A koffeinfogyasztás számos kultúrában fontos helyet foglal el, nincs ez másként nálunk sem, gondoljunk csak teázási, kávézási rituáléinkra. A koffein káros hatásairól egyre többször hallani, de mértékkel fogyasztva nem kell félteni az egészségünket. Mivel több olyan termék is tartalmaz koffeint, amelyről nem is gondolnák, figyeljen a napi koffeinbevitelre.

Koffein-kisokos

A legismertebb drog

A koffein tulajdonképpen nem más, mint a világon a legszélesebb körben használt „drog”, hiszen naponta több millióan fogyasztják valamilyen formában. Természetes állapotában a kávé és kakaóbabok, a tealevelek, a guarana bogyók és a kóladió tartalmazza. Az élelmiszer- és gyógyszeripar ezeket használja fel.

Felpörget és élénkít

A koffein az elfogyasztást követően 30-45 perccel bejut a véráramba, szétoszlik, három órán belül lebomlik és a vizelettel ki is választódik. A koffein blokkolja az idegszövetet – beleértve az agy egyes receptorait is –, így tartva fenn az éber állapotot. ezért képes a koffein fokozni a szellemi és a fizikai erőfeszítést, illetve az agyi adenozinreceptorok gátlása a felelős a vérerek összehúzódásáért is, ami enyhíti a fejfájást. Serkenti a kortizol és az adrenalin felszabadulását, aminek következtében emelkedik a vérnyomás és a pulzusszám. Növeli a gyomorsavtermelést, gyorsítja az anyagcserét, vízhajtó, és ellazítja a hörgőket.

Változó koffeinérzékenység

Az emberek koffeinérzékenysége különböző. Valaki már egy csésze kávétól is rosszul van, mások akár 3-4 energiaitalt is legurítanak egy nap. A mérsékelt koffeinfogyasztás napi 130–300 mg-ot jelent, 600 mg-ig a gondolkodás gyorsabb, a test jobb általános koordinációt produkál. Érzékenyebbeknél azonban már ekkora mennyiség is okozhat nyugtalanságot és a finom motoros kontroll zavarát. A koffein-túladagolás álmatlanságot, hányingert, émelygést, szédülést, remegést, gyors légzést okozhat. rendszeres fogyasztással tolerancia fejlődik ki a kellemetlen hatások legtöbbjével szemben és a koffein serkentő tulajdonságai is kevésbé hatnak.

Középpontban az energiaitalok

Az elmúlt hónapokban sokkolta az embereket olyan fiatalok halála, akik nagyobb mennyiségű energiaital elfogyasztása után lettek rosszul. Az energiaitalok azonban nemcsak sok koffeint, hanem még számos más élénkítő hatású anyagot tartalmaznak. Ezenkívül ezeket az italokat a fiatalok olyan szituációkban fogyasztják, amelyek a szívet és az érrendszert amúgy is megviselik: erős fáradtság esetén vagy kombinálva őket alkohollal, esetleg kábítószerrel. Az biztos, hogy az energiaitalok, amelyek növelik a vérnyomást és emelik a pulzust, rendszeresen fogyasztva, korábban nem észlelt szívbetegségek erősödését is okozhatják.

Tények és tévhitek a koffeinről

„A koffein hosszú távú fogyasztása árt az egészségnek”

Hamis. Ezt a mítoszt főleg a dohányzók egészségi állapotáról készült felmérések éltetik. A dohányosok ugyanis általában több koffeint (kávét) fogyasztanak, és gyakrabban szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben, depresszióban. Ennek azonban a nikotin az oka, és nem a koffein!

„A koffein fokozza a sport teljesítményt”

Igaz. A koffein növeli a kifejthető erőt és a hasznosítható energiamennyiséget. Stimuláló hatása növeli a koncentrációt és az energiaszintet, ami különösen edzés előtt fontos.

„A koffein megváltoztatja a test kémiáját”

Igaz. A koffein egy természetes stimuláns, hatására nő az adrenalinszint. A dopamin szintjét is növeli, ami kedvező hatással van a hangulatunkra, közérzetünkre.

„Magas vérnyomást okoz”

Hamis. Nem bizonyított, hogy a szokásos mennyiség fogyasztásának ilyen hatása lenne.

„A koffein csontritkulást okoz”

Hamis. A koffein fokozza a kalcium kiürülését a szervezetből, ezért terjedhetett el az a nézet, miszerint a túlzott kávéfogyasztás növelheti a csontritkulás kockázatát. Bár a menopauzán átesett nőknek érdemes figyelni a kockázati tényezőkre, ez jelen esetben elhanyagolható, illetve megfelelő táplálkozással könnyen ellensúlyozható.

Így befolyásolja az étkezés a fejfájást

Hízókúra – Ha gondot okoz a soványság

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Ez a legjobb őszi vacsora, ha le akarsz dobni pár kilót
A francia hagymalevesek ízvilágát varázsolhatod az asztalra ezzel a recepttel. Olcsó, egyszerű és nagyon finom! A fűszeres, krémes mártásban sült cukkinispagetti méltán lehet az ősz egyik legkedveltebb vacsorája nálad is!
Így kerüld el az őszi depressziót, ez a legjobb trükk
Ahogy a nyári napok véget érnek és beköszönt az ősz, szinte törvényszerű, hogy sokkal rosszabb lesz a kedvünk. De miért? És mit tegyünk ellene?
Íme a nagy bőrtípus teszt! Mutatjuk, hogy kell ápolni az arcod
A legtöbben nem vagyunk pontosan tisztában azzal, hogy milyen is a bőrtípusunk, így gyakran nem is olyan termékeket használunk, amelyek nekünk valók. Épp ezért érdemes ennek utánajárni!
Mennyei cukormentes csokitorta őszre
Azt hitted, hogy ha fogyókúrázol, a csokoládé szigorúan tilos? Pedig nem, ha étcsokiról van szó! Építsd bele a diétádba, mutatjuk, miért!
Tésztát és pizzát esznek egész nap, mégsem híznak: íme az olasz titok
Az olaszok híresek arról, hogy imádják a konyhájukat, és aki járt már Itáliában, pontosan tudja, hogy miért: finom ízek, minőségi alapanyagok, és az ember csak utólag gondolkodik el azon, vajon ennyi tészta után hogyhogy nincsenek tele az olasz utcák túlsúlyos emberekkel.
Főtt tojás vagy lágy tojás? Melyik az egészségesebb?
A hatékony diéta titka a fehérjében és tápanyagokban dús reggeli, hiszen így egészen délig nem leszel újra éhes, így a délelőtti nassolás kimarad a napi menüből.
Nem mindegy, miből főzöl: lisztválasztó kisokos
A liszt egy fontos alapanyag, amelyet sokféle étel elkészítéséhez használunk. Egyes fajták azonban egészségesebbek, mint mások. Honnan tudjuk, hogy melyiket válasszuk? Mutatjuk!
Roppanó falatok, kirobbanó ízek: Őszi vitaminsaláták
Az őszi elején még mindig vágyunk a friss, nyári ízekre, ezrét érdemes minden étkezésünket kiegészíteni egy finom idénysalátával. Ezekkel nem csak az ételeinket dobjuk fel, de a szervezetünket is feltöltjük vitaminokkal.

Ajánlataink