Zsírégető ételek, zsírégető kapszulák, zsírégető edzések, zsírégetés mindenhol – de vajon tényleg érhetünk el velük eredményt? Egyáltalán: mi is az a zsírégetés? Balogh Zsolt személyi edző, sporttáplálkozási és táplálékkiegészítési tanácsadó válaszol.

Tények a zsírégetésről – nem az éhezés a megoldás!

A zsírégetés biológiai háttere

A zsírsejtek mindig megtalálhatók a szervezetben, soha nem tűnnek el, számuk nagyjából 8-9 éves korra stabilizálódik – ezért is fontos már gyerekkorban figyelni az egészséges étkezésre. A sejtek térfogata felnőttkorban éri el végleges formáját. Jelentős testsúlygyarapodás esetén nem csak a térfogatuk tud megnőni, de a számuk is megsokszorozódhat, ami azért is veszélyes, mert fogyás útján sem csökkenthetők – maximum összezsugorodnak a zsír, a triglicerid felszabadulása útján.

 

Hogy szabadulnak fel a zsírok?

Ahhoz, hogy összezsugorodjanak a sejtek, fel kell szabadítanunk a trigliceridraktárainkat.

– A zsír hormonok és enzimek segítségével szabadul fel, és szabad zsírsavak formájában arra a területre szállítódik, ahol energiára van szükség – állítja a szakértő, aki szerint ez a folyamat a kalóriabevitel csökkentésével és a megfelelő mozgásformával érhető el.

 

Koplalással nem lehet

Sokan a fogyás könnyebbnek tűnő útját választják, vagyis az éhezést. Szakértőnk szerint amellett, hogy ez a módszer veszélyes, egyáltalán nem célravezető.

– Azzal, hogy nem viszünk be elegendő mennyiségű és minőségű táplálékot a szervezetünkbe, a vitaminok mellett olyan enzimektől is megfosztjuk a testünket, amelyek kulcsszerepet játszanak a trigliceridek felszabadításában. Vagyis étel nélkül nem vesztünk zsírt.

Az alap-kalóriaigény, amely ahhoz szükséges, hogy verjen a szívünk, tudjunk lélegezni, gondolkozni, járni és dolgozni, mindenképp megvan. Hogy ez hány kcal-t jelent, azt több módszerrel is kiszámolhatjuk.

 

Diétamatek: kalóriaszámlálás kezdőknek

 

Az a fránya genetika

Mindannyian ismerünk legalább egyvalakit a környezetünkben, aki többlettestsúlyát a rossz génekre fogja, pedig szakértőnk szerint kevés közük van ehhez. – A genetika csak kismértékben befolyásolja azt, hogy ki mennyire lesz túlsúlyos. Persze azt meghatározza, hogy hány zsírsejtünk fejlődik ki, de azokat már mi töltjük meg a felesleges zsírokkal. Ez is leginkább fejben dől el, elhatározás és kemény munka kell az eredményességhez.”

 

Nem minden zsírégetés, ami kardió!

Szakértőnk is sokszor fut bele abba a tévhitbe, miszerint a hosszan tartó, alacsony vagy közepes intenzitású kardió a legjobb zsírégető módszer.

– A hosszú, alacsony intenzitású kardiós edzés, mint mondjuk a kocogás, elsődleges funkciója az állóképesség fejlesztése, valamint az edzés utáni regenerálódás – magyarázza Balogh Zsolt.

 

Jelszó: rövid és intenzív

Zsírégetés céljából az intervall edzés viszi a pálmát, vagyis a rövid munka- és nyugalmi szakaszok váltakozása.

– A High Intensity Intervall Tréning (HIIT) alatt a magas intenzitású szakaszok váltakoznak a pihenőszakaszokkal. Előnye, hogy nem kell tartanunk izomtömegvesztéstől, és hogy 2030 perc alatt is eredményes edzést végezhetünk.

 

Kevesebb szénhidrát, kevesebb zsír

Az egyoldalú vagy a szénhidrátmentes diéták csak rövid távon eredményeznek némi fogyást, és akkor is félő, hogy a helytelen táplálkozás alatt nem zsírt, hanem izmot vesztünk. Az viszont tény, hogy ha csökkentjük a napi szénhidrátadagunkat, megindulhat a zsírvesztés. Edzés közben a szervezetünk legelőször a kéznél lévő szénhidrátokat fogja felhasználni, ha azok elfogytak, akkor az izomzatból nyerhető szénhidrátokhoz nyúl, és csak ezek után kerül sor a valódi zsírégetésre. Ahhoz viszont, hogy ne izomból fogyjunk, a szénhidrátok csökkentése mellett növelnünk kell a fehérjebevitelt is.

 

EZ IS ÉRDEKELHET:

 

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

A legjobb tippek, hogy nyárra tökéletes formában légy
Kedvetlennek és állandóan kimerültnek érzed magad? Lehet, hogy te sem tudod leküzdeni a hosszú téli hónapok után jelentkező tavaszi fáradtságot.
Íme a legdurvább okok, amiért nem tudsz lefogyni
Salátát eszel salátával, megvonod magadtól a finom falatokat, még némi sportra is ráveszed magad, a mérleg mégsem mozdul. Vagy ha igen, akkor is csak felfelé. Mit csinálhatsz rosszul? El sem hiszed, milyen apróságokon múlhat a fogyókúra sikere.
Bazsalikom, a fűszerek királya
A bazsalikom egyike a legkedveltebb és legnagyobb becsben tartott fűszernövényeknek, ami nem is csoda, mert aromája egyedülálló és nagyon különleges növény. Sokszor emlegetik együtt a rozmaringgal: „a bazsalikom a fűszerek királya”, a „rozmaring a fűszerek királynője”.
3 egyszerű diétás vacsora, ami hús nélkül is remek
Régóta bizonyított tény, hogy azoknál, akik kerülik a húsfogyasztást, vagy legalább csökkentik annak mennyiségét, azoknál bizonyos betegségek ritkábban fordulnak elő.
Puffad a hasad? Segítünk kideríteni az okát!
Mindenki lapos hasra vágyik. És sokan igencsak kitartóak, ha áramvonalas testről van szó. Mégis, vannak helyzetek, amikor minden igyekezet dacára a has puffadt, feszes, még behúzni is képtelenség. Mi lehet az oka?
Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.

Ajánlataink