Azt szinte mindenki tudja, hogy a testépítők, bokszolók, egyéb profi sportolók mindig alaposan megtervezik, mit esznek a nap folyamán, mit fogyasztanak edzések előtt vagy után. Számukra ez természetes, az életük része. De mi a helyzet a hétköznapi emberekkel, akik kedvtelésből vagy az egészségük megőrzése érdekében sportolnak hetente többször 30–60 percet?

Tudod pontosan, mit érdemes enni mozgás előtt és után?

Számodra sem mindegy, hogyan fejezed be az edzést, eszel-e előtte, hogy több energiád legyen vagy gondolsz-e arra, hogy mozgás után enni is kellene valamit. Az edzés intenzitása, hossza, típusa mind meghatározó lehet abban, mit egyél vagy igyál mozgás előtt és után.

Ne csak egyél, igyál is!

Pontosabban, edzés előtt és alatt elsősorban igyál. Átlagosan 4-5 dl folyadékot érdemes elfogyasztani edzés közben, ez a mennyiség a kardio típusú mozgásformákra igaz, és fél órára vonatkozik. Már edzés előtt érdemes elfogyasztani 2-3 dl tiszta vizet. Érdemes a kardio típusú edzés előtt és után is megmérni a testsúlyt. Edzés végén igyál meg annyi deciliternyi vizet, amennyit az edzés elején mért súlyhoz képest veszítettél. Így biztos lehetsz abban, hogy nem fenyeget a kiszáradás veszélye. A dehidratációt sokszor nem is érezzük, mivel a mozgás okozta eufória elnyomja a szomjúságot.

Fontos az időzítés

Fontos, hogy sportolás előtt fél órával egyél valami könnyű ételt vagy egy kis nassolnivalót. Sokan azért érzik magukat farkaséhesnek az edzés után, mert előzőleg nem biztosítottak elegendő energiát a testnek az edzéshez, így azt követően, amikor az adrenalinszint kicsit kezd csökkenni, jelentkezik a súlyos éhségérzet. Fontos, hogy valódi, energiát adó ételeket fogyassz edzés előtt, ne csak üres kalóriákat. A mozgás utáni étkezés pedig azért fontos, mert az edzést követően még legalább 2 órán át tart a fokozottabb zsírégetés, az izmok épülése. Ilyenkor olyan ételeket kell mozgás után fél vagy maximum két órával választani, amelyek tovább segítik az izmok épülését és tovább serkentik az anyagcsere-folyamatokat.

Ideális lehetőségek edzés előtti vagy utáni kisebb nassokra

– Egy szelet teljes kiőrlésű kenyér egy szelet zsírszegény sajttal
– Egy adag szárított gyümölcs, félmaroknyi mandula
– Sovány sajt egy darab gyümölccsel (lehet alma vagy banán, körte vagy ananász)
– 2 dl natúr joghurt egy darab vagy egy adag (10 dkg) gyümölccsel
– Frissen facsart gyümölcslé 4 dkg sovány sajttal
– Gyümölcsös smoothie
– Egy szelet teljes kiőrlésű pirítós lágy tojással

bogyós gyümölcs, zabpehely, turmix

A gyümölcsös-zabpelyhes turmix tökéletes választás reggelire
Fotó: Shutterstock

Változatok edzés utáni nagyobb étkezésekre (ebéd-, illetve vacsoralehetőségek)

– Zöldséges omlett 2 tojásból, gombából, póréhagymából vagy brokkoliból (jó választás még a spenót) egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal (kb. 300 kcal)
– Egy szelet teljes kiőrlésű kenyér pulykahússal vagy csirkehússal, zöldségekkel
– Két tükörtojás egy szelet teljes kiőrlésű pirítóssal, paradicsommal, paprikával
– Csirkemellfilé párolt zöldségekkel
– Tofu sült zöldségekkel
– Teljes kiőrlésű gabonapehely 2 dl sovány tejjel

EZ IS ÉRDEKELHET

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink