutatjuk, miért nem indul el a fogyásod
Ha fogyni szeretnél, érdemes odafigyelned azokra a rejtett kalóriákra, amelyek észrevétlenül hátráltathatják a céljaid elérését. Olyan ételek és italok is akadályozhatják a fogyást, amelyeket sokan egészségesnek gondolnak.
A lapos has titka: 7 napos mintaétrend, ami segít a fogyásban
Lehet, hogy te is szeretnél megszabadulni néhány pluszkilótól, vagy esetleg lapos hasra vágysz. A jó hír, hogy néhány hét alatt, megfelelő mozgással és étrenddel látványos eredményeket érhetsz el.
Szilvia fél év alatt húsz kilót fogyott
Nagyné Soltész Szilvia életében a gyerekkori évekhez hasonlóan, 40 felett is kulcsfontosságú lett a rendszeres sport és az egészséges fogyás. Amellett, hogy fitten tartja, a csoportos edzéseken tudja leginkább kiengedni a gőzt…

Ajánlataink