A koffeinfogyasztás számos kultúrában fontos helyet foglal el, nincs ez másként nálunk sem, gondoljunk csak teázási, kávézási rituáléinkra. A koffein káros hatásairól egyre többször hallani, de mértékkel fogyasztva nem kell félteni az egészségünket. Mivel több olyan termék is tartalmaz koffeint, amelyről nem is gondolnák, figyeljen a napi koffeinbevitelre.

Koffein-kisokos

A legismertebb drog

A koffein tulajdonképpen nem más, mint a világon a legszélesebb körben használt „drog”, hiszen naponta több millióan fogyasztják valamilyen formában. Természetes állapotában a kávé és kakaóbabok, a tealevelek, a guarana bogyók és a kóladió tartalmazza. Az élelmiszer- és gyógyszeripar ezeket használja fel.

Felpörget és élénkít

A koffein az elfogyasztást követően 30-45 perccel bejut a véráramba, szétoszlik, három órán belül lebomlik és a vizelettel ki is választódik. A koffein blokkolja az idegszövetet – beleértve az agy egyes receptorait is –, így tartva fenn az éber állapotot. ezért képes a koffein fokozni a szellemi és a fizikai erőfeszítést, illetve az agyi adenozinreceptorok gátlása a felelős a vérerek összehúzódásáért is, ami enyhíti a fejfájást. Serkenti a kortizol és az adrenalin felszabadulását, aminek következtében emelkedik a vérnyomás és a pulzusszám. Növeli a gyomorsavtermelést, gyorsítja az anyagcserét, vízhajtó, és ellazítja a hörgőket.

Változó koffeinérzékenység

Az emberek koffeinérzékenysége különböző. Valaki már egy csésze kávétól is rosszul van, mások akár 3-4 energiaitalt is legurítanak egy nap. A mérsékelt koffeinfogyasztás napi 130–300 mg-ot jelent, 600 mg-ig a gondolkodás gyorsabb, a test jobb általános koordinációt produkál. Érzékenyebbeknél azonban már ekkora mennyiség is okozhat nyugtalanságot és a finom motoros kontroll zavarát. A koffein-túladagolás álmatlanságot, hányingert, émelygést, szédülést, remegést, gyors légzést okozhat. rendszeres fogyasztással tolerancia fejlődik ki a kellemetlen hatások legtöbbjével szemben és a koffein serkentő tulajdonságai is kevésbé hatnak.

Középpontban az energiaitalok

Az elmúlt hónapokban sokkolta az embereket olyan fiatalok halála, akik nagyobb mennyiségű energiaital elfogyasztása után lettek rosszul. Az energiaitalok azonban nemcsak sok koffeint, hanem még számos más élénkítő hatású anyagot tartalmaznak. Ezenkívül ezeket az italokat a fiatalok olyan szituációkban fogyasztják, amelyek a szívet és az érrendszert amúgy is megviselik: erős fáradtság esetén vagy kombinálva őket alkohollal, esetleg kábítószerrel. Az biztos, hogy az energiaitalok, amelyek növelik a vérnyomást és emelik a pulzust, rendszeresen fogyasztva, korábban nem észlelt szívbetegségek erősödését is okozhatják.

Tények és tévhitek a koffeinről

„A koffein hosszú távú fogyasztása árt az egészségnek”

Hamis. Ezt a mítoszt főleg a dohányzók egészségi állapotáról készült felmérések éltetik. A dohányosok ugyanis általában több koffeint (kávét) fogyasztanak, és gyakrabban szenvednek szív- és érrendszeri betegségekben, depresszióban. Ennek azonban a nikotin az oka, és nem a koffein!

„A koffein fokozza a sport teljesítményt”

Igaz. A koffein növeli a kifejthető erőt és a hasznosítható energiamennyiséget. Stimuláló hatása növeli a koncentrációt és az energiaszintet, ami különösen edzés előtt fontos.

„A koffein megváltoztatja a test kémiáját”

Igaz. A koffein egy természetes stimuláns, hatására nő az adrenalinszint. A dopamin szintjét is növeli, ami kedvező hatással van a hangulatunkra, közérzetünkre.

„Magas vérnyomást okoz”

Hamis. Nem bizonyított, hogy a szokásos mennyiség fogyasztásának ilyen hatása lenne.

„A koffein csontritkulást okoz”

Hamis. A koffein fokozza a kalcium kiürülését a szervezetből, ezért terjedhetett el az a nézet, miszerint a túlzott kávéfogyasztás növelheti a csontritkulás kockázatát. Bár a menopauzán átesett nőknek érdemes figyelni a kockázati tényezőkre, ez jelen esetben elhanyagolható, illetve megfelelő táplálkozással könnyen ellensúlyozható.

Így befolyásolja az étkezés a fejfájást

Hízókúra – Ha gondot okoz a soványság

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Egy hetes diéta eperrel: itt a pontos program
A május minden évben az eperről szól: gyakorlatilag alig akad olyan, aki nem szereti ezt a csodálatos, zamatos gyümölcsöt. Nemcsak finom íze, de az egészségre gyakorolt jótékony hatásai miatt is érdemes pár napos eperdiétát tartani. Alább egyhetes menüt ajánlunk, középpontban a szuper bogyós gyümölccsel.
Mutatjuk, hogy szépít meg a kávé! Most figyelj!
Összegyűjtöttük, mire használhatja szépségápolási rutinjában a kávét, illetve a kávézaccot.
Ezek a gyógynövények segíthetnek, ha allergiás vagy
A pollenszezonnal járó szénanátha hónapokig megkeserítheti az érintettek életét: bedugult, kipirosodott orr, gyakori tüsszögés, viszkető szemek… Számukra jó hír, hogy rengeteg olyan növény van, ami enyhíti a szervezet által adott túlzott reakciókat.
Így eddz, ha városban élsz!
Sok városlakó figyeli irigykedve a zöldövezetben, agglomerációban, vidéken lakókat: ők bezzeg mindennap kirándulhatnak, ha akarnak. Pedig a nagyváros is megannyi lehetőséget rejt, felfedezni valót kínál, szóval túracipőt fel, indulhat az urbánus túra!
Hasizom a konyhából: edd laposra a hasad!
Igaz a fitneszalaptörvény: a kockás izmok a konyhában készülnek. Hiába edzünk gyakran, ha az étkezésünkkel szabotáljuk a végeredményt. Együk okosan laposra a hasunkat!
A tavasz diétás kedvence: csőben sült brokkoli (videó)
Elronthatatlan csőben sült brokkoli, amit muszáj kipróbálni és megkóstolni. Nagyon finom egészséges húsmentes étel a mindennapokra.
Durva! Ezért jó, ha sokkal több epret eszel!
Ha eddig még nem voltunk rajongói ennek a pirosló finomságnak, akkor itt az ideje, hogy azzá váljunk! Nemcsak lédús, nyárias és isteni finom, de valóságos szuperélelmiszer is.
Egészséges vagy felejtős a szója? Ezt tudnod kell!
A szója sokáig nem hiányozhatott az egészséges életmódot követők étrendjéből. Az utóbbi években azonban egyre többször jelentek meg olyan hírek, tanulmányok, amelyek cáfolták a szója egészségre gyakorolt jótékony hatásait.

Ajánlataink