Az egészséges életmódhoz, a karcsúbb alakhoz vezető út nem akadálymentes. Vannak alapelvek, amiket fel kell ismerni és meg kell érteni ahhoz, hogy a változtatást helyesen vigyük végig. Az alábbi programot követve néhány hét alatt elsajátíthatunk egy új életformát.

Életmódváltás 12 egyszerű lépéseben

 

életmódváltás

Az életmódváltás kulcselemei a mértéktartó táplálkozás, a rendszeres testmozgás és a mentális egészségmegőrzés
Fotó: Shutterstock

1. Felejtsd el, hogy az egészséges egyben alacsony kalóriatartalmat is jelent

Számos egészséges élelmiszer létezik, amely jótékony hatással van a szervezetre, de – különösen nagyobb mennyiségben – súlygyarapodáshoz vezet. Ez az életmódváltás egyik fontos szabálya. Ilyen élelmiszer például a szőlő vagy a banán, amelynek a nagyobb mennyiségű, vagy mondjuk estére időzített fogyasztásával jelentős súlytöbbletet lehet összeszedni. Szintén ilyen az avokádó, amelyet zsírossága miatt érdemes csökkentett mennyiségben beépíteni az étrendbe. Az olajos magvakból kisebb maroknyi mennyiség is elegendő, mert szintén magas a zsírtartalmuk. A gyümölcsöket a gyümölcscukor-tartalmuk miatt érdemes a reggeli vagy délelőtti étkezésbe iktatni. Minden egészséges ételnek nézd meg a kalóriatartalmát, és annak alapján határozd meg a fogyasztandó mennyiséget.

 

2. Az életmódváltás titka: bízz a kis lépésekben!

Egy buszmegállóval előbb leszállni, nem használni a liftet, messzebb parkolni és így tovább. Ezernyi apró ötletet ezernyi alkalommal olvashattál, halhattál. Mégis nagyon kevesen hisznek ezek hasznában. Bizony, hajlamosak vagyunk az ilyen apró dolgoknak minimális jelentőséget tulajdonítani, pedig napi 5-10 percnyi plusz séta – busztól, kocsitól, bárhonnan bárhová – napi mínusz 100 kalóriát jelent, amely egy év alatt akár 5 kiló mínuszhoz is vezethet. Innen nézve mégiscsak megéri hinni a kis dolgokban, nem?

 

3. Számolj le a feleslegesen megivott kalóriákkal

Ne higgy a reklámoknak, a gyümölcsös üdítőitalok nem helyettesítik a valódi gyümölcsök fogyasztását, például a dobozos narancslé nem olyan teljes értékű, mint a frissen facsart. Az alacsony kalóriatartalmúnak minősített szénsavas italok pedig nem nulla kalóriájúak. Már napi 1-2 pohárnyi üdítő vagy szénsavas ital akár 300 kalóriával is megnöveli a bevitt energiamennyiséget. Ez pedig észrevétlenül évente akár 3-4-5 pluszkilót jelent. Miközben meggyőződésünk, hogy helyes az életmódunk. Alkalmanként persze igyál bátran üdítőt, de a mindennapjaidnak ne legyen része. A legjobb az ásványvíz, amelyet ízesíthetsz citrommal vagy lime-mal, vagy igyál gyógynövényteákat, zöld teát. Ezeket akár jéggel is készítheted, így természetes üdítőként hatnak.

 

4 Aludj eleget, de ne vidd túlzásba

Az alvás hiánya vagy éppen a túl sok ágyban, párnák közt töltött óra egyaránt negatívan befolyásolhatja a testsúlyt. Optimálisan 7-8 órára van szüksége egy felnőtt szervezetnek a megfelelő regenerálódáshoz. Ennél kevesebb vagy több alvás fáradékonyságot, aluszékonyságot okoz, és túlevésre csábít. Bújj ágyba mindennap egy fél órával korábban, és ébredj is ennyivel hamarabb. A reggeli 25-30 perc nyereséget fordítsd egy ébresztő sétára a környéken. Jobb, mint egy csésze kávé, ráadásul kalóriát is égetsz.

 

5. Ne tiltsd el magad örökre minden kedvencedtől

Az életmódváltás, a diéta, akár tetszik, akár nem, jár bizonyos fokú lemondással, sőt. Ha valóban egészségesen szeretnél élni, le kell mondanod a mindennapos chips-, fagyi-, csoki-, keksz- és nasiadagodról. Ha azonban heteken vagy hónapokon át megvonod szervezetétől a finomságokat, amelyeket egyébként mindennél szívesebben fogyasztanál, az könnyen ahhoz vezethet, hogy egyszercsak túleszed magad velük. Tűzz ki maga elé heti vagy kétheti intervallumokat, amikor igenis engedélyezel magadnak – természetesen mértékkel – egy-egy kis adagot a nagyon kívánt ételből.

 

6. Ne hanyagold el a mozgást

Aki nem a sport szerelmese, és csak azért mozog, hogy ne hízzon, vagy hogy gyorsabban fogyjon, hajlamos ki-kihagyni az edzéseket. A test azonban gyorsan hozzászokik ahhoz, hogy rendszeresen edzésben tartják, ezért a pihenést, a kihagyásokat súlyfelesleggel „hálálja meg”. Az izmoknak nem kell sok, hogy leépüljenek, már pár hét is elég ahhoz, hogy a feszes hasizom vagy a farizom tovatűnjön. Persze az izom emlékszik, így ha újra elkezdesz sportolni, gyorsabban visszanyerheted szálkás formáit. A legjobb módszer azonban betartani a rendszeres edzéseket, akár otthoni gyakorlatokkal, tempós sétával, futással, kerékpározással. De egy hétnél többet – hacsak nem betegség állja az utad – lehetőleg ne lógj az edzésekről. Tartsd észben: az életmódváltás egyik fontos része, hogy olyan sportot űzz, amit szeretsz annyira, hogy kitarts mellette akkor is, ha nehéz.

 

7. Ne mellőzd a szénhidrátokat

Az egészséges életmód és a fogyás a bevitt kalóriák mennyiségén múlik. Ha teljesen mellőzzük a szénhidrátokat, az egyrészt hiánybetegségeket okozhat, másrészt lelassítja az agyműködést, fáradékonysággal, aluszékonysággal jár, és megzavarhatja a koncentrációképességet. Egy kis adag szénhidrát a főétkezésekkor mindig kerüljön a tányérra. Mellé jöhet több fehérje, és pakoljuk meg nagy adag nyers vagy párolt zöldséggel. Egy teli tányér már optikailag is eltelíti az agyat. Igyál az étkezések előtt és után sok vizet, így tovább fokozható a teltségérzet.

 

8. Ne a tévére, a testedre figyelj!

Egy felmérés szerint akik tévénézés közben esznek, gyakorta a műsoridőhöz igazítják az étkezések hosszát. Vagyis megvárják az első reklámot vagy egy sorozat epizódjának végét, és az evést is csak ekkor hagyják abba. Így pedig hajlamosak sokkal többet enni, mint amennyire a szervezetnek valóban szüksége van. Gyakorta kétszer szednek vagy visszamennek a konyhába még egy kis harapnivalóért, mert a műsor eltereli a figyelmüket, és túlságosan összekapcsolták az evéssel. Előbb nézd meg a műsort, és csak utána tálalj, amikor már figyelni tudsz az elfogyasztott mennyiségre és a tested jelzéseire. Ha képtelen vagy elszakadni a tévétől, egyél a reklámszünetben.

életmódváltás, egészséges életmód

Fotó: Shutterstock

9. Ne titkold a diétádat, életmódváltásodat

Ha a környezeted előtt titokban tartod, hogy éppen az egészséges új élet, az életmódváltás a célod, sokkal jobban ki leszel téve a kísértéseknek. Ha a családod és a barátaid nem tudják, hogy egészségesen kívánsz élni, addig unszolnak, hogy egyél a kínált finomságokból, míg nem leszel képes ellenállni. Vagy tudatosan elfogadod a hizlaló ételeket, nehogy megbántódjanak a szeretteid. Ha őszintén elmondod, hogy diétázol, vagy igyekszel egészségesen élni, megértők lesznek, és nem tukmálnak majd feleslegesen. Jobb az őszinteség, mint örökösen kifogást keresni. Az igazság a legjobb magyarázat mindenre.

10. Ne edzd túl magad

Azzal, hogy ész nélkül futsz, sportolsz és emelgeted a súlyokat, nem feltétlenül használsz a szervezetednek, sőt. A fogyás, az izmok szálkásodása nem attól függ, mennyire izzadsz, és mennyire szenvedsz a légszomjtól. Ha csak most kezdesz sportolni, hetente két-három alkalommal mozogj, zsírégető pulzustartományban. Ez az a zóna, ahol még képes vagy beszélni mozgás közben, nem kapkodod a levegőt. A tested majd hozzászokik a terheléshez, és szépen, fokozatosan emelheted a tempót.

11. Ismerd fel és értsd meg a stresszes állapotot

Amikor egy stresszes időszakban találod magát, munkahelyi, magánéleti gondok gyötörnek, akkor a szervezetedből stresszhormonok szabadulnak fel, például a kortizol. Ezek a hormonok azonban generálják a zsírképződést, sőt, akár farkasétvágyat is keltenek. Az életmódváltás fontos eleme, hogy felismerjük a sikert gátló lelki tényezőket is. Sokaknál ekkor jelentkezik a stresszevés: csak esznek, esznek anélkül, hogy éreznék az ízeket, csupán azért, hogy nyugtassák az idegeiket. Ilyenkor pedig csupa olyan étel felé nyúlnak, amelyek gyors kielégülést okoznak: cukros ételekhez, szénhidrátbombákhoz. Amikor érzed, hogy nyugtalanabb időszak következik, készülj erre tudatosan. Esténként, miután hazaért, azonnal igyál egy csésze finom teát. Hallgasd meg a kedvenc zenéit, menj el sétálni. Csak azután merészkedj a hűtő közelébe, ha már úgy érzed: irányítani tudja az érzéseidet, és uralod az étkezésed.

12. Vezess étkezési naplót

Ezt a tanácsot sokan elbagatellizálják, pedig óriási segítség az életmódváltás buktatóinak elkerülésében. Nincs jobb módja az evéskontrollnak, mint minden egyes falatot leírni, amit elfogyasztottunk. Az ember memóriája igencsak szelektív, különösen, ha evésről van szó. Meggyőződésünk, hogy helyesen étkezünk, és nem értjük, hogy mi baja a mérlegnek, miért nem mozdul meg végre. Vagy ha igen, miért felfelé. Nos, azért, mert könnyen elfelejtjük a kávé mellé elrágcsált kekszeket, a gyerek tányérjáról felcsipegetett maradékokat, a metrómegállóban vásárolt apró péksütiket. Ezek a mindennapi étrendben megbúvó kalóriák jelentősen befolyásolják a súlyunkat. Írj le azonnal minden egyes elfogyasztott falatot. Pár napon belül szembesülni fogsz a hibáddal, és könnyebben úrrá tudsz lenni a nassolás problémáján.

 

EZ IS ÉRDEKELHETI:

 

Hozzászólások

Ezek is érdekelhetnek

Három zseniális vacsora csirkéből, ha diétázol
Nem tudjuk megunni a csirkehúst: egyik kedvenc egészséges alapanyagunk, sokféleképpen elkészíthető, csak egy kis kreativitás kell ahhoz, hogy finom, tápláló és diétába is könnyen illeszthető vacsorákat készítsünk belőle – mindössze 10-20 perc alatt.
A tél fiatalító fűszerei, mutatjuk, mit szerezz be!
A titok a téli fűszerekben rejlik, melyek még képesek akár meg is fiatalítani a testet.
Mindent a fogamzásgátlásról: melyik való neked?
A fogamzásgátlás minden párt érint, akik nem szeretnének gyereket a közeljövőben. Keressük a legjobb megoldást, ami biztonságos, és igazán illik hozzád.
Sütés nélkül készül ez a mennyei joghurt torta
Ha nincs kedved órákig a konyhában bíbelődni, próbáld ki ezt a receptet.
Ezt az új diétás kókuszgolyót imádni fogod, pillanatok alatt kész
Ez az egyszerű zöldség az indiánok kedvelt eledele volt. Jótékony élettani hatását hosszan sorolhatjuk: megfázásos betegségek hatékony ellenszere, erősíti az immunrendszert. Sósan és édesen is isteni.
Ez november legjobb diétája, karácsonyra bomba alakod lesz
A szervezet feltöltődik vitaminokkal, tápanyagokkal, méghozzá úgy, hogy közben fogyhatunk is.
Ez az ősz legjobb diétás fegyvere, így vesd be a savanyú káposztát
A savanyú káposzta és az abból készült ételek elképesztően jó hatással vannak a szervezetünkre, ezért jó lenne, ha nemcsak az ünnepi asztalon találkoznánk vele, hanem az év többi napján is.
Alma és mogyoróvaj: az egyik legjobb nasi, ha diétázol
A nassolás mindig veszélyes terep. Szerencsére léteznek olyan nasik, amelyek szinte azonnal elejét veszik az egészségtelen vágyakozásnak. Íme egy remek ötlet, amit a táplálkozástudomány szakértői ajánlanak!

Ajánlataink